Geneza powstania Unii Europejskiej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1197
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Geneza powstania Unii Europejskiej  - strona 1 Geneza powstania Unii Europejskiej  - strona 2 Geneza powstania Unii Europejskiej  - strona 3

Fragment notatki:


GENEZA POWSTANIA UE I. WSTĘP Obecny kształt polityczny i gospodarczy Europy ukształtowany po II wojnie światowej ukazuje organizm połączony wieloma więziami a zarazem odrębność narodową w granicach państwa. Historia Europy po upadku cesarstwa rzymskiego może być również postrzegana, chociaż w dużym uproszczeniu, jako pasmo dążeń do jej zjednoczenia. Oczywiście cele i interesy władców historycznych różniły się zasadniczo od obecnego kształtu Unii Europejskiej i jej demokratycznych struktur. Zawsze jednak istniały elementy występujące jako łącznik, wyznacznik jedności Europy np. terytorium, religia.
Okres, gdy po raz pierwszy w erze nowożytnej znaczny obszar Europy został zjednoczony w ramach organizmu państwowego, był okres wczesnego średniowiecza a osobą stanowiącą o losach państw był Karol Wielki, twórca dynastii karolingów. Podbił i zjednoczył znaczny obszar dzisiejszej Francji, krajów Beneluksu, Niemiec, Włoch, Hiszpanii. Należy wskazać elementy łączące wtedy podbite ziemie. Po pierwsze osoba władcy, terytorium państwa, jedna religia chrześcijańska, uniwersalny język łaciński, ekonomia (jedność rozwoju na poziomie gospodarki wczesnofeudalnej).
Pomimo rozpadu jednego państwa Karola Wielkiego, w ciągu średniowiecza, aż do czasu wielkiego podziału religijnego i odkryć geograficznych w Europie rozpowszechniały się idee uniwersalizmu. Zawierały one w sobie dążenia do zachowania jedności kulturalno - ekonomicznej Europy pod przewodnictwem cesarzy l8ub papieży rzymskich. Przez kilka wieków średniowiecza większość krajów Europy osiągnęła równy poziom rozwoju gospodarczego i politycznego. Zachowana była duża jedność np:
jedność gospodarcza - prawie w całej Europie panuje gospodarka feudalna,
jedność kulturalna z podziałem na stany i dominującą rolą rycerstwa,
idee uniwersalizmu europejskiego, a nawet światowego głoszona przez niektórych władców, filozofów,
język łaciński jako uniwersalny.
W późniejszych epokach idee uniwersalizmu średniowiecznego zostały zastąpione przez idee monarchizmu dynastycznego, który dla dynastii panującej próbuje pozyskać władzę łączącą jak największe terytoria Europy i na nich zaszczepić jednolite prawa polityczne i ekonomiczne, panujący - urzędowy język. Okres ten, to świetny okres wielkich rodów dynastii Europejskich np. Habsburgów.

(…)

… Wspólnoty Gospodarczej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej,
25.03.1957 r. - podpisanie Traktatów Rzymskich i powstanie EWG oraz Euratom,
01.01.1958 r. - wejście w życie Traktatów Rzymskich,
03.01.1960 r. - powstanie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA),
30.07.1961 r. - wchodzi w życie program Wspólnej Polityki Rolnej,
08.04.1965 r. - podpisanie traktatu o scaleniu organów wykonawczych…
… w sprawie trzeciej Wspólnoty: Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, zwanej potocznie Euratomem. Po ratyfikacji przez parlamenty narodowe wszystkich państw - sygnatariuszy wszedł on w życie 1 stycznia 1958 r. Traktat ten został zawarty na czas nieograniczony.
Pozostałe trzy Wspólnoty miały ulec w przyszłości połączeniu w jedną organizację. Proces ujednolicenia organizacyjnego rozpoczął się jeż w momencie…
…, którego istnienie nie było niezbędne do realizacji zadań ekonomicznych.
Pracom nad utworzeniem EWWiS towarzyszyły działania zmierzające do utworzenia dwóch organizacji o charakterze militarnym i politycznym: Europejskiej Wspólnoty Obronnej (EWO) i Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EWP). Układ o EWO - chociaż podpisany - nie wszedł w życie ze względu na odmowę jego ratyfikacji przez francuskie Zgromadzenie…
… oraz Francja i Wielka Brytania utworzyły tzw. Pakt Brukselski, organizację głównie o charakterze militarnym.
W 1947 r. Stany Zjednoczone wystąpiły z planem udzielenia pomocy krajom Europy Zachodniej w odbudowie ich gospodarki. Przedstawiony Plan Pomocy Europie (European Recovery Program), zwany potocznie planem Marshalla, przewidywał udzielenie kredytów amerykańskich, pod warunkiem jednak, że państwa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz