Germinacja transkrypcji- wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 245
Wyświetleń: 1750
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Germinacja transkrypcji- wykład - strona 1 Germinacja transkrypcji- wykład - strona 2 Germinacja transkrypcji- wykład - strona 3

Fragment notatki:

Inny aspekt kontroli germinacji : antyterminacja
Zjawiska sprzyjające wyborom polimerazy RNA, dokonywanie wyboru kontynuacji lub germinacji transkrypcji.
Po 1. Antyterminacja transkrypcji - zachodzi, gdy polimerazy ignoruje sygnały germinacji i kontynuuje wydłużanie łańcucha.
Kluczowym elementem jest białko antyterminacyjne. Miejsce antyterminacyjne jest położone zaraz koło miejsca promotorowego. W tym miejscu przyłącza się białko. Oddziaływuje ono z polimerazą tworząc kompleks. Skutkiem oddziaływania jest zmiana konformacyjna oraz brak reakcji na sygnał terminacyjny.
Znaczenie biologiczne:
Bakteriofag lambda ma bardzo krótki okres życia (cykl inekcyjny jest bardzo krótki). Bezpośrednio po wniknięciu do komórki dochodzi do wielu czynności, np. do transkrypcji. Bakteriofag lambda nie ma własnej polimerazy. Wykorzystywane są 2 startery.
Synteza na samym początku daje 2 transkrypty „najwcześniejsze”. Te transkrypty są względnie krótkie. Zależą one od miejsca germinacji. Te transkyrpty kodują 2 białka: oro i N
N - antyterminator - to białko przyłącza się w genomie do 2 miejsc: nutL i nutR.
Antynterminator przyłącza się za promotorem. Kolejny cykl: „opóźnione wczesne” kodują białko Q, które jest kolejnym antyterminatorem.
Mamy skoordynowaną w czasie ekspresję genów zależną od komórek transkrypcyjnych. Kontrola germinacji transkrypcji
- atenuacja
Zachodzi u bbbaaakterii.
Transkrypcja i translacja jest połączona. mRNA nie ulega dojrzewaniu.
Kluczem do zaistnienia atenuacji jest fakt, że terminacja i translacja są sprzężone. Ze zjawiskiem atenuacji mamy do czynienia w reakcjach biosyntezy aminokwasów.
Operon tryptofanowy ulega regulacji przez atenuację.
Po rozpoczęciu transkrypcji operon transkryptu może przyjąć 2 struktury mające diametralnie różne znaczenie dla operonu:
Z małą spinką - terminacja
Z dużą spinką - elongacja - antyterminacja (zawiera sekwencje, w których nie może powstać mała spinka)
Tylko jeden z modeli może istnieć. Jak to się dzieje, że powstaje ktoraś z pętli?
Skład: transkrypt, rybosom, polimeraza
Położenie polimerazy i rybosomu jest inne w obu spinkach.
Duzia spinka
Gdy w komórce jest mała ilość tryptofanu. Transkrypcja operonu jest skuteczna. W obu transkryptach, są krótkie ramki odczytu kodonu tryptofanu. W pobliżu 5' końca transkryptu rybosom zatrzymuje się w miejscu ramki odczytu tryptofanu. Skutkuje to tym, że RNA tworzy strukturę dużej spinki do włosów - antyterminacja. Komórka wyczuwa małą ilość tryptofanu.
Mała spinka
Ilość tryptofanu jest duża, tak by rybosom mógł pokonać operony tryptofanowi. Rybosom przesuwa się. Pozostaje alternatywna struktura - małej spinki - sygnał germinacji.


(…)

… musi być odcięty.
Polimeraza RNA ma aktywność polimerazową (hydrolityczną) nie jest ciągle aktywna. Potrzebne są jej 2 czynniki białkowe: GreB i GreA (nie posiadają właściwości nukleazowych, stymulują polimerazę, by jej aktywność była włączana.
Igła, na której znajdują się 2 wzajemnie naładowane aminokwasy i Mg2+ do chodzi do przemieszczenia centrum aktywnego, uaktywnienie nukleazy. Odpowiedź jest indukowana…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz