Grodze-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 1932
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Grodze-opracowanie - strona 1 Grodze-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

GRODZE. Grodze - powinny spełniać następujące wymagania: a)zabezpieczać wykop budowlany przed zatopieniem b)mieć odpowiednią wytrzymałość c)być proste i łatwe do budowy d)charakteryzować się ograniczonym zapotrzebowaniem miejsca na konstrukcję e)zabezpieczać przed nadmierną filtracją f)być łatwe do rozbiórki Ze względu na konstrukcję, sposób wykonania i rodzaj materiału grodze dzielą się na: a)ziemne sypane i namywane b)kamienno-narzutowe c)zapuszczane (ze ścianek szczelnych drewnianych, stalowych, żelbetowych, jednorzędowe , dwurzędowe oraz komorowe, kesonowe) d)faszynowe e)stawiane (kozłowe, kaszycowe, betonowe) f)zatapiane pontonowe. Rodzaje gródz Ze względu na konstrukcję, sposób wykonania i rodzaj materiału grodzę dzielą się na: *ziemne (sypane i namywane) *kamienno - narzutowe *zapuszczane (ze ścianek szczelnych drewnianych, stalowych i żelbetowych, jednorzędowe, dwurzędowe) *stawiane (kozłowe, kaszycowe, betonowe i inne) *zatapiane pontonowe Warunki stosowania gródz ziemnych. Grodzę ziemne wykonuje się jako nasypy z gruntu o przekroju trapezowym. Uszczelnienie gródz ziemnych stosuje się tylko wówczas, gdy stanowią niezbędne przedłużenie przepon w podłożu lub, gdy ze względu na organizację robót wbudowuje się w korpus nadmiar gruntu spoistego z wykopu. Rozwiązania konstrukcyjne gródz ze ścianek szczelnych. 1). Grodze ze ścianek szczelnych. Najprostszy typ tego rodzaju grodzy składa się z pojedynczej ścianki szczelnej objętej kleszczami bez zakotwień lub zastrzałów. Wysokość takiej grodzy może średnio wynosić około 2-3 m. Zwiększenie wysokości grodzy z pojedynczą ścianką szczelną do 3,5- 4,0 m. Możliwe jest przez zastosowanie zastrzałów. 2). Grodze ze ścianek szczelnych stalowych. Ścianki pojedyncze i podwójne. Grodze z pojedynczych ścianek szczelnych stalowych mają podobną konstrukcję do gródz ze ścianek szczelnych drewnianych ale stosuje sieje do większych głębokości. Podparte nasypem ziemnym nawet do 7 - 8 m.
3). Grodze z podwójnych ścianek stalowych o rozstawie (0.3 -l.0 H). H - wysokość przy grodzy w czasie wezbrania miarodajnego, stosowane są do wysokości 10-12 m. Ściany łączone na jednym lub dwu poziomach ściągami stalowymi w odstępach, co 2,5- 3,0 m. Pożądane jest stosowanie, co 3,0-4,0 m przepon z brusów miedzy dwoma szczelinami.
4). Grodze komorowe. Wysokie konstrukcje chroniące wykop budowlany przed zatopieniem, wykonywane są jako grodzę komorowe. Składają się one z przylegających do siebie komór cylindrycznych o przekroju kołowym, lub prostokątnym z zaokrąglonymi ściankami zewnętrznymi. Wykonuje się je z brusów stalowych. Komory zapełnia się gruntem miejscowym sypkim. Konstrukcje stosuje się o wysokości 10-13 m (przekrój kołowy) 15 -20 m (przekrój prostokątny).


(…)

… i robocizny ręcznej. W celu zmniejszenia drewna używa się elementów grodzy prefabrykatów żelbetowych. Grodzę te stosuje się do wykonywania niedługich odcinków gródz uzupełniających lub łączących grodzę innej konstrukcji na podłożu skalnym lub na gotowych już elementach płyty jazowej.
6). Podobny zakres stosowania mają grodze betonowe na miejscu o konstrukcji zbliżonej do konstrukcji murów oporowych, grodze…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz