Geoida-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1050
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Geoida-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

GEOIDA Geoida to teoretyczna powierzchnia pokrywająca się z powierzchną mórz i oceanów Ziemi, przedłużona w sposób umowny pod powierzchnia lądów.
Geoida jest powierzchnia stałego potencjału siły ciężkości (powierzchnia ekwipotencjalna), który jest równy potencjałowi siły ciężkości na średnim poziomie mórz otwartych.
Ponieważ geoida zawiera lustro wody w morach i oceanach dodatkowo określana jest jako geoida zerowa (lub geoida oceaniczna)
Jako powierzchnia ekwipotencjalna, geoida w każdym swym punkcie jest prostopadła do kierunku siły ciężkości ( pionu)
Ponieważ 71% powierzchni naszej planety stanowią oceany, geoida stanowi najbardziej reprezentatywne przybliżenie figury Ziemi.
Jednak pod lądami przebieg geoidy jest skomplikowany ze względu na bardzo urozmaicony rozkład przestrzenny gęstości, głównie w przypowierzchniowych warstwach skorupy ziemskiej. PRZEBIEG GEOIDY Henri Poincare wykazał że nie jest możliwe wyrażenie w sposób ścisły równania geoidy na obszarze lądów i oceanów jedną funkcją analityczną.
Przebieg geoidy jest efektem równowagi pewnych sił, jest ona zatem powierzchnią dynamiczną, stale ulegającą pewnym okresowym zmianom.
W praktyce korzysta się z modelu geoidy, czyli zbioru liczb będących wartościami wysokości geoidy w węzłach siatki geograficznej.
Geoida może być wyznaczana lokalnie i globalnie.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz