Granica powietrzna

Nasza ocena:

5
Pobrań: 35
Wyświetleń: 679
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Granica powietrzna - strona 1 Granica powietrzna - strona 2 Granica powietrzna - strona 3

Fragment notatki:

(Granica powietrzna):
Ius spatiale (prawo międzynarodowe kosmiczne, przestrzenne).
Granica powietrzna to granica niedemarkowalna całkowicie, najtrudniejsza w delimitacji, dlatego była niedelimitowalna. Odkrył to polski uczony Bogdan Góralczyk. Każdy wlot jest naruszeniem integralności. Przestrzeń kosmiczna od 80 do 100 km.
Periqeum - 90 km nad ziemią (jest to najniższa orbita okołoziemska, na której można umieścić sztucznego satelitę, który nie spadnie), ponieważ przyciąganie ziemskie kończy się na 80 km. W kodyfikacji nie uznano periqeum; jest to zwyczaj, który się przyjął. Powstał dopiero w latach 70-tych. Próby kodyfikacji periqeum:
Wersal 1919 rok - konwencja o lotach cywilnych: zdefiniowała, że loty takie mają odbywać się bez przeszkód, powstała definicja żeglugi powietrznej.
Chicago 1944 rok - (konwencja chicagowska) - traktat o tranzycie lotniczym: samoloty maja prawo przelecieć przez terytorium państwa bez lądowania; mogą też przelecieć z lądowaniem, ale nie w celach handlowych, np. gdyby zabrakło paliwa czy pojawiłaby się usterka; traktat o transporcie lotniczym: samolot ma prawo zabrać pasażerów i towary z państwa, z którego pochodzi, do którego linia należy; samolot ma prawo przywieźć ludzi i towary do kraju przynależności; samolot ma prawo wywieźć i przywieźć ludzi i towary do oraz z kraju przynależności samolotu. Te wolności obowiązują do dnia dzisiejszego, ale nadal nie delimitowały granicy.
3 reżimy prawne w żegludze powietrznej (prawa stałe bez względu na konwencyjne uzgodnienia):
1. Wolność przelotu nad morzem otwartym.
2. Możliwość przelotu nad innymi państwami za ich zgodą, otwarcie korytarza powietrznego, po wytyczeniu stałych linii żeglugowych ekonomicznych.
3. Nie istnieje prawo swobodnego (nieszkodliwego) przelotu nad morzem terytorialnym, tak jak istnieje tam prawo nieszkodliwego przepływu.
1992 rok (Open sky) - o otwartym niebie: zaproponowany przez Eisenhowera w 1955 roku, żeby podnieść zaufania pomiędzy Układem Warszawskim a NATO. Samoloty szpiegowskie mogły latać bez ograniczeń, ale idea ta upadła. Wrócił do niej George Bush senior - państwa komunistyczne i NATO podpisały ten układ.
Przestrzeń kosmiczna jest powyżej. To res communis usus, nie może do nikogo należeć. Można ją wspólnie badać, umieszczać satelity.
Przestrzeń kosmiczna (ujęcia):
Całościowe (obejmuje wszystko - orbity; trajektorie).
Szczegółowe (orbita okołoziemska - geostacjonarna; orbity i trajektorie wokół i w kierunku Księżyca, i innych ciał niebieskich wewnątrz systemu słonecznego).
Ciało niebieskie (ujęcia): Całościowe (wszystkie).
Szczegółowe - 1. Księżyc i inne ciała niebieskie wewnątrz systemu słonecznego: ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz