Formy udziału w przestępstwie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 2016
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Formy udziału w przestępstwie - strona 1 Formy udziału w przestępstwie - strona 2

Fragment notatki:

FORMY UDZIAŁU W PRZESTĘPSTWIE
Przestępcą jest oczywiście przede wszystkim ten, kto sam zachowuje się w sposób zakazany przez przepisy prawa karnego: zabija, kradnie, bierze udział w bójce itd. Poza tym możliwe są jednak i dalsze formy udziału w przestępstwie. Przestępcą może więc być też człowiek, który sam nie popełnił czynu uznanego za przestępstwo, a tylko w pewien sposób przyczynił się do jego popełnienia przez inną osobę.
Udział w przestępstwie może przybrać jedną z następujących trzech form:
sprawstwo,
podżeganie,
pomocnictwo.
Sprawcą jest ten, kto sam dopuszcza się czynu zabronionego przez jeden z przepisów szczególnych kodeksu karnego (lub innej ustawy karnej). Sprawcą przestępstwa z art. 161 k.k. jest człowiek, który własnym działaniem naruszył zakaz zawarty w przepisie art. 161 k.k.
W praktyce nierzadko zachodzą wypadki popełnienia przestępstwa przez kilka osób działających wspólnie. Jest to współsprawstwo. Każdy ze współsprawców odpowiada tak, jakby sam był sprawcą przestępstwa: ponosi pełną odpowiedzialność karną.
Podżegaczem jest ten, kto w jakikolwiek sposób nakłania drugą osobę do popełnienia określonego przestępstwa. Istotą podżegania jest budzenie i umacnianie woli popełnienia czynu zabronionego. Podżeganie występuje zazwyczaj w formie ustnej namowy, ale może też przybrać inną postać.
W określonej sytuacji pewne gesty mogą być równie wymowne jak słowa. Za podżeganie sąd uzna więc każde zachowanie się, mające skłonić drugą osobę do popełnienia przestępstwa.
Pomocnikiem jest ten, kto świadomie ułatwia drugiej osobie popełnienie przestępstwa. Pomocnik albo chce popełnienia tego przestępstwa, albo też przynajmniej na to się godzi.
Pomocnictwo może wystąpić w rozmaitych formach, np. jest pomo- cnictwem dostarczanie środków do popełnienia przestępstwa (pieniędzy, narzędzi), udzielenie rad lub informacji potrzebnych sprawcy, stanie na czatach itp. Polega ono więc na marginesowym wkładzie pomocnika w prze- stępstwo (np. stanie na straży, gdy inni rabują sklep). W razie udziału pomocnika w samym popełnieniu przestępstwa, jego rola jest podobna do tej, jaką odgrywa współsprawca.
Podżegacz i pomocnik ponoszą odpowiedzialność w granicach swego zamiaru. Oznacza to, że podżegacz odpowiada za przestępstwo, do popeł- nienia którego starał się namówić - niezależnie od tego, czy i jakie przestępst- wo popełniono. Odpowiedzialność podżegacza i pomocnika jest więc niezależ- na od odpowiedzialności sprawcy przestępstwa.
Podżegacz i pomocnik nie odpowiadają za przekroczenie przez sprawcę planu działania. Jeżeli namawiali (pomagali) do pobicia, a sprawca dopuścił się ciężkiego uszkodzenia ciała - odpowiadają tylko za pobicie. Ale i odwrotnie:

(…)

… może wobec podżegacza (pomocnika) zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wy- mierzenia w ogóle.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz