Zakres działania i zadania gminy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 1246
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zakres działania i zadania gminy - strona 1

Fragment notatki:

Pojęcie zakresu działania, zadania i kompetencji. 13.Pojęcie zakresu działania, zadania i kompetencji Zakres działania. : określa on oznaczony wycinek spraw należących do sfery administracji publicznej, który przekazano do realizacji danego sam. Jest on wyznaczany przez określenie zadań w zakresie, których ma się konkretyzować działalność * gminy, * powiatu * województwa Zadania są to określone rodzajowo grupy spraw, w których właściwy jest samorząd np. gmina wykonuje zadania w zakresie pomocy społecznej Kompetencje używane jest na oznaczenie : zespołu praw i obowiązków konkretnego organu obejmujących formy prawne działania, które służą realizacji poszczególnych zadań.
Kompetencja to inaczej mówiąc prawna forma realizacji zadań samorządu.
Wyodrębnienie kompetencji - ma znaczenie z punktu widzenia przejrzystości administracji publicznej .
Kompetencje co do zasady są nieprzenoszalne chyba, że przepis daje taką możliwość.
Obywatel musi wiedzieć , który organ jest kompetentny do załatwiania jego sprawy Zgodnie z art. 163 Konstytucji samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne niezastrzeżone przez Konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych. Zadania publiczne - należy przez to rozumieć: - stanowienie przepisów prawa miejscowego
- kształtowanie struktur JST
- rozstrzyganie w innych sprawach w sposób władczy ( wydawanie decyzji administracyjnych)
Regulują to ustawy o samorządzie * gminy * powiatu * województwa
15.Zakres działania i zadania gminy. 14.Zakres działania i zadania gminy Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o charakterze lokalnym nie zastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Jeżeli ustawy nie stanowią inaczej rozstrzyganie w sprawach publicznych o charakterze lokalnym należą do gminy to tzw. generalne domniemanie właściwości gminy w zakresie praw publicznych o zakresie lokalnym. Generalna właściwość gminy jest ograniczona przepisami, które kształtują wyraźnie kompetencje innych podmiotów.
Gmina wykonuje wszystkie zadania samorządu terytorialnego nie zastrzeżone dla innych jednostek samorządu terytorialnego.Zadania gminy - własne to zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty
Zadania gminy według prof. Niewiadomskiego (uogólnienie ): 4 kategorie 1.Zadania związane z infrastrukturą techniczną (drogi, ulice, mosty, lokalny transport zbiorowy, unieszkodliwianie odpadów)
2.Zadania związane z infrastrukturą społeczną ( edukacja publiczna, ochrona zdrowia, pomoc społeczna, cmentarze gminne, upowszechnianie kultury).
3.Zadania związane z porządkiem i bezpieczeństwem publicznym ( ochrona przeciwpożarowa)
4.Zadania związane z ładem przestrzennym i ekologicznym (planowanie przestrzenne, zieleń gminna, zadrzewienia )
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz