Fundusze strukturalne i Fundusz Spójności

Nasza ocena:

5
Pobrań: 56
Wyświetleń: 777
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Fundusze strukturalne i Fundusz Spójności - strona 1 Fundusze strukturalne i Fundusz Spójności - strona 2 Fundusze strukturalne i Fundusz Spójności - strona 3

Fragment notatki:

Fundusze strukturalne i Fundusz Spójności
Europejski Fundusz Społeczny
Europejski Fundusz Społeczny (EFS) jest najstarszym z funduszy strukturalnych - został utworzony na mocy art.123 Traktatu Rzymskiego w 1960 r.
Obecne zadania i zasady jego funkcjonowania reguluje rozporządzenie (WE) nr 1081/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego Funduszu Społecznego i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1784/1999.
W ramach celów Konwergencja oraz Konkurencyjność regionalna i zatrudnienie EFS wspiera działania w ramach następujących priorytetów:
zwiększanie zdolności adaptacyjnych pracowników i przedsiębiorstw przedsiębiorców w celu lepszego przewidywania zmian gospodarczych i pozytywnego nimi zarządzania,
zwiększenie dostępu do zatrudnienia oraz trwała integracja na rynku pracy osób poszukujących pracy i nieaktywnych zawodowo, zapobieganie bezrobociu, zachęcanie do aktywności w starszym wieku i dłuższej aktywności zawodowej,
zwiększanie integracji społecznej osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji w celu ich trwałej integracji na rynku pracy oraz zwalczanie wszelkich form dyskryminacji na rynku pracy,
wzmacnianie kapitału ludzkiego,
wspieranie partnerstw, paktów i inicjatyw poprzez tworzenie sieci obejmujących odnośne zainteresowane s trony w celu mobilizacji na rzecz reform w obszarze zatrudnienia i integracji na rynku pracy.
W ramach celu Konwergencja EFS wspiera działania w obszarze priorytetów:
zwiększanie i poprawa inwestycji w kapitał ludzki
wzmacnianie zdolności instytucjonalnej i skuteczności administracji publicznej oraz służb publicznych
Europejska Strategia Zatrudnienia została opracowana w celu promowania wymiany informacji oraz poglądów pomiędzy wszystkimi państwami członkowskimi, a także pomiędzy Komisją Europejską, innymi instytucjami europejskimi (Parlamentem Europejskim, Komitetem Ekonomiczno-Społecznym, Komitetem Regionów) i partnerami społecznymi. Ma ona pomóc we wspólnym poszukiwaniu rozwiązań oraz najlepszych praktyk, które mogą przyczynić się do tworzenia większej liczby lepszych miejsc pracy w każdym państwie UE.
Głównymi celami są:
- pełne zatrudnienie,
- poprawa jakości i produktywności pracy,
- wzmocnienie spójności społecznej i integracji.
Zasady
Zasada dobrego rządzenia ma zapewnić tworzenie państwa wykonującego swoje zadania w skuteczny sposób i uwzględniającego potrzeby społeczeństwa obywatelskiego poprzez urzeczywistnienie dialogu społecznego, skutecznej komunikacji, równego dostępu do informacji i przejrzystości, włączania obywateli w procesy decyzyjne.


(…)

…:
- w sektorze energetycznym (zakres efektywności energetycznej i energii odnawialnej),
- w sektorze transportu (w zakresie zarządzania ruchem drogowym, morskim, lotniczym, ekologicznego transportu morskiego i transportu publicznego).
Zasada warunkowości
Możliwość uzyskania przez państwo pomocy z FS uzależniona jest od spełnienia pewnych wymogów dotyczących konwergencji (zasada warunkowości). Wiążą się one z fiskalnymi kryteriami konwergencji, określonymi w Traktacie z Maastricht.
Kryteria konwergencji
Kryteria konwergencji (zbieżności) są to pewne wskaźniki ekonomiczne i zasady, jakie powinny spełniać państwa członkowskie mające w pełni uczestniczyć w unii gospodarczo-walutowej w UE.
Fiskalne kryteria konwergencji
W myśl fiskalnych kryteriów konwergencji deficyt publiczny nie może przekroczyć 3% PKB, a dług…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz