Formy bankowości elektronicznej - wyklad.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1232
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Formy bankowości elektronicznej - wyklad. - strona 1 Formy bankowości elektronicznej - wyklad. - strona 2 Formy bankowości elektronicznej - wyklad. - strona 3

Fragment notatki:

Formy bankowości elektronicznej Bankowość terminalowa jest najstarszą formą bankowości elektronicznej. Bankomaty dotarły już do małych miasteczek, a terminale POS (ang. point-of-sale - punkt sprzedaży) do kiosków spożywczych i oddalonych od głównych dróg stacji benzynowych. Konieczna do korzystania z usług bankowości terminalowej jest karta płatnicza.
Poza funkcją wypłaty gotówki bankomaty umożliwiają również realizację operacji pasywnych, jak uzyskanie informacji o stanie konta, a także aktywnych, jak np. doładowanie telefonu komórkowego. Wadą bankomatu jest niski poziom prywatności klienta wykonującego operacje przy konsoli. Po drugie, tylko wypłaty z bankomatów „własnych” sieci nie są obciążone prowizjami.
W placówkach usługowych i handlowych coraz częściej można spotkać się z terminalami POS umożliwiającymi realizację płatności za towar kartą płatniczą.
Home banking jest najstarszym komputerowym kanałem usług bankowości elektronicznej. Realizuje maksimum funkcji dostępnych dla klienta, zapewniając jednocześnie maksymalny poziom bezpieczeństwa. Jedyną niedogodnością może być przypisanie do komputera użytkownika, chociaż komputer przenośny umożliwia dostęp dial-up z dowolnej lokalizacji wyposażonej w łącza telefoniczne. Funkcjonalność usługi obejmuje zazwyczaj:
Udostępnienie informacji o banku,
Udostępnienie informacji o stanie rachunku klienta,
Składanie zleceń płatniczych, Składanie zleceń otwartych.
Należy podkreślić, że home banking zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa dla usługi o tak szerokich możliwościach w zakresie operacji aktywnych. Wielopoziomowe systemy uprawnień oraz odseparowanie czynności trybu off line, np. edycji dokumentów obciążeniowych, od trybu on line, czyli fizycznego połączenia z bankiem, pozwalają właściwie zarządzać bezpieczeństwem tego systemu. Autoryzacja przelewów dokonywana jest z wykorzystaniem kluczy sprzętowych i programowych.
Do klasycznych usług kanału telefonicznego zaliczmy phone banking. Usługa ta jest realizowana za pośrednictwem telefonu z wybieraniem tonowym. Poza wypełnianiem funkcji ogólnoinformacyjnej o ofercie banku umożliwia realizację zarówno operacji aktywnych przede wszystkim na kontach rachunków bieżących i ROR, jak i pasywnych na wszystkich kontach.
Ze względu na techniczne ograniczenia usługi operacje aktywne - realizacje przelewów dotyczą przelewów predefiniowanych przez użytkownika lub bank - np. zakładanie lokat. W trakcie realizacji użytkownik podaje kwotę transakcji - jedyny zmienny parametr zlecenia.
SMS banking są nowoczesnymi usługami komórkowego kanału telefonicznego. Obejmuje usługę dostarczania komunikatów o stanie rachunku raz innych informacji.
Dane mogą być dostarczone na dwa sposoby: na żądanie, po wysłaniu SMS o ustalonej treści lub w określonym terminie, lub po wystąpieniu określonego zdarzenia.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz