Francja- opracowanie konstytucji

Nasza ocena:

5
Pobrań: 182
Wyświetleń: 1246
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Francja- opracowanie konstytucji - strona 1 Francja- opracowanie konstytucji - strona 2 Francja- opracowanie konstytucji - strona 3

Fragment notatki:


Konstytucja Republiki Francuskiej WSTĘP DO KONSTYTUCJI Nazajutrz po zwycięstwie odniesionym przez wolne narody nad reżimami, które usiłowały ujarzmić i poniżyć osobę ludzką, lud francuski proklamuje ponownie, że każda istota ludzka, bez różnicy rasy, religii i przekonań posiada prawa niezbywalne i święte. Potwierdza uroczyście prawa i wolności człowieka i obywatela uświęcone przez Deklarację Praw z 1789 r. i podstawowe zasady uznane przez ustawy Republiki.
Proklamuje ponadto, jako szczególnie niezbędne w naszych czasach, następujące zasady polityczne, ekonomiczne i społeczne.
Ustawa gwarantuje kobiecie, we wszystkich dziedzinach, równe prawa z mężczyzną.
Każdy człowiek prześladowany z powodu swej działalności na rzecz wolności ma prawo azylu na terytoriach Republiki.
Każdy ma prawo do pracy i prawo otrzymania zatrudnienia. Nikt nie może być ograniczony w pracy lub zatrudnieniu z powodu swego pochodzenia, poglądów lub przekonań.
Każdy człowiek może dochodzić swych praw i interesów w drodze akcji związkowej i należeć do związku zawodowego według swego wyboru.
Prawo do strajku jest wykonywane w ramach ustaw, które je normują.
Każdy pracujący uczestniczy, za pośrednictwem swych delegatów, w kolektywnym ustalaniu warunków pracy jak też w zarządzaniu przedsiębiorstwem.
Każde mienie, każde przedsiębiorstwo, którego działalność wykazuje cechy służby publicznej lub faktycznego monopolu, albo też nabiera takich cech winno stać się własnością wspólnoty.
Naród zapewnia jednostce i rodzinie niezbędne warunki rozwoju. Naród gwarantuje wszystkim, szczególnie dziecku, matce, zasłużonym pracownikom ochronę zdrowia, bezpieczeństwo materialne, wypoczynek i rozrywkę. Każda istota ludzka, która ze względu na wiek, stan fizyczny lub umysłowy, sytuację ekonomiczną znajduje się w warunkach uniemożliwiających pracę ma prawo do uzyskania od wspólnoty odpowiednich środków egzystencji.
Naród proklamuje solidarność i równość wszystkich Francuzów wobec obciążeń, które są rezultatem klęsk narodowych.
Naród gwarantuje równy dostęp dzieci i dorosłych do oświaty, kształcenia zawodowego i kultury. Organizacja nauczania publicznego, bezpłatnego i świeckiego wszystkich szczebli jest obowiązkiem państwa.
Republika Francuska, wierna swym tradycjom, stosuje się do zasad międzynarodowego prawa publicznego. Nie wypowie żadnej wojny w celu podboju i nie użyje nigdy swych sił przeciwko wolności żadnego narodu.
Pod warunkiem wzajemności, Francja zgadza się na niezbędne ograniczenia swej suwerenności w celu zorganizowania i obrony pokoju.


(…)

…, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, przewodniczący Senatu, jak również sześćdziesięciu deputowanych lub sześćdziesięciu senatorów mogą skierować do Rady Konstytucyjnej każdą ustawę przed jej promulgacją [31].
W przypadkach określonych w dwu poprzednich ustępach Rada Konstytucyjna powinna wydać orzeczenie w ciągu miesiąca. Jednakże, na wniosek Rządu w przypadku nagłym okres ten ulega skróceniu do ośmiu dni…
…. Są wysłuchiwani, kiedy tego zażądają.
Mogą im towarzyszyć wyżsi urzędnicy [15].
Artykuł 32
Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego jest wybierany na okres kadencji izby. Przewodniczący Senatu jest wybierany po każdorazowym odnowieniu częściowym składu izby.
Artykuł 33
Posiedzenia obu izb są jawne. Pełne sprawozdania z obrad są publikowane w "Journal Officiel".
Każda izba może uchwalić tajność obrad na wniosek…
… Rady Konstytucyjnej odnawia się co 3 lata w jednej trzeciej. Trzech członków mianuje Prezydent Republiki, trzech przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, trzech przewodniczący Senatu.
Poza wymienionymi dziewięcioma członkami w skład Rady Konstytucyjnej wchodzą dożywotnio z mocy prawa byli Prezydenci Republiki.
Przewodniczącego Rady mianuje Prezydent Republiki. W przypadku równości głosów…
… stanu delegowanego przez Radę Stanu, trzech osób nie należących ani do Parlamentu, ani do środowiska sędziowskiego, wyznaczonych odpowiednio przez Prezydenta Republiki, przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego i przewodniczącego Senatu.
Sekcja właściwa dla prokuratorów składa się, poza Prezydentem Republiki i Ministrem Sprawiedliwości, z pięciu prokuratorów, jednego sędziego, jednego radcy stanu…
… jest język francuski [3].
Godłem narodowym jest sztandar trójkolorowy: niebiesko-biało- -czerwony.
Hymnem narodowym jest "Marsylianka".
Dewizą Republiki jest: "Wolność, Równość, Braterstwo".
Jej zasadą: rządy ludu, przez lud i dla ludu.
Artykuł 3
Suwerenność narodowa należy do ludu, który wykonuje ją przez swych przedstawicieli i w drodze referendum.
Żaden odłam ludu ani żadna jednostka nie może przypisywać…
….
Artykuł 27
Wszelki mandat imperatywny jest nieważny.
Prawo głosowania członków Parlamentu ma charakter osobisty.
Ustawa organiczna może przewidywać wyjątkowo zgodę na udzielenie upoważnienia do głosowania. W takim przypadku nikt nie może otrzymać więcej niż jedno upoważnienie.
Artykuł 28 [14]
Parlament zbiera się z mocy prawa na jedną sesję zwyczajną w roku, która rozpoczyna się w pierwszy roboczy dzień…
… funkcji, z wyjątkiem zdrady stanu. Może być postawiony w stan oskarżenia jedynie przez obie izby, identyczną uchwałą, przyjętą w głosowaniu jawnym bezwzględną większością głosów członków wchodzących w ich skład; jest on sądzony przez Wysoki Trybunał Sprawiedliwości.
Tytuł X
O ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ CZŁONKÓW RZĄDU [38]
Artykuł 68-1
Członkowie Rządu ponoszą odpowiedzialność karną za czynności podjęte…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz