Funkcje socjologi prawa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 1183
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Funkcje socjologi prawa - strona 1 Funkcje socjologi prawa - strona 2 Funkcje socjologi prawa - strona 3

Fragment notatki:

CZEMU SŁUŻY SOCJOLOGIA PRAWA? Nauki prawne Nauki prawne funkcjonowały zawsze w kontekstach refleksji aksjologicznej, historycznej, porównawczej i socjologicznej. Spełniały dwie funkcje: a) ukazywały zmienność prawa pozytywnego w przestrzeni historycznej i społecznej, b) ukazywały uniwersalne wartości prawa, jako regulatora ładu społecznego (z tych uniwersalnych wartości powstawały standardy dobrego prawa oraz oceny społecznych zachowań wobec prawa - kategorie postaw legalistycznych i antylegalistycznych ). Do nauk prawnych zalicza się: dogmatykę, historię i socjologię prawa, ogólną naukę o prawie - filozofię i teorię prawa. dogmatyka prawa - zajmuje się opisem, interpretacją i systematyzacją norm prawa pozytywnego; dzieli się na dyscypliny odpowiadające gałęziom prawa (np. nauka prawa konstytucyjnego) historia prawa - obejmuje dzieje instytucji i regulacji prawnych w powiązaniu z historią ustrojów państwowych socjologia prawa - zajmuje się prawem w jego działaniu i społecznych uwarunkowaniach; jest empiryczną nauką społeczną stosującą metody socjologiczne filozofia prawa - zajmuje się problematyką prawa słusznego, jakie prawo być powinno teoria prawa - zajmuje się prawem takim jakie ono jest; dzieli się na teorie realistyczne traktujące prawo jako fakt społeczny lub psychospołeczny i teorie analityczne ujmujące prawo jako wypowiedzi językowe (jurysprudencja analityczna Johna Austina Socjologowie nie badają prawa ale zbiorowości a wśród nich zjawiska z prawem związane, wpływające na ich zachowania. Prawo jest według socjologów rodzajem stosunków społecznych, zjawiskiem kulturowym, jest zespołem komunikatów perswazyjnych genetycznie powiązanych z państwem. Prawo, stając się narzędziem planowanej zmiany społecznej, musiało zrodzić zapotrzebowanie na empirycznie kontrolowaną wiedzę socjologiczną, o społecznym działaniu prawa. Związki prawa z socjologią - zaczynają się wtedy, gdy w ślad za rozwojem socjologii powstają realistyczne teorie prawa. Za prekursorów myśli socjologicznoprawnej można uznać Monteskiusza „O duchu praw”, który rozważał współzależność między prawem a życie społecznym i Fredricha von Savigny - twórcę niemieckiej szkoły historycznej w nauce prawa. Savigny traktował prawo jako przejaw ducha narodu i składnik życia wspólnoty narodowej, podlegający organicznej ewolucji. Według niemieckiej szkoły historycznej wyrazem narodowej świadomości prawnej jest prawo zwyczajowe, wspomagane jedynie przez prawo pozytywne ustalane przez wyodrębniony stan prawniczy. Ustawodawstwo to arbitralne wtargnięcie w ewolucję prawa.

(…)

… w rozumność normy), d) legalistyczną (wiara w legitymizm pozytywnego ustanowienia). Panowanie legalne występuje wtedy, gdy wszystkich członków danej społeczności obowiązuje jednolity system praw, które są stosowane zgodnie z ustalonymi procedurami.
Emil Durkheim - ujmował prawo jako fakt społeczny i badał stosunki między różnymi typami prawa i formami życia społecznego. Analiza prawa wiąże się z koncepcją społecznej solidarności ewoluującej od solidarności mechanicznej do organicznej. Solidarność mechaniczna, właściwa społeczeństwom pierwotnym o niewielkim podziale pracy i braku ścisłej specjalizacji, odpowiada typ prawa represyjnego silnie sankcjonującego naruszenie norm grupowych, szczególna rola prawa karnego. Solidarność organiczna występuje w społeczeństwach nowoczesnych, w których istnieje wyraźny…
… prawnej:
świadomość prawna - znajomość prawa oraz oceny i postulaty
postawy wobec prawa - legalizm, oportunizm, antylegalizm
dysfunkcjonalność kultury prawnej - społeczne poczucie sprawiedliwości nie pokrywa się z normami prawa pozytywnego; negatywne stereotypy istniejącego systemu prawa, instytucji stosujących prawo i zawodów prawniczych.
Nurt krytyczny w polskiej socjologii prawa lat 90-tych - przejawy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz