Fitochrom - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 686
Wyświetleń: 2772
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Fitochrom - wykład - strona 1 Fitochrom - wykład - strona 2 Fitochrom - wykład - strona 3

Fragment notatki:

FITOCHROM ROLA W REGULACJI PROCESÓW FIZJOLOGICZNYCH
I METABOLICZNYCH U ROŚLIN WYŻSZYCH.
FITOCHROM - barwnik "dopasowujący" rym wzrostu i rozwoju roślin do warunków świetlanych, panujących w danej porze roku. Odpowiada on za wiele zjawisk sezonowych występujących w roślinach, np. zakwitanie w odpowiednich porach roku, kiełkowanie niektórych nasion itp. Pełni on w roślinach rolę wewnętrznego "zegara chemicznego", dzięki któremu rośliny mogą rozpoznawać(niejako "widzieć") nadchodzącą porę roku.
Jest to barwnik błękitny występujący powszechnie w roślinach wyższych, zwłaszcza w ich częściach merystematycznych. Występuje także w roślinach niższych, np. glonach.
(cząsteczka) FITOCHROM = CZĘŚĆ BIAŁKOWA + CZĘŚĆ DROBNOCZĄSTECZKOWA (CHROMOFOR) właściwy barwnik
Fitochrom =fitochrom 660 = P660 pochłania światło jasnoczerwone(maksimum absorpcji 660nm) pod jego wpływem przekształca się w P730. W ciemności jest trwały, NIEAKTYWNY fizjologicznie
=fitochrom 730 = P730 pochłania światło ciemnoczerwone(daleka czerwień), ulegając przekształceniu w P660. Nietrwały w ciemności powoli wtedy przekształca sie w P660. AKTYWNY fizjologicznie -zmienia aktywność genów kierujących takimi procesami jak zakwitanie, kiełkowanie nasion wrażliwych na światło, wydłużenie łodygi, rozwój chloroplastów, synteza niektórych barwników, np, antocyjanów,
Promienie czerwone i dalekiej czerwieni wchodzą razem w skład światła słonecznego. W normalnych warunkach oświetlenie dziennego w roślinach występują więc obie formy fitochromu, z przewagą P730. W ciemności natomiast ilość P730 zmniejsza się- przekształca on się w P 660
rola fitochromu w zjawiskach fotoperiodycznych:
RDK i RDD posiadają taki sam mechanizm fotoperiodyczny, różnica jednak pomiędzy nimi polega na tym, że reagują na nie odwrotnie:
-RKD- u nich P730 hamuje syntezę regulatorów kwitnienia dlatego wymagają one zaciemnienia przez odpowiednio długi okres
-RDD- u nich P730 wywołuje kwitnienie-zbyt długa noc(okres ciemności) wstrzymuje kwitnienie.
rola fitochromu w kiełkowaniu nasion:
Niektóre nasiona są wrażliwe na światło. Jest ono niezbędnym warunkiem kiełkowania nasion wielu gatunków roślin, np. tytoniu, naparstnicy, wierzbówki, krwawnicy, sałaty i wielu traw. Światło może tez hamować kiełkowanie niektórych nasiaon(czarnuszki, facelii, szarłatu)-o wiele rzadziej. Wrażliwość na światło wykazują jedynie nasiona napęczniałe. Przemiany P660 w P730 zapoczątkowuje łańcuch procesów drogą regulacji aktywności genów, które prowadzą do kiełkowania.
Zmiany okresów światła i ciemności również wpływają na kiełkowanie niektórych nasion (nasion krótkiego i długiego dnia).


(…)

… łańcuch procesów drogą regulacji aktywności genów, które prowadzą do kiełkowania.
Zmiany okresów światła i ciemności również wpływają na kiełkowanie niektórych nasion (nasion krótkiego i długiego dnia).
Wpływ fitochromu na morfogenezę- FOTOMORFOGENEZA
-wydłużanie się pędów jest symulowane przez ciemność i daleką czerwień(P730), hamowanie natomiast przez światło czerwone-świadczy to wyraźnie o udziale…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz