Charakterystyka Sudanu - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 518
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Charakterystyka Sudanu - wykład - strona 1 Charakterystyka Sudanu - wykład - strona 2 Charakterystyka Sudanu - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Organizacje Międzynarodowe
Wykład nr 5
10.11.2009
Sudan :
Kraj podzielony na N I S
N- muzułmanie
S- animistyczno-chrześcijańskie
Konflikty historyczno-etniczne. Państwo poddane kondominium Bryt. 18
1927 r. utworzenie dystryktu zamkniętego przez Egipt. Muzułmanie nie mieli doń wstępu bez zezwolenia. Kwatoira, Górny Nil. Wyraz praw większości muzułmańskiej (60% społ ) 1956 Uzyskanie niepodległości. Władze obejmuje większość muzułmańska. Dominacja wyrażona rządami 2 prezydentów: Dżafara Imeri 1983 w wyniku zamachu stanu. Wprowadził obowiązujące prawo koraniczne, szariat. Omar al Bashir 1990 do 2004 ale faktycznie nadal rządzi a władzę objął w zamachu stanu. Odpowiedzialny za to co działo się w Sudanie. Wspieranie terroryzmu.
1998 Obarczenie S za zamachy na ambasady USA, nalot na lotnisko w Chartumie. Od rządów Imeriego wojna domowa pod wodzą (IIF) -Narodowy Front Islamski a po drugiej strony Ludowy ruch wyzwolenia Sudanu (SPLM).
Prezydent Sudanu → budzi to pewne wątpliwości; odpowiedzialny za sytuacje w Sudanie.
W Sudan kojarzy się z wspieraniem terroryzmu. 1993- wpisany na listę państwa wpierających terroryzm przez USA.
Od przejęcie władzy przez Omar- wojny domowe w Sudanie pomiędzy narodowym frontem oraz Rodowy ruch wyzwolenia Sudanu.- pokazuje sposób działania ONZ, dopóki były to wojny domowe ONZ traktowało je jako sprawy wewn, potem ta sytuacja się zmieniła- Sudan obciążony odpowiedzialnością za próbę dokonania zamachu na prezydenta Egiptu- społ mdz podjęła pewna działania. OJA wezwała Sudan do wydania sprawców zamachu, a Sudan twierdził, ze nie ma nic z tym wspólnego. Sudan nie wykonał wezwania, konflikt sudańsko-etiopski. Etiopia i OJA wezwały ONZ do działania- wynik rezolucja z 1996- nie przejęta na podstawie rozdziału 7; nie zawierała twardych zobowiązań, potępiała międzynarodowy terroryzm, uznała zamach dokonany za podmiotu za które Sudan ponosi odp za zagrożenie dla jedności Afryki- przeniosła sprawy wewn; w sposób ogólny wezwała da ekstradycji osób podejrzanych osób za zamach, wezwała do zaprzestania pomocy i schronienia tym osobom oraz wezwała do wykonania rezolucji. Sudan odciął się od zamachu, więc nie ma możliwości, aby wykonać rezolucję- nr rezolucji: 1056 , data:04.1996r Rada Bezpieczeństwa przyjęła nowa rezolucja z powodu działań Sudanu na podstawie rozdziału 7: 2 państwa wstrzymały się do głosu (Chiny i Rosja), ponieważ wstrzymanie się od głosu nie blokuje przyjęcia rezolucji, więc została ona przyjęta. Nałożyła zobowiązanie na Sudan do wydania podejrzanych, twarde zobowiązania prawne, możliwość wymuszenia postanowień.
Rada bezpieczeństwa działa stopniowo, na początku sankcje dyplomatyczne, zadanie przeprowadzenia ścisłej kontroli swoich dyplomatów w Sudanie, ograniczenie przedstawicielstwa zagranicznego w Sudanie, zobowiązanie do nieorganizowania żadnych konferencji międzynarodowych w Sudanie- nie przyniosły skutków. Sierpień 1956- rezolucja nr: 1070- na podstawie rozdziału 7, charakter sankcji komunikacyjnych- państwa członkowskie zobowiązały się nie wpuszczać wszelkich samolotów należących do Sudańskich linii lotniczych; wszelkie samoloty kontrolowane przez Sudan- nie przyniosły skutków; Sudan prowadził nadal walki wewn między innymi w prowincji Kordofan: doprowadziły do wysiedleń ludzi, walki bardzo krwawe, zarzucano siło rządowym naruszanie praw człowieka. RB nie podjęła żadnych działań, mimo wezwań Sekretarza Generalnego.


(…)

…, na mocy 1593 mamy ogólny obowiązek udzielenia wsparcia, Omar może się ukryć?? np. w USA. Sudan pokazuje wady i zalety RB, jej blaski i cienie. RB działa na zasadzie stopniowania. Upoważnienie do użycia siły w rezolucji RB musi być wyrażone wprost, silniejsze zaangażowanie RB w konflikty wewn, zwiększenie roli SG w procesie decyzyjnym RB.
Organizacje regulujące handel międzynarodowy- Światowa Organizacja
… handlu i własności intelektualnej; Przyjęto w urugwajskim mieście: Puntal del Este 1986: mówi się o rozpoczęciu rundy urugwajskiej. 1991- delegacja Kanadyjska przedstawiono projekt powołania organizacji międzynarodowej. Runda Urugwajska- postanowienie powstania WTO zakończyła się tym.
Po rundzie Urugwajskiej: 1996- runda Singapurska: 98-fiasko; 1999- runda milenijna- porażka, 2001- runda z Doha…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz