Geneza samorządu terytorialnego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 728
Wyświetleń: 8946
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Geneza samorządu terytorialnego - strona 1

Fragment notatki:

Referat przygotowany przez użytkownika portalu Notatek.pl. Notatka prezentuje historię idei rozwoju samorządu terytorialnego. Notatka geneza samorządu terytorialnego ma 4 strony, gdzie bardzo kompleksowo zaprezentowano historię samorządy terytorialnego. W referacie zawarto również informacje z obowiązującego w Polsce ustawodawstwa.

Geneza samorządu terytorialnego
„Samorząd terytorialny jest podstawową formą organizacji lokalnego życia publicznego.” Samorząd terytorialny istniał już w starożytności i wiązał się z określonym stopniem samodzielności przyznawanej przez imperia krajom podporządkowanym. Nie jest, więc związany pojęciowo z nowoczesną jego postacią, której podstawy stworzyły Wielka Rewolucja Francuska i przejście państwa policyjnego w państwo konstytucyjne. Wraz z rozwojem wydarzeń rewolucyjnych francuska myśl teoretyczna odeszła od upatrywania w gminach organizacji, które powinny pozostawać w takiej samej sytuacji jak poszczególni obywatele, a opowiedziała się za zapewnieniem gminom praw analogicznych do uprawnień jednostki. Na wzór tych praw wprowadzono instytucję „czwartej władzy”, oraz została zakreślona sfera praw gminy. Uzyskała ona osobowość prawną, a nadzór ze strony władz centralnych został poważnie ograniczony. Gminy traktowano jak korporację terytorialną, niezależną od państwa, uznając jej własne przyrodzone prawa. Jednak w zakresie realizacji funkcji nadanych przez państwo, gminy traktowano jako okręgi państwowe, powołane do wykonywania administracji, pozbawione samodzielności. Podkreślono fakt, że gmina - obok własnych funkcji - powinna realizować funkcje „delegowane” przez państwo. Zmiany wprowadziły reformy rozpoczęte przez Napoleona i ustawa z 17 lutego 1800 r., która wprowadziła system scentralizowanego zarządu lokalnego. Gmina została podporządkowana państwu, jej władze pochodziły z nominacji, stała się rządowym okręgiem administracyjnym.
Istotne znaczenie dla kształtowania się instytucji samorządu teryto­rialnego miał rozwój teorii i praktyki samorządu w Prusach. Pod wpływem zwycięstw Napoleona, w wielu państwach wprowadzono francuski system municypacyjny. W Prusach wystąpił wtedy opór przeciwko recepcji obcych instytucji, ale myśli ustawodawstwa francuskiego wywarły wpływ na ustawodawców pruskich. Powstały rozwiązania, których myślą przewodnią było pozyskanie mieszczan - znaczącej wówczas siły roboczej - do udziału w wykonywaniu administracji państwowej. Samorząd nowego typu, o epokowym znaczeniu, stworzyła Ordyna­cja miejska z 19 listopada 1808 r. - dzieło ministra von Steina. Uzyskano prawo samodzielnego zarządzania sprawami miasta poprzez organy samorządu pochodzące z wyborów, opartych na nowoczesnej zasadzie reprezentacji. Ograniczenia wynikały jedynie w przypadku przestrzegania państwowego porządku prawnego, którym sterował rząd. Natomiast w przypadku realizacji spraw pozostawionych do samodzielnej gestii ustawodawca nie ustanowił ograniczeń. Samorząd terytorialny uważany dotąd za samorząd gminy, uznany został za samorząd społeczeństwa. A od takiej koncepcji samorządu niedaleko do koncepcji samorządu jako udziału społeczeństwa w administracji państwowej. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz