Handelsgesellschaft - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 854
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Handelsgesellschaft - omówienie  - strona 1 Handelsgesellschaft - omówienie  - strona 2 Handelsgesellschaft - omówienie  - strona 3

Fragment notatki:

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich
z dnia 17 grudnia 1970 Internationale Handelsgesellschaft mbH przeciw Einfuhr- und Vorratsstelle fur Getreide und Futtermittel
sprawa 11/70
[1970] ECR 1125
Tezy:
Ważność przepisów wydanych przez instytucje wspólnotowe może by oceniana jedynie w świetle prawa wspólnotowego. Prawo mające swe źródło w Traktatach, będące samodzielnym źródłem prawa, nie może być ze względu na swój charakter uchylane przez normy prawa krajowego, niezależnie do ich rangi, bez podważania charakteru tego prawa jako prawa wspólnotowego i bez poddawania w wątpliwość podstaw prawnych, na których opiera się Wspólnota. Zatem ważność przepisów wspólnotowych lub skutki jakie wywołują one wewnątrz państwa członkowskiego nie mogą być podważane przez zarzut niezgodności z prawami podstawowymi lub zasadami zawartymi w Konstytucji danego państwa. Poszanowanie praw podstawowych stanowi integralną część ogólnych zasad prawa, chronionych przez Trybunału Sprawiedliwości. W ramach struktury i celów Traktatu należy zapewnić ochronę tego rodzaju prawom, wynikającym z tradycji konstytucyjnych wspólnych państwom członkowskim. Zawarty we wspólnotowych rozporządzeniach z zakresu polityki rolnej wymóg licencji importowych i eksportowych, zobowiązujący koncesjonariuszy do zabezpieczenia transakcji depozytem gwarancyjnym stanowi metodę, która jest zarówno konieczna jaki i właściwa dla celów art.40 [34] ust. 3 i 43 [37] TWE i umożliwia kompetentnym władzom określenie najbardziej skutecznego sposobu interwencji na rynku zbóż. System depozytów gwarancyjnych nie narusza żadnego z praw podstawowych.
Przyjęte w rozporządzeniach z zakresu wspólnej polityki rolnej pojęcie siły wyższej nie ogranicza się do całkowitej niemożliwości spełnienia świadczenia. Pod pojęciem tym należy rozumieć nadzwyczajne okoliczności, leżące poza kontrolą importera lub eksportera, których konsekwencji, pomimo dołożenia należytej staranności, nie można było uniknąć bez poniesienia nadmiernych kosztów. Poprzez ograniczenia możliwości zwolnienia się z obowiązku wyeksportowania produktu oraz zwrotu depozytu gwarancyjnego do przypadków spowodowanych działaniem siły wyższej, prawodawca wspólnotowy wydał przepis, który nie nakładając nadmiernych obciążeń na importerów lub eksporterów, jest właściwym środkiem służącym zapewnieniu normalnego funkcjonowania jednolitego rynku zbóż, w sposób zgodny z określonym w art.39 [33] TWE interesem ogólnym.
Podstawy wyroku:
Zarządzeniem z dnia 18 marca 1970, [...], Verwaltungsgericht (sąd administracyjny) we Frankfurcie nad Menem przedłożył Trybunałowi na podstawie art.177 [234] TWE dwa pytania dotyczące ważności systemu licencji eksportowych oraz związanych z nimi depozytów - dalej jako „system depozytów” - przewidzianych w Rozporządzeniu Rady nr 120/67/EEC z dnia 13 czerwca 1967 w sprawie jednolitej organizacji rynku zbóż (OJ ESE 1967, str.33) oraz Rozporządzeniu Komisji nr 437/67/EEC z dnia 21 sierpnia 1967 w sprawie licencji eksportowych i importowych (OJ 1967 nr 204, str.16).

(…)

… z prawem w ten sposób, że wyłącza przepadek depozytu w przypadku nie dopełnienia obowiązku wywozu lub przywozu z powodu okoliczności uznanych za siłę wyższą.
Z okoliczności leżących u podstaw wniosku o wydanie orzeczenia wstępnego wynika, że sąd uznaje za nadmierny i sprzeczny z ww. zasadami art.1 Rozporządzenia nr 473/67, w zakresie w jakim ogranicza możliwość zwolnienia się z obowiązku przywozu…
… depozytów jest sprzeczny z pewnymi zasadami krajowego prawa konstytucyjnego, które powinny podlegać ochronie w ramach prawa wspólnotowego. Skutkiem tego, zasada prymatu prawa ponadnarodowego musi ustąpić pierwszeństwa podstawowym zasadom Konstytucji RFN. Mówiąc dokładniej, system depozytów sprzeciwia się zasadom swobody prowadzenia działalności, zarządzania i wolności gospodarczej oraz zasadzie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz