Grodze sypane mieszane-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 966
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Grodze sypane mieszane-opracowanie - strona 1 Grodze sypane mieszane-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Grodze sypane mieszane
Grodzę mieszane ziemno-kamienne są budowane z materiałów ziemnych i narzutu kamienny. Rozwiązanie może dwojakie:
■ rdzeń jest ziemny, przy czym stosowany jest z reguły nieprzepuszczalny materiał gliniasty, a korpus z narzutu kamiennego (rys. 3-3). Układ materiału zapewnia szczelność grodzy, a równocześnie ochronę i stateczność jej skarp w wodzie płynącej;
■ rdzeń jest z kamienia, a warstwy zewnętrzne ziemne (rys. 3-4), zadaniem takie grodzy jest skierowanie prądu rzeki do kanałów obiegowych.
Grodza mieszana ziemno-narzutowa ze ścianką szczelną Wykonanie grodzy na lądzie nie różni się niczym od wykonania np. nasypu drogowego czy kolejowego i odbywa się metodami znanymi z robót ziemnych.
Hydromechanizacja - materiał ziemny zmieszany z wodą w postaci tzw. „pulpy" doprowadza się za pomocą pompowania lub grawitacyjnie na miejsce budowy za pomocą rurociągów.
Grodzę buduje się stopniowo, warstwami, usypując w pierwszej kolejności małe wały ograniczające, pomiędzy które nanosi się dalszy materiał. Ważne jest, aby w osi wału wykonać drenaż umożliwiający odpływ wody z pulpy. Nasyp taki jest dobrze uszczelniony, ponieważ woda przepływa przez niego zgodnie z kierunkiem siły ciążenia i zagęszcza go.
Wykonanie grodzy w wodzie płynącej jest trudniejsze ponieważ częściowo unosi ona usypywany materiał, tym intensywniej, im jest on drobniejszy i im większa jest szybkość przepływu wody. Dlatego w wodzie płynącej najczęściej buduje się grodze narzutowe.
Metody sypania materiału kamiennego i/lub ziemnego:
a) z pomostów - sposób najdroższy, ale najdokładniejszy (wymaga uprzedniej, nieraz trudnej budowy pomostów roboczych);
b) z jednostek pływających (barek), które mają odpowiednio dostosowaną budowę (np. otwieralne dna), albo opróżniają się przez przechylanie lub wymagają wyładunku przy pomocy dźwigów. Sposób najtańszy, ale nieodpowiedni na rzekach o wartkim prądzie, który unosi barki i nie pozwala na dokładne i trwałe ich umiejscowienie - wykonanie niezbyt dokładne;
c) z mostu pływającego - wykonanie grodzy z mostu pontonowego obejmuje tylko jej odcinek nurtowy, na części rzeki, o największej głębokości i prędkości przepływu wody, pozostałe odcinki opłaca się zamykać innymi metodami;
d) sposobem „pionierskim" - grodze sypie się od razu na pełną wysokość, postępując od brzegu w głąb obszaru pokrytego wodą po uprzednio wykonanych odcinkach tego samego wału. Sposób możliwy wtedy, gdy grodza jest połączona z brzegiem.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz