Fizjologia zwierząt - opracowanie układ nerwowy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 448
Wyświetleń: 1561
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

2)
CZAS ODRUCHU - okres między zadziałaniem bodźca na receptor a wystąpieniem bodźca na receptor a wystąpieniem reakcji odruchowej.
Efekty następcze - polega na utrzymywaniu się reakcji odruchowej po zaprzestaniu oddziaływania bodźca na receptor. Wynika to z obecności kręgów neuronowych w ośrodku ruchu.
REKRUTACJA - rozchodzenie się pobudzenia na inne neurony w obrębie jednego ośrodka, zjawisko oparte na dywergencji. Efektem może być zwiększenie reakcji.
3)
4)
PROMIENIOWANIE - rozchodzenie się impulsów pomiędzy ośrodkami po określonych drogach (np. skrzyżowany odruch wyprostny - pobudzenie zginaczy przy zahamowaniu prostowników).
Indukcja nerwowa, wg teorii I.P. Pawłowa, to wpływ procesów zachodzących w ośrodkach nerwowych na czynności innych ośrodków nerwowych, polegający na wywołaniu w nich stanu przeciwnego (pobudzenie - hamowanie).
KONCENTRACJA - 5)
Zgodnie z prawem Bella-Magendiego włókna czuciowe, aferentne, zdążają do rdzenia tylnymi korzeniami, a włókna ruchowe, eferentne, opuszczają rdzeń korzeniami przednimi; zasada dotycząca przewodzenia bodżców w łuku odruchowym. Bodźce w łuku odruchowym są przewodzone tylko jednokierunkowo. Bodźiec biegnący w przeciwnym kierunku zostanie wyhamowany.
Pochodzenie korzonków przednich i tylnych:
6) DROGI WSTĘPUJĄCE - drogi czuciowe z rdzenia do mózgowia: - do mózgu: czucie ciepła, zimna, dotyku - do móżdżku: impulsy z mięśni, ścięgien i powierzchni stawów
Drogi czuciowe to projekcyjne/rzutowe drogi wstępujące. Dzielą się one na 3-neuronowe drogi filogenetycznie nowe i na 2-neuronowe drogi filogenetycznie stare.
 
Do dróg filogenetycznie nowych (3) zalicza się układ grzbietowo-wstęgowy i układ przednio-boczny.
 
Układ grzbietowo-wstęgowy - przewodzi czucie głębokie.
Układ przedni - czucie delikatnego dotyku
Układ boczny - czucie protopatyczne - bólu i temperatury


(…)

…. Przykładowo zakręty oczodołowe pozwalają nie tylko na ocenę pokarmu na podstawie wyglądu, konsystencji czy zapachu, ale również na wyzwalanie uczucia strachu oraz agresji. Układ limbiczny wpływa również na popędy takie jak głód, pragnienie czy popęd seksualny. Uszkodzenie przyśrodkowej części ciała migdałowatego powoduje afagię (zaburzenie pobierania pokarmu). Układ limbiczny może być odpowiedzialny za pewne…
…. Jest to tzw. kora asocjacyjna, zlokalizowana w płatach czołowych, a także - w mniejszym zakresie - w płatach skroniowych, ciemieniowych i potylicznych. To w niej zachodzi zjawisko integracji różnych funkcji kory, czyniąc je spójnymi, adekwatnymi do powziętych zamiarów. Tam też jest przeprowadzana analiza okoliczności zewnętrznych, poprzedzająca wydanie dyrektywy (polecenia) wykonania określonej czynności…
…: różnorodne afazje (gr. a+phasis, brak mowy). W dominującej (zwykle lewej) półkuli: blisko kory pierwotnej, górny zakręt skroniowy => zaburzenia słuchu fonematycznego, trudności w rozróżnianiu wyrazów (agnozja słuchowa). W przeciwległej (zwykle prawej) półkuli: słabsza percepcja melodii i rytmu. KORA WĘCHOWA
Węch jest bezpośrednio połączony z ciałem migdałowatym układu limbicznego => szybkie reakcje…
… i odbiorem informacyjnego kodu dźwiękowego, jakim jest → mowa; w płacie czołowym dominującej półkuli (w ponad 90% lewej), w pobliżu bruzdy bocznej mózgu zlokalizowany jest o. m. ruchowy - ośrodek Broca (Broki), zwany też polem Broca (Broki), koordynujący ruchy mięśni odpowiedzialnych za artykulację głosek; w płacie skroniowym znajduje się o. m. słuchowy (ośrodek Wernickego, pole Wernickego), a na pograniczu…
…: hipokampa, zakręt hipokampa, zakręt obręczy, opuszka i płat węchowy, kora nowa: nadczołowa część płata czołowego, jądra- migdałowate, przegrody, wzgórza. Rola: powstawanie emocji, motywacja i uzależnienia, pamięć świeża, reakcja seksualna. powstawanie emocji- jądro migdałowate- gniew, strach-jego usunięcie= wzrost łagodności, usunięcie najstarszej kory, jąder przegrody= wzrost agresji. Układ kary i nagrody…
… receptorowymi oraz z kora ruchową, pozwalają umiejscowionej na bocznej powierzchni płata korze przedczołowej na organizację i wykonywanie najbardziej złożonych czynności (ukierunkowanych na cel ).
25)
Schemat powstawania klasycznego odruchu warunkowego Stan pierwotny. Odruch warunkowy powstaje na bazie odruchu bezwarunkowego.
Bodźcem pierwotnym (bezwarunkowym) jest kontakt pokarmu ze śluzówką jamy gębowej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz