Umiejętności Menedżerskie - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 224
Wyświetleń: 1673
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Umiejętności Menedżerskie - wykład - strona 1 Umiejętności Menedżerskie - wykład - strona 2 Umiejętności Menedżerskie - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Umiejętności Menedżerskie
Oprócz wykonywania rozlicznych ról, menedżerowie muszą również dysponować konkretnymi kwalifikacjami, by osiągnąć powodzenie w swojej pracy.
Są 3 ważne typy umiejętności kierowniczych, tj:
techniczne,
interpersonalne (społeczne),
koncepcyjne.
Umiejętności techniczne
Są to umiejętności niezbędne do wykonywania pracy lub zrozumienia sposobu w jaki wykonywana jest konkretna praca w ramach organizacji.
Na przykład:
inżynierowie, projektanci, księgowi dysponują umiejętnościami technicznymi niezbędnymi do wykonywania odpowiednich zawodów. Wszyscy oni dochodzą do podstawowych umiejętności technicznych kończąc uznane programy studiów na wyższych uczelniach,
czyli:
umiejętności techniczne to umiejętności niezbędne do wykonywania lub rozumienia zadań związanych z danym przedsiębiorstwem.
Umiejętności Interpersonalne (społeczne)
Są to zadania do nawiązania łączności z jednostkami i grupami, rozumienia ich i motywowania.
w miarę jak menedżer wspina się po szczeblach drabiny organizacyjnej musi umieć współżyć z podwładnymi, innymi menedżerami różnymi mu rangą oraz osobami ulokowanymi na wyższych szczeblach organizacji,
ze względu na wielkość ról jakie muszą odgrywać menedżerowie powinni umieć pracować z dostawcami, klientami, inwestorami i innymi partnerami spoza organizacji.
czyli:
umiejętności interpersonalne to umiejętności nawiązywania kontaktów, rozumienia i motywowania zarówno jednostki jak i grup.
Umiejętności koncepcyjne
Zależą od zdolności menedżera do myślenia abstrakcyjnego. Menedżerowie muszą mieć potencjał intelektualny, który pozwoli im zrozumieć ogólne funkcjonowanie organizacji i jej otoczenia, uchwyci sposób w jaki poszczególne części organizacji łączą się w jedną całość i patrzeć na samą organizację właśnie w sposób całościowy.
Pozwala im to myśleć strategicznie, w szerokiej skali i podejmować na tej podstawie decyzje służące organizacji jako całości.
czyli:
umiejętności koncepcyjne to umiejętności zależne od zdolności do myślenia abstrakcyjnego.
Umiejętności diagnostyczne i analityczne
Menedżerowi, któremu się powiodło posiada również umiejętności diagnostyczne i analityczne, czyli umiejętności umożliwiające mu zaprojektowanie najwłaściwszej reakcji w danej sytuacji.
Umiejętności diagnostyczne i analityczne - oznaczają że menedżer może diagnozować i analizować problem w organizacji badając jego symptomy i przygotowując na tej podstawie stosowne rozwiązania. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz