Geneza własności intelektualnej, systemy ochrony własności intelektualnej-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 273
Wyświetleń: 945
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Geneza własności intelektualnej, systemy ochrony własności intelektualnej-opracowanie - strona 1 Geneza własności intelektualnej, systemy ochrony własności intelektualnej-opracowanie - strona 2 Geneza własności intelektualnej, systemy ochrony własności intelektualnej-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Geneza ochrony
Jak się kształtowała i rozwijała kiedy świadomość prawa autorskiego, ochrony dóbr intelektualnych zaczęła się kształtować.
Można tutaj rozpatrywać różne dobra, które podlegają ochronie. Osobno należałoby spojrzeć na 3 kategorie dóbr:
Wynalazki - problematyka nowatorstwa, nowych technologii, nowych urządzeń, nowych rozwiązań;
Oznaczenia - symbole, znaki towarowe, oznaczenia firm, jak się kształtował rozwój i ochrona, kiedy pojawiały się;
Utwory, prawa autorskie.
Każe z tych rozwiązań w swoich torach kształtowało zwłaszcza problemy prawne, świadomość ochrony, konieczność ochrony.
WYNALAZCZOŚĆ
Najwcześniej udokumentowane zasady ochrony, najwcześniej się tworzyły. Nowe rozwiązania, nowatorstwo istniało odkąd istnieje człowiek, społeczeństwo. Nie było by postępy gdyby nie nowe technologie, nowe rozwiązania. Może szerszy rozwój nowatorstwa wraz z rozwojem przemysłu, z rewolucją przemysłową nastąpił. Ktoś wynalazł koło, maszyny rolnicze, urządzenia wojenne czy oblężnicze i różne specjalistyczne urządzenia. W historii nowatorstwa były 2 aspekty które nowatorstwo generowało:
wojna
rolnictwo
przede wszystkim wynalazki z tymi dziedzinami były związane. Czy zatem nowatorstwo było chronione?? Czy uznawano wyłączność osób, które nowe rozwiązania wynalazły po raz pierwszy zastosowały, czy pozwalano im w sposób wyłączny z nich korzystać.
Na samym początku w starożytnej epoce do okresu średniowiecza nie znajdujemy rozwiązań prawnych na szerszą skale dotyczących wszystkich wynalazków, nowatorów. Takich rozwiązań które dawały by im szersze uprawnienia. Był jeden sposób chronienia wynalazków, poprzez utajnienie, czyli nie podając do wiadomości publicznej tego z czego mogę korzystać, istoty rozwiązania, które mogę stosować na postawie którego mogę produkować szybciej taniej i sprzedawać. Chińczycy nie podawali jak papier, czy porcelanę produkować. Tylko po prostu sami sprzedawali różnym osobom z różnych stron świata. Czyli była tutaj ochrona poprzez utajnienie, nie podawanie do publicznej wiadomości nowych wynalazków, rozwiązań. Nie jest to ochrona w rozumieniu współczesnym, taka naturalna forma ochrony, osoba we własnym zakresie czyni kroki żeby zarabiać, natomiast państwo nie jest zainteresowane w żaden sposób, nie tworzy regulacji.
Druga formy ochrony, która pojawiła się zwłaszcza we Francji w okresie renesansu to przywileje królewskie. Były one wydawane na rzecz indywidualnych podmiotów, może na rzecz konkretnej osobie, grup osób np. cechów rzemieślniczych. Przywileje królewskie wydawane były niezależnie od tego czy te osoby były one autorami nowego rozwiązania. Bardziej interesowano się tym kto po raz pierwszy zastosował nową technologię, dane rozwiązanie pozwalająca na produkowanie nowych rzeczy czy tańszych rzeczy.

(…)

… europejskich są chronione.
W XX wieku znacznie rozszerzył się katalog dóbr podlegający ochronie. Tradycyjne dobra to: wynalazki, znaki towarowe, oznaczenia firmowe, oznaczenia przedsiębiorców oraz utwory literackie i artystyczne. W XX wieku pojawiły się jeszcze wraz z rozwojem technik zwłaszcza komputerowych bazy danych, programy komputerowe, topografie układów scalonych, pojawiła się ochrona nowych gatunków…
…, Związek Ochrony Artystów i Literatów powołany przez Konwencje Bernejską. Światowa organizacja Własności Intelektualnej jest wyspecjalizowaną organizacją ONZ, ma siedzibę w Genewie. Celem tej organizacji jest:
Pogłębianie wiedzy na temat własności intelektualnej w skali międzynarodowej
Zapewnienie współpracy administracyjnej w zakresie egzekwowania praw własności intelektualnej
Doskonalenie…
… handlowych aspektów praw własności intelektualnej. Zostało ono podpisane 15 kwietnia 1994 roku. Reguluje ono wszystkie obszary własności intelektualnej (wynalazczość, znaki towarowe, topografie, programy komputerowe, utwory literackie, artystyczne). Przejęło wszystkie zasady Konwencji Paryskiej oraz Konwencji Bernejskiej, czyli zasadę asymilacji, równego traktowania, terytorialności, minimum ochrony…
… od tego jaki jest poziom ochrony patentowej w tym państwie.
Zasada pierwszeństwa nakazuje ona uznawać za datę pierwszego zgłoszenia datę pierwszego prawidłowego zgłoszenia, w jednym z krajów należących do konwencji, krajów stron konwencji. Miała ona na celu ułatwienie procedury patentowej. Żeby na obszarze kilku państw uzyskać ochronę trzeba było do urzędów patentowych tych krajów wystąpić do każdego z osobna…
… w tych wiekach najwcześniejszych spotykamy się, że utwory zwłaszcza plastyczne są uwietrzniane w jakichś materiałach wartościowych złoto, kość słoniowa, marmur bo to podwyższało wartość tego działa jednostkowego, specyficznego. Autor był jedynie dysponentem przedmiotu i z wydawcą czy z inną osobą z którą zawiązywał umowę. Tamta osoba stawała się właścicielem przedmiotu materialnego, którego wartość zwiększała…
… stworzył, nowe rozwiązanie nowa technologia, roślina, zwierze nie. Natomiast jeśli pojawiła się inżynieria genetyczna i na szersza skalę możliwości twórcze w tym zakresie się zwiększyły to zaczęto się zastanawiać, czy modyfikowane przez człowieka organizmy mogłyby ochronie podlegać, bo są dziełem człowieka. Od lat 80 XX wieku z takim problemem się spotykamy w Stanach Zjednoczonych. A u nas w 2004…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz