Gwarancja jakości - charakter prawny

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 1022
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Gwarancja jakości - charakter prawny - strona 1 Gwarancja jakości - charakter prawny - strona 2

Fragment notatki:

Gwarancja jakości - polega na zob. się gwaranta (sprzedawcy albo wytwórcy rzeczy) do spełnienia odpowiednich świadczeń na wypadek, gdyby w oznaczonym terminie (okres gwarancyjny) ujawniły się wady fizyczne rzeczy sprzedanej. G. udzielana jest za zwyczaj na towary trwałego użytku. jest swoistym zapewnieniem udzielanym przez gwaranta, że rzecz jest odpowiedniej jakości i będzie f-wać należycie przynajmniej przez oznaczony w um. gwarancyjnej okres
1. CHARAKTER PRAWNY GWARANCJI G. nie jest reżimem ustawowym, mającym zastosowanie niezależnie od woli stron. Nie powstaje zatem ex lege lecz na podstawie czynności pr. - udzielenie g. jest dobrowolne. Jest to zawsze umowa między kupującym a podmiotem udzielającym g. na rzecz sprzedaną. Gwarancja to umowa łącząca gwaranta z kupującym - powstaje w wyniku umowy będącej zastrzeżeniem w umowie sprzedaży. Do zawarcia umowy gwarancyjnej konieczne jest wręczenie kupującemu dokumentu gwarancyjnego określającego treść gwarancji tak stanowi art.577. Pajor wskazuje, że jest to superflum ustawodawcy, gdyż do zawarcia tej umowy wcale nie jest konieczne wydanie dokumentu gwaranacyjnego - umowa ta dochodzi do skutku solo consensu Gwarantem jest wystawca dok. gwarancyjnego - może to być:
sprzedawca - najczęściej, gdy jest importerem.
wytwórca - tu jednak pojawiają się problemy konstrukcyjne. Umowa pomiędzy wytwórca a kupującym dochodzi do skutku za pośrednictwem sprzedawcy. Wytwórca wystawiając dok. gwarancyjny, który dołącza do swojego produktu (jest jego przynależnością) składa ofertę ad incertam personam. Ta osoba-adresat ofert-się konkretyzuje w momencie zawarcie umowy sprzedaży bo sprzedawca wydaje towar z karta gwarancyjną. Sprzedawca jest posłańcem - przenosi cudze oświadczenie woli. Sprzedając produkt stempluje dok. gwarancyjny i wydaje go wraz z produktem. Kupujący odbierając produkt wraz z kartą przyjmuje ofertę gwarancyjną wytwórcy. Teoria umowna jest zgodna z ogólna zasadą pr. obligacyjnego, że podstawowym źr. zob. są czynn. dwustronne. Były próby wykazania, że taki dokument wystawiany przez wytwórcę to jednostronne zobowiązanie wytwórcy względem ostatecznego nabywcy ale prawo polskie niechętne jest jednostronnym czynnościom zobowiązującym i w zasadzie uważa się, że zasada swobody umów obligacyjnych dotyczy aktów dwustronnych. Tam gdzie jest jednostronna czynność prawna jako źródło zobowiązania to zasada swobody umów już nie działa więc gdy ustawa wyraźnie przewiduje, że można powołać do życia jednostronnym aktem jakieś zobowiązanie to może być powołane. W tej sytuacji tego nie ma.
2. GWARANCJA A RĘKOJMIA.
To odrębny od rękojmi reżim stanowiący zabezpieczenie int. kupującego tylko w razie wystąpienia wad fizycznych. Kupującemu służy wybór miedzy tymi systemami ochrony (579). Przy czym upr. z tyt. rękojmi kupujący może wykonywać tylko wobec sprzedawcy, a z tyt. gwarancji - w zależności od tego kto jej udzielił - sprzedawca czy producent (najczęściej).


(…)

… innego terminu to ten termin wynosi 1 rok licząc od dnia kiedy rzecz została kupującemu wydana. Często w treści gwarancji są różne inne postanowienia, są gwarancje kilkuletnie.
Termin 1 roku z tytułu rękojmi to termin zawity, po jego upływie uprawnienia wygasają. Termin roczny gwarancji to termin, na który ma się gwarancji rozciągać, to jest termin do ujawnienia się wady. Jeśli wada w tym terminie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz