Genetyka grzybów, Mitoza a mejoza - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1799
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Genetyka grzybów, Mitoza a mejoza - omówienie - strona 1 Genetyka grzybów, Mitoza a mejoza - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Mitoza a mejoza:
W mitozie chromosomy homologiczne nie ustawiają się obok siebie i nie ma między nimi „połączenia” ale zdarza się, że chromosomy wymieniają się między sobą fragmenty, czyli dochodzi do mitotycznej rekombinacji.
4.1 Mitoza bez rekombinacji: 1) Mitoza rozpoczyna się replikacją chromosomów rodzicielskich, ale dwa homologi nie występują ze sobą. 2) Replikowane chromosomy następnie układają się niezależnie przy mitotycznym wrzecionie i jedna z potomnych chromatyd każdego z replikowanych chromosomów segreguje do jądra potomnego, tak więc potomne diploidalne jądro ma taki sam genotyp jak rodzicielskie.
4.2 Rekombinacje mitotyczne:
Chromosomy układają się niezależnie na wrzecionie mitotycznym, a jedna z potomnych chromatyd każdego z replikowanych chromosomów segreguje do jądra potomnego, ale to będą fragmenty DNA zmienione w wyniku rekombinacji i powstają wtedy:
Homozygotyczny typ dziki
Homozygotyczny mutant
Heterozygotyczny typ wyjściowy
Heterozygotyczny mutant
Ponieważ zachodzi crossing-over istnieją dwie możliwe orientacje wrzeciona:
1) Powstają dwa diploidalne jądra potomne, które są homozygotyczne od punktu c-o do końca ramienia chromosomu (homozygotyczny mutant i homozygotyczny typ dziki)
2) Powstają dwa heterozygotyczne diploidalne jądra potomne, ale jedno zawiera dwie chromatydy rodzicielskie, takie same jak w jądrze rodzicielskim, a drugie jest zrekombinowane.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz