Prawo lotnicze

Nasza ocena:

3
Pobrań: 476
Wyświetleń: 2247
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo lotnicze - strona 1 Prawo lotnicze - strona 2

Fragment notatki:

Prawo lotnicze. Pojęcie prawa lotniczego. Jest to zespół norm dotyczących przestrzeni powietrznej i jej wykorzystywania dla lotnictwa. Zajmuje się : sytuacją prawną przestrzeni powietrznej dopuszczaniem samolotów do obcej przestrzeni powietrznej, wykonywaniem lotniczych przewozów międzynarodowych sytuacją prawną statku powietrznego nad morzem pełnym. Źródła prawa lotniczego. Głównym źródłem są wielostronne i dwustronne umowy międzynarodowe. Zwyczaj odgrywa mniejszą rolę. Wśród umów podstawowe znaczenie ma konwencja chicagowska z 7 grudnia 1944 o międzynarodowym lotnictwie cywilnym. Ustaliła podstawowe zasady międzynarodowego prawa lotniczego oraz powołała do życia Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Równocześnie podpisano w Chicago układ o dwóch wolnościach i układ o pięciu wolnościach. Przestrzeń powietrzna. Teoria nierozerwalności przylegania - przestrzeń powietrzna nad morzem pełnym podobnie jak wody morza pełnego nie podlega suwerenności żadnego państwa, a korzystanie z niej na prawach równości przysługuje wszystkim państwom i ich obywatelom. Przestrzeń powietrzna nad morzem wewnętrznym i terytorialnym podlega suwerenności państwa nadbrzeżnego i jest nieograniczoną. Jest to powszechnie uznana norma zwyczajowa. Statki powietrzne. Statek: wg konwencji chicagowskiej , wszelkie aparaty mogące się utrzymać w atmosferze na skutek oddziaływania powietrza. Wg polskiego prawa lotniczego z 1962 , urządzenie przeznaczone do przewożenia osób lub rzeczy w przestrzeni powietrznej, zdolne do unoszenia się w tej przestrzeni na skutek oddziaływania powietrza. Wyróżniamy: statki cywilne (każdy inny) statki powietrzne państwowe, (używane w służbie wojskowej, celnej lub policyjnej) specjalnym rodzajem są statki bez pilota. O rodzaju statku decyduje służba jaką w danym okresie statek powietrzny pełni. Przynależność państwowa statków powietrznych - statek powietrzny może mieć tylko jedną przynależność. Nabywa on przez wpisanie do rejestru statków powietrznych, prowadzonego przez władze danego państwa zgodnie z prawem wewnętrznym. Przynależność państwowa jest więzią publicznoprawną z czego wynikają pewne konsekwencje uznawane przez prawo międzynarodowe. To znaczy że to co się dzieje na statku powietrznym jest traktowane jako zdarzenie na terytorium państwowym. Sytuacja prawna statków powietrznych na obszarach nie podlegających władzy żadnego państwa statek powietrzny znajduje się pod wyłączną władzą państwa rejestracji.

(…)

….
Pierwszy sztuczny satelita został umieszczony na orbicie okołoziemskiej 4 X 1957 r. Sytuacja prawna przestrzeni kosmicznej - ZSRR i USA umieszczały satelity na podstawie milcząco przyjętego założenia że działalność ta nie jest zakazana przez prawo międzynarodowe. Nikt przeciw temu nie protestował. 27 i 1967 r. w Moskwie, Londynie i Waszyngtonie układ o zasadach działalności państw w zakresie badań i korzystania z przestrzeni kosmicznej. Układ przewidywał:
przestrzeń kosmiczna, łącznie z Księżycem i innymi ciałami niebieskimi jest wolna dla badań i użytkowania przez wszystkie państwa
przestrzeń ta nie podlega zawłaszczeniu przez państwa,
państwa ponoszą odpowiedzialność za swoją działalność w tej przestrzeni,
wszelkie obiekty wysłane w przestrzeń podlegają jurysdykcji ich państw.
nie wolno wprowadzać do tej przestrzeni broni jądrowej ani na ciała niebieskie.
Granica przestrzeni powietrznej i pozapowietrznej (kosmicznej)
na wysokości na której po orbitach okołoziemskich poruszają się obiekty wysłane przez państwa nie rozciąga się władza terytorialna żadnego państwa
ponieważ najniższy punkt orbit sztucznych satelitów ziemi leży na wysokości ok. 90 km, przestrzeń pozapowietrzna rozciąga się od wysokości 90 - 100 km od powierzchni ziemi. Obiekty w przestrzeni kosmicznej.
Układ z 1967 r. przyjął zasadę że każdy obiekt wypuszczony w przestrzeń kosmiczną ma przynależność państwa, w którym jest zarejestrowany. Państwo rejestracji obiektu kosmicznego zachowuje jurysdykcję i nadzór nad takim obiektem oraz nad jego załogą w czasie pozostawiania ich w przestrzeni kosmicznej lub na ciele niebieskim. Zagadnienie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz