Geotechniczna klasyfikacja masywów fliszowych - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 756
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Geotechniczna klasyfikacja masywów fliszowych - wykład - strona 1 Geotechniczna klasyfikacja masywów fliszowych - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Geotechniczna klasyfikacja masywów fliszowych Wprowadzenie
Skały fliszowe, występujące w Karpatach, stanowią problem jako podłoża zapór. Wiadomo z badań geologiczno-inżynierskich, że istnieje znaczna różnorodność i duże zróżnicowanie właściwości masywów fliszowych. Wskutek tego, pomimo zgromadzenia wielu informacji „cząstkowych" o masywie w analizowanym rejonie, często trudno jest ocenić jego jakość w ten sposób, by ocena ta służyła dla dalszych prac, w szczególności o charakterze inżynierskim.
Uwzględniając powyższe trudności, opracowano [90] dwie klasyfikacje geotechniczne KF i KFG masywów fliszowych, ukierunkowane w ten sposób, by na podstawie kilku cech i parametrów geologicznych i geotechnicznych można było określić globalną jakość ośrodka, wyrażoną poprzez jego klasą geotechniczną.
Idea ta polega na ocenie ilościowej lub jakościowej pewnych właściwości, przypi­saniu im odpowiednich wartości wagowych i ich zsumowaniu. Uzyskuje się przez to wskaźnik globalny, stanowiący ilościowe oszacowanie jakości masywu. Na podstawie wartości tego wskaźnika, badany masyw zaliczany jest do odpowiedniej klasy geotech­nicznej.
Klasyfikacja geofizyczna KFG
Podstawą utworzenia klasyfikacji jest założenie, że istnieje dostatecznie ścisła zależność klasy geotechnicznej masywu skalnego od wybranej grupy parametrów geofizycznych [90]. Parametrami tymi mogą być prędkość fal sejsmicznych Vp i elektrycz­na oporność właściwa p, opisujące w sposób syntetyczny odpowiednio — stopień rozdrobnienia masywu i tarcie między budującymi go blokami.
Można zatem przyjąć, że istnieje zależność KFG =f(Vp, p). Formułę na obliczanie klasy KFG ułożono na podstawie analizy 14 rodzajów karpackich masywów fliszowych, zróżnicowanych pod względem litologii, tektoniki i miąższości warstw. Dla wymienionych masywów określono parametry geofizyczne Vp i p, dynamiczne i statyczne moduły sprężystości Ed i Es oraz klasy geotechniczne RMR (Rock Mass Rating). Przy tworzeniu formuły na obliczanie wartości KFG kierowano się wymogiem, by była ona ściśle skorelowana z klasą RMR. Formuła na obliczanie KFG ma postać:
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz