Forfaiting - omówienie(II sem)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1099
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Forfaiting - omówienie(II sem) - strona 1

Fragment notatki:

Forfaiting:
umowa nienazwana
umowa wzajemna
umowa konsensualna
umowa odpłatna, ekwiwalentna umowa obustronnie handlowa
umowa zobowiązująco-rozporządzająca.
Forfaiting polega na wykupie należności terminowych z wyłączeniem prawa regresu w stosunku do zbywcy.
Oznacza nabycie przez instytucje forfaitingową średnio lub długoterminowej wierzytelności pieniężnej handlowej, leasingowej, lub z weksla przed terminem płatności i z pobraniem na rzecz instytucji forfaitingowej odsetek dyskontowych i z przejęciem ryzyka wypłacalności dłużnika.
Cechy forfaitingu:
istotą jest nabywanie wierzytelności przez odpowiednie instytucje finansowe.
przedmiotem są wierzytelności handlowe z umów o korzystanie z rzeczy czy wierzytelności wekslowe.
wierzytelności są z reguły średnio i długoterminowe nabywane są przed terminem ich płatności.
Instytucja forfaitingowa pobiera należną jej opłatę (np. w postaci odsetek)
Zbywca wierzytelności zostaje zwolniony od wszelkiej odpowiedzialności za dalsze losy sprzedanej wierzytelności, ponieważ całe ryzyko jakie może się łączyć z ich ściągnięciem przejmuje instytucja forfaitingowa.
Te cechy składają się na pojęcie tzw. na forfaiting właściwy (prawidłowy).
Rodzaje forfaitingu:
bezpośredni - wszystkie czynności z nim związane wykonywane są przez jedną instytucję forfaitingową (krajową lub zagraniczną) nie korzystającą z żadnych form pośrednictwa.
pośredni - instytucja forfaitingowa nie nabywa wprost wierzytelności od przedsiębiorcy, a tylko korzysta z innej pośredniej instytucji forfaitingowej. Można wyróżnić dwie formy stosowania: a) zagraniczna instytucja forfaitingowa może korzystać przy zawarciu umowy forfaitingowej z typowego pośrednictwa innej instytucji forfaitingowej, która prowadzi działalność w kraju tego przedsiębiorcy. (instytucja pośrednicząca działa w imieniu zagranicznej i na jej rachunek). b) instytucja forfaitingowa, której przedsiębiorca oferuje nabycie wierzytelności może zwrócić się do innej instytucji forfaitingowej działającej w kraju przedsiębiorcy z propozycją, by ta instytucja zawarła umowę forfaitingu z tym przedsiębiorcą. Dopiero po zawarciu umowy dochodzi do zawarcia drugiej umowy.
forfaiting połączony z confirmingiem - mamy z nim do czynienia wówczas, gdy forfaiting połączony jest z badaniem wypłacalności importera i potwierdzeniem jego kondycji finansowej przez współpracujące z instytucją forfaitingową przedstawicielstwo. Confirming polega na organizowaniu przez spółkę forfaitingową swojego przedstawicielstwa w innym kraju. W przypadku dojścia do skutku stosunku podstawowego między importerem, a eksporterem wówczas przedstawiciele potwierdzają tą umowę za pobraniem opłaty przez wzmiankę „confirmed”

(…)

… już zabezpieczonych gwarancjami udzielonymi przez rząd kraju eksportera, forfaiting uzależniony jest od szeregu przesłanek do spełnienia np. dot. wierzytelności, których dłużnicy (importerzy) mają swoje siedziby w krajach rozwijających się, umowy podstawowe musza obejmować eksport średnio i długoterminowy trwałych dóbr inwestycyjnych. Podmioty związane z forfaitingiem:
zbywca wierzytelności - forfetysta
instytucja…
… - zawarcie umowy bezpośrednio z przedsiębiorcami mającymi swoją siedzibę w kraju tej instytucji, ale występuje jedynie jako pośrednik.
Ad 5. dłużnik - nie występuje w charakterze strony umowy
jest to kupujący, leasingobiorca, dłużnik wekslowy.
Może ograniczyć zawieranie umów tylko do dłużników, którzy są np. znanymi w danym kraju, klientami stałymi forfeitera lub forfetysty.
Ad 6. podmiot, który zabezpiecza wierzytelność - ustanawia zabezpieczenie wierzytelności zgodnie z wymaganiami forfeitera. Np. gwarancja bankowa, poręczenie weksel in blanco, przewłaszczenie na zabezpieczenie.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz