Freud-z czego składa się osobowość

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 693
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Freud-z czego składa się osobowość - strona 1

Fragment notatki:

Z czego według Freuda składa się osobowość? Z. Freud - lekarz psychiatra zajmował się szczegółową analizą osobowości, stosował metodę hipnozy i stwierdził, że przyczyny zachowań tkwią w człowieku (jego osobowości) a nie w bodźcach, w głębi ludzkiej duszy a nie psychiki. Tę nową dziedzinę nazwał psychologią głębi. Stosował techniki: analizę treści snów ludzkich, zapomnienia, pomyłki, przejęzyczenia. Stworzył tezę, że osobowość ma złożoną strukturę składającą się z kilku warstw:
1) ID - to podstawowe mechanizmy zachowań, pierwotne poglądy, instynkty, popędy, potrzeby, to biologiczna natura, z którą przychodzimy na świat (najważniejsze mechanizmy ludzkie to: instynkt życia - popęd seksualny, instynkt śmierci - popęd agresji),
2) EGO - to te normy ludzkie, które zostały narzucone w wyniku oddziaływań wychowawczych - systemu norm: narzuconych zakazów i nakazów. W procesie internalizacji (uwewnętrznienia) zostają uznane za swoje własne i stają się naszymi normami.
3) SUPER EGO - to nasze normy, wypracowane przez nas samych. SUPER EGO to wewnętrzny regulator sumienia - własne zgodne z sumieniem postępowanie.
Zwykle jest konflikt między Id a Super Ego - ale nasze zachowania przez całe życie są złożone. Nasza osobowość jest terenem ciągłych konfliktów, a stopień naszej osobowości jest uwarunkowany od rozwoju tych trzech struktur.
OSOBOWOŚĆ to, co charakteryzuje daną jednostkę, ogólna suma tych sposobów reagowania na innych ludzi i wchodzenia z nimi w interakcje, które są charakterystyczne dla danej jednostki. Jest systemem względnie stałych nastawień i oczekiwań warunkujących ich zachowanie. Osobowość jako system względnie stałych oczekiwań, posiada dwie struktury poznawcze:
obraz świata - nasza wiedza o świecie (świadomość),
obraz własnej osoby - siebie samego (samoświadomość).
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz