Związki chemiczne jako czynnik slekcyjny:
Inne mutanty możemy badać stosując związki chemiczne jako czynniki selekcyjne np.:
Hydroksymocznik- blokuje replikację DNA = blokada na wczesnej fazie S poprzez hamowanie reduktazy rybonukleotydowej
Benomyl- niszczy mikrotubule
Posiew mutantów na płytki agarowe:
Metoda posiewy w postaci rysy nie nadaje się do hodowli grzybów strzępkowych bo wytwarzają w dużej ilości zarodniki i nie utrzymują się w formie rysy
Mutanty S.pombe z uszkodzonymi tzw punktami kontrolnymi replikacji DNA nie są zdolne do tworzenia kolonii na płytkach z niewielką ilościa hydroksymocznika, podczas gdy typ dziki rośnie normalnie.
Izolacja mutantów wrzeciona kariokinetycznego S.cerevisiae polega na: obserwacji zmian w morfologii pod wpływem benomylu. Komórki, które normalnie odpowiadają na benomyl w środowisku wzrostu pozostają pojedyncze, natomiast mutanty z uszkodzonymi punktami kontrolnymi próbują się dzielić i tworzą mikrokolonie obumarłych komórek.
Typ dziki - normalny wzrost
Uszkodzone komórki Mutanty, które nie mogą dalej żyć, następuje śmierć pojedynczych komórek
Komórki dzielą się, ale w efekcie i tak muszą zginąć, następuje śmierć mikrokolonii
Liczne podłoża wzrostowe mogą także zapewniać selekcję warunkową. Np. szczepy niezdolne do metabolizmu galaktozy są zdolne do wzrostu w obecności glukozy.
Należy pamiętać, że:
Mutanty warunkowe są to organizmy, które posiadają daną mutację przez cały czas, a nie tylko w warunkach restrykcyjnych. Tak więc w warunkach permisywnych aktywność zmutowanego genu może być zbliżona do szczepu dzikiego lub może być osłabiona, ale wtedy obserwujemy jakiś fenotyp np. utratę chromosomu.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)