Geneza WTO - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 882
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Geneza WTO - wykład - strona 1 Geneza WTO - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Geneza WTO
World Trade Organisation
Powstała 1.01.1995, na mocy porozumienia z Marakesza (Maroko - runda Urugwajska) podpisanego 15.04.1994. Wśród 122 sygnatariuszy była też Polska
Pod pojęciem WTO należy rozumieć samą Umowę powołującą tą organizację jak też dołączone do niej wszystkie inne porozumienia Rundy Urugwajskiej, wielostronne rokowania oraz zasady GATT.
Umowa o ustanowieniu WTO składa się z 16 art., 4 aneksów
Prace nad tą organizacją międzynarodową razem z organizacją o projekcie finansowy- konferencja z 1945, cały system gospodarczy po II WŚ miał się opierać na 3 filarach: Międzynarodowy Fundusz walutowy, Bank Światowy, Międzynarodowa organizacja handlu- statusu nie uzgodniono, więc negocjacje toczyły się dalej. Negocjowano traktat, który miał regulować handel towarami- układ ogólny w sprawie ceł i handlu z 30.10.47. przyjęcie karty Hawańskiej upaństwawiającej ITO pod koniec 1947. Karta Hawańska odrzucona przez senat amerykański. Protokół tymczasowego stos GAT obowiązywał przez 40 lat, nie zawierał żadnych uregulowań prawnych. Państwa będące stronami GAT spotykały się, aby negocjować dalsze reguły dotyczące handlu. Po Dilon zrozumiały, że potrzebne jest koordynacja działań codziennych- utworzyły sekretariat: siedziba w Genewie- GAT stał się prawie organizacją międzynarodową. Runda Tokyo- przełomowa 73-79: wprowadzano szereg porozumień uzupełniających GAT, wprowadziła szereg zasad proceduralnych: powołała radę do spraw handlu towarami, mechanizm rozwiązywanie sporów. GAT a la carte- możliwość wyboru porozumień, którymi miały się związać. Po zakończeniu rundy w Tokyo państwa członkowskie stwierdziły, ze należy wykonać krok dalej: rozszerzenie reguł handlu i własności intelektualnej; Przyjęto w urugwajskim mieście: Puntal del Este 1986: mówi się o rozpoczęciu rundy urugwajskiej. 1991- delegacja Kanadyjska przedstawiono projekt powołania organizacji międzynarodowej. Runda Urugwajska- postanowienie powstania WTO zakończyła się tym.
Rok 1995 - to okres przejściowy dla funkcjonowania WTO i GATT
1996 - proces wchłaniania GATT przez WTO
Po rundzie Urugwajskiej: 1996- runda Singapurska: 98-fiasko; 1999- runda milenijna- porażka, 2001- runda z Doha- w Katarze, przyjęciem deklaracji z Doha w 2001 rozpoczęła się, niektórzy mówią, ze jest bez zadaniowa.
Preambuła wstępu do porozumienia WTO: wzrost poziomu życia, zatrudnienie, zapewnienie dużego i stale wzrastającego dochodów rzeczywistych oraz popytu, rozszerzenie produkcji i handlu i zwiększenie towarami i usługami przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnego zużycia zasobów światowych zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju przy dążeniu do ochrony i zachowania środowiska oraz uwzględniając zróżnicowany poziom rozwoju gospodarczego ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz