Zadania gminy - omówienie zagadnienia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1162
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zadania gminy -  omówienie zagadnienia - strona 1 Zadania gminy -  omówienie zagadnienia - strona 2

Fragment notatki:

zadania gminy Zadania publiczne, które realizuje gmina, muszą wynikać z ustawy lub mieć podstawę w ustawie. Wykonuje je we własnym imieniu ( dysponuje władztwem publicznym użyczonym przez państwo) i na własną odpowiedzialność ( ma własne kompetencje, środki rzeczowe i finansowe) Samorząd wykonuje zadania publiczne niezastrzeżone przez Konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych. Gmina wykonuje wszystkie zadania samorządu terytorialnego niezastrzeżone dla innych jednostek tego samorządu. Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Rodzajowo zadania samorządowe i państwowe są te same, ponieważ są to zadania publiczne. ;są tożsame, bo zdeterminowane są kategorią dobra wspólnego i interesu publicznego Zadania te są zmienne i zależą od wydolności gminy jak i jednostek od niej mniejszych albo większych a także od zamierzonego przez ustawodawcę stopnia samodzielności gminy, a także zakaz naruszania kompetencji gminy przez powiat i województwo.
Zadania gminy powinny zostać ustalone ze względu na takie okoliczności jak : wielkość przestrzenna gminy jako jednostki terytorialnej, liczba ludności gminy, zakres i typ potrzeb lokalnych, ochrona interesu lokalnego w powiązaniu z interesem ogólnym, wyposażenie techniczne jednostek przestrzennych oraz wyposażenie gminy w kwalifikowane kadry potrzebne do obsługi aparatu administrującego gminą.
Zakres zadań przeznaczonych gminie zależy od możliwości prawnych i faktycznych administracji gminnej. Zadaniom muszą towarzyszyć środki rzeczowe, finansowe, techniczne oraz wykwalifikowane kadry
Teoria o własnym i poruczonym zakresie działania gminy : za podstawę tej koncepcji służy teoria naturalnych praw gmin - uznanych a nie nadanych przez państwo dualistyczny charakter zadań gminy.
Obecnie uważa się, że z punktu widzenia porządku prawnego zadania samorządu mają zawsze charakter zadań państwowych, własne zadania gminy nie wypływają z natury gminy ale z woli władzy ustawodawczej państwa.
Wg Konstytucji :
Zadania własne: zadania publiczne służące zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej , finansowane są ze środków własnych, np. ład przestrzenny, gospodarka nieruchomościami, ochrona środowiska
gminne drogi, ulice, mosty, place
organizacja ruchu drogowego
wodociągi, zaopatrzenia w wodę, kanalizacja, wysypiska
zaopatrzenie w energię i gaz
lokalny transport zbiorowy
ochrona zdrowia
pomoc społeczna
gminne budownictwo mieszkaniowe
biblioteki, zabytki
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz