Harmonogram prac

Nasza ocena:

5
Pobrań: 63
Wyświetleń: 994
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Harmonogram prac - strona 1 Harmonogram prac - strona 2 Harmonogram prac - strona 3

Fragment notatki:

Harmonogram prac
Harmonogram prac jest zestawieniem wszystkich cyklów robót drążeniowych i bu­dowlanych związanych z realizacją całej budowli podziemnej, z jej rozpoczęciem i eks­ploatacją przynajmniej na początkowym etapie rozruchu (rys. 11.7). Harmonogram budujemy na podstawie pełnego rozpoznania zakresu robót drążeniowych, budowla­nych, transportowych i innych. Ustalamy wiodący, niezbędny postęp robót i dobiera­my do niego metodę budowy i liczbę zmian. Metodą górniczą np. w ciągu jednej zmia­ny możemy wykonać 1 m tunelu i wówczas przy zmianach 1,2,3 i 4 na dobę możemy osiągnąć odpowiednio postęp robót od jednego do czterech metrów dziennie. Stosując metodę tarczową, gdy postęp robót może dochodzić 6 m na zmianę, możemy liczyć na wykonanie 6-24 m dziennie. W określonych harmonogramem ramach czasowych przy założonym postępie robót musimy dokonać dokładnych obliczeń pracy sprzętu i trans­portu w zależności od ich technicznej wydajności i tak skoordynować poszczególne zestawy produkcyjne maszyn i środków transportowych, aby osiągnąć potrzebną ich wydajność przy minimalnych kosztach. Wiadomo, że w zaprojektowanym układzie nie może być przestojów urządzeń czy przeciążenia ich pracą. Wszystkie urządzenia mu­szą pracować zgodnie z ich przeznaczeniem i zasadami eksploatacji.
Wszystkie procesy muszą być planowane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i hi­gieny pracy. Gdy stosujemy np. sprężone powietrze, wóczas czas pracy załóg robotni­czych musi być ograniczony do 3-6 h na zmianę i do tego muszą być przystosowane wszystkie cykle czy procesy budowlane. Za bezpieczeństwo pracy w budownictwie podziemnym odpowiada nie tylko nadzór techniczny, ale każdy pracownik i dlatego do pracy można przystąpić dopiero po rzeczywistym przeszkoleniu bhp. Im bardziej do­świadczony zespół realizuje i eksploatuje obiekt podziemny, tym większa gwarancja, że nie wystąpią perturbacje natury technicznej - awarie, katastrofy itd.
Dobra realizacja budowli podziemnej - to również właściwe jej przygotowanie do przyszłej eksploatacji. Uwzględniwszy na ogół długoletni okres użytkowania budowli, należy przygotować i przekazać użytkownikowi odpowiednią dokumentację techniczno-wykonawczą zawierającą takie informacje, jak:
• projekt powykonawczy z rzeczywistymi parametrami technicznymi budowli i jej konstrukcji,
• zweryfikowaną w czasie budowy dokumentację geologiczno-inżynierską z dokład­nym opisem stosunków wodnych,
• wymiary i przebieg drążenia wyrobisk podziemnych oraz wykopów,
• dokumentację zainstalowanego wyposażenia i urządzeń technicznych,
• opis przebiegu budowy, harmonogram zrealizowanych prac, awarie itp.,
• wytyczne eksploatacyjne związane z nadzorem i utrzymaniem obiektu, ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz