Geologia ogólna - Etapy powstania i ewolucji planet

Nasza ocena:

5
Pobrań: 385
Wyświetleń: 2226
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Geologia ogólna - Etapy powstania i ewolucji planet - strona 1 Geologia ogólna - Etapy powstania i ewolucji planet - strona 2 Geologia ogólna - Etapy powstania i ewolucji planet - strona 3

Fragment notatki:


Geologia ogólna Etapy powstania i ewolucji planet Model kondensacyjno- kreacyjny:
Powstanie protosłońca (obłok kurczy się, wiruje, a materia koncentruje się w środku)
Powstanie słońca (rozpoczynają się procesy termonuklearne, a Słońce zapala się)
Powstanie dysko protoplanetarnego (pozostałe cząsteczki nadal wirują i zderzają się ze sobą)
Powstanie planet Etap nebularny (cząsteczki (cebule) zaczynają się zderzać ze sobą i zlepiać, a co za tym idzie powiększać do coraz większych rozmiarów, po uzyskaniu 1 cm mówimy o planetazymalach, a po połączeniu się ich w jeszcze większe obiekty mówimy o protoplanetach)
Etap akrecyjny (po powstaniu słońca powstaje również pole magnetyczne) Budowa planet Analizując wygląd Układu Słonecznego, planety można podzielić na dwie zasadnicze grupy: planety typu ziemskiego i gazowe olbrzymy podobne do Jowisza. Kryteria podziału stanowią parametry orbity i cechy fizyczne planet.
Planety z grupy Ziemi, do których zalicza się Merkurego, Wenus, Ziemię i Marsa, okrążają Słońce po niedużych, wewnętrznych orbitach (do 2 AU). Są skalistymi ciałami niebieskimi, zbudowanymi przede wszystkim z krzemianów i metali. W każdej z tych planet jesteśmy w stanie wyodrębnić skorupę, płaszcz i jądro, nazywamy j planetami sferycznymi. Ich gęstości wahają się w granicach 3.933 - 5.520 kg/m3 a promienie - 2.240 - 6.378 km. Spośród tych planet swe księżyce posiadają tylko Ziemia (Księżyc) i Mars (Phobos i Deimos).
Planety należące do grupy Jowisza, czyli Jowisz, Saturn, Uran i Neptun, krążą dalej od Słońca, po orbitach o średnim oddaleniu 5 - 30 AU. Składają się głównie z wodoru i helu, mają znacznie większe rozmiary: promienie od 24.767 do 71.492 km, stąd nazywane są gazowymi olbrzymami. Gęstości tych planet kształtują się w przedziale 687 - 1.638 kg/m3. Każda z gazowych planet posiada swój zestaw księżyców, "przygarniętych" dzięki sporej grawitacji olbrzyma. Posiadają również budowę sferyczną: jądro i płaszcz, brakuje im jednak skalistej powłoki. Księżyce wraz z planetą macierzystą tworzą coś na kształt układu planetarnego w miniaturze.
Dodatkowym przejawem takiego podziału planet jest fakt, że planety krążące wokół innych gwiazd porównuje się właśnie do Ziemi lub do Jowisza. Metody badania wnętrza Ziemi Sejsmiczne metody (fale sejsmiczne P, S, Rayleigh, tomografia sejsmiczna)
Grawimetryczne metody (wł. Pola grawitacyjnego, geoida, anomale, zjawiska izostazji)
Metody magnetyczne i elektromagnetyczne (właściwości pola skorupowego, metoda elektroopisowa i magnetonumeryczna)
Metoda izotopowa (określanie wieku na przykładzie różnych metod np. C14 i metoda argon-potas, badanie zmian klimatycznych, monitorowanie skażeń) ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz