To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Geotechniczna klasyfikacja masywów fliszowych Wprowadzenie
Skały fliszowe, występujące w Karpatach, stanowią problem jako podłoża zapór. Wiadomo z badań geologiczno-inżynierskich, że istnieje znaczna różnorodność i duże zróżnicowanie właściwości masywów fliszowych. Wskutek tego, pomimo zgromadzenia wielu informacji „cząstkowych" o masywie w analizowanym rejonie, często trudno jest ocenić jego jakość w ten sposób, by ocena ta służyła dla dalszych prac, w szczególności o charakterze inżynierskim.
Uwzględniając powyższe trudności, opracowano [90] dwie klasyfikacje geotechniczne KF i KFG masywów fliszowych, ukierunkowane w ten sposób, by na podstawie kilku cech i parametrów geologicznych i geotechnicznych można było określić globalną jakość ośrodka, wyrażoną poprzez jego klasą geotechniczną.
Idea ta polega na ocenie ilościowej lub jakościowej pewnych właściwości, przypisaniu im odpowiednich wartości wagowych i ich zsumowaniu. Uzyskuje się przez to wskaźnik globalny, stanowiący ilościowe oszacowanie jakości masywu. Na podstawie wartości tego wskaźnika, badany masyw zaliczany jest do odpowiedniej klasy geotechnicznej.
Klasyfikacja geofizyczna KFG
Podstawą utworzenia klasyfikacji jest założenie, że istnieje dostatecznie ścisła zależność klasy geotechnicznej masywu skalnego od wybranej grupy parametrów geofizycznych [90]. Parametrami tymi mogą być prędkość fal sejsmicznych Vp i elektryczna oporność właściwa p, opisujące w sposób syntetyczny odpowiednio — stopień rozdrobnienia masywu i tarcie między budującymi go blokami.
Można zatem przyjąć, że istnieje zależność KFG =f(Vp, p). Formułę na obliczanie klasy KFG ułożono na podstawie analizy 14 rodzajów karpackich masywów fliszowych, zróżnicowanych pod względem litologii, tektoniki i miąższości warstw. Dla wymienionych masywów określono parametry geofizyczne Vp i p, dynamiczne i statyczne moduły sprężystości Ed i Es oraz klasy geotechniczne RMR (Rock Mass Rating). Przy tworzeniu formuły na obliczanie wartości KFG kierowano się wymogiem, by była ona ściśle skorelowana z klasą RMR. Formuła na obliczanie KFG ma postać:
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)