Główne role i umiejętności menedżerów - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 245
Wyświetleń: 1701
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Główne role i umiejętności menedżerów - wykład - strona 1 Główne role i umiejętności menedżerów - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Główne role i umiejętności menedżerów
Kwalifikacje kierownicze są talentami niezbędnymi do skutecznego wykonywania zadań.
Role menedżerskie.
Henry Mintzberg na podstawie swoich obserwacji doszedł do wniosku, że menedżerowie odgrywają 10 różnych ról które można zaliczyć do 3 podstawowych kategorii:
interpersonalnej
informacyjnej
i decyzyjnej
Role interpersonalne
3 role interpersonalne właściwe pracy kierowniczej:
Menedżer jest proszony by wystąpić jako postać reprezentacyjna,
podejmują gości obiadem, uczestniczą w uroczystych przecięciach wstęgi, itd. Są to najczęściej działania bardziej ceremonialne i symboliczne niż merytoryczne.
Menedżera prosi się również aby wystąpił jako przywódca, angażują, szkolą i motywują pracowników. Rolę przywódcy spełnia menedżer który formalnie lub nieformalnie pokazuje podwładnym jak pracować, a w szczególności jak osiągnąć odpowiedni wynik.
Menedżer występuje także w roli łącznika. Często należy do niej koordynowanie, inicjowanie więzi międzyludzkich, międzygrupowych albo między organizacyjnych.
Role informacyjne
Wypisane przez Mintzberga wynikają naturalnie z wyżej wymienionych:
Rola obserwatora - aktywnie poszukuje wartościowych informacji, wypytuje podwładnych, zbiera również informacje napływające spontanicznie, stara się być możliwie najlepiej poinformowany.
Rola propagatora - przekazuje odpowiednie informacje innym.
Jeżeli na obie role popatrzeć łącznie to menedżer jawi się jako ważne ogniwo w łańcuchu komunikacji w ramach danej organizacji.
Funkcja rzecznika - koncentruje się na komunikacji zewnętrznej, przekazuje formalnie informacje ludziom spoza jednostki.
Role decyzyjne
Zazwyczaj role informacyjne menedżerów prowadzą do ról decyzyjnych. Mintzberg wyróżnia 4 role decyzyjne:
Menedżer odgrywa rolę przedsiębiorcy, dobrowolnego inicjatora zmian.
Wywołana nie przez samego menedżera lecz przez inną jednostkę lub grupę. Menedżer odgrywa rolę przeciwdziałającego zakłóceniom zajmując się takimi sprawami jak strajki, naruszenia praw autorskich, niedobory energii.
Rola dysponenta zasobów - menedżer decyduje o sposobie dystrybucji i zasobów, określa kto będzie jego najbliższym współpracownikiem.
Rola negocjatora - prowadzi negocjacje z innymi grupami lub organizacjami jak przedstawić przedsiębiorstwo.
Role decyzyjne - role menedżerskie jako przedsiębiorcy, przeciwdziałającego zakłóceniom, dysponenta zasobów i negocjatora. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz