To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Próg rentowności znajduje zastosowanie w wielorakiego rodzaju analizach przeprowadzonych spółkach. Jedną z najważniejszych jest analiza ryzyka operacyjnego wiążącego się z konsekwencjami ,jaki na zysk spółki wywrzeć może spadek wielkości sprzedaży
Jednym miernikiem tego ryzyka jest wskaźnik bezpieczeństwa operacyjnego(marża bezpieczeństwa)Mówi ona o ile procent może zmniejszyć się osiągana obecnie przez spółkę wielkość sprzedaży, zanim zysk operacyjny osiągnie poziom zerowy
WB=S-PR/S
WB- wskaźnik bezpieczeństwa operacyjnego
PR- próg rentowności
S-bieżący poziom sprzedaży spółki
Znaki ostrzegawcze:
-sprawozdanie finansowe firmy
-zachowanie się pracowników pionów reklamy,
-zachowania osób trzecich(klientów)
Elementy ,które pozwalają domyśleć się ,że występuje kryzys zbytu:
-obniżenie wysiłku we wszystkich sprzedażach
-zmiany w konstelacji rynkowej (otoczenie rynkowe); pojawienie się nowych konkurentów ,cena produktów niższa niż moja
-problem nasycenia rynku
-problemy wahań walutowych
-ogólna recesja(faza cyklu koniunkturalnego);ograniczenie wydatków konsumpcyjnych
-rosnący nacisk konkurencji
-nacisk na ceny poprzez nadwyżkę marży produkcyjnej i wysokie koszty stałe
Finansowanie z długu
Dodatkowy kapitał własny nigdy nie powinien być sposobem na rozwiązywanie problemów z płynnością ,jeśli można je rozwiązać przy pomocy lepszego zarządzania środkami trwałymi i kapitałem obrotowym.
Kiedy przedsiębiorstwo potrzebuje nowych funduszy, alternatywnym ich źródłem powinno być zadłużenie albo finansowanie z długu. Na rynku istnieje wiele pożyczkodawców przygotowanych na użyczenie potrzebującym firmom funduszy na określony czas i na uzgodnionych warunkach w zamian za jakąś formę zabezpieczenia lub gwarancji.
Korzystanie z kapitału własnego niesie za sobą ryzyko spekulacyjnego finansowania przedsiębiorstwa .Posiadacz kapitału własnego oczekuje udział w zyskach i zgłasza roszczenia do każdego składnika majątku w przypadku likwidacji firmy.
Finansowanie z długu polega na pozyskiwaniu funduszy od osób trzecich(banki, dostawcy).Zaciąganie długu jest zobowiązaniem do płacenia odsetek i rat kapitałowych bez względu na to czy firma osiąga zysk czy nie.
Finansowanie z długu można dzielić na typy i rodzaje wg różnych kryteriów takich jak:
-prostota-skomplikowanie
(…)
… jest sposobem odpowiednim przy dokonywaniu większości zakupów urządzeń technicznych i maszyn oraz finansowaniu stałej części kapitału obrotowego
-dług długoterminowy zaciągany jest do sfinansowania inwestycji w środki produkcyjne o długim cyklu życia ,takie jak : ziemia budynki , urządzenia, maszyny.
Dług krótkoterminowy
Zaciąganie w banku kredytu w formie przekroczenia konta (overdraft…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)