Finansowanie kapitałem własnym

Nasza ocena:

5
Pobrań: 49
Wyświetleń: 504
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Finansowanie kapitałem własnym - strona 1 Finansowanie kapitałem własnym - strona 2

Fragment notatki:

Metody finansowania przedsiębiorstwa kapitałem własnym.
Formy finansowania kapitału własnego:
Emisja akcji - jest to najczęstsza forma. Struktura spółki zmienia się poprzez zwiększenie liczby udziałowców i podniesienie wartości kapitału. Kapitał może zmienić się proporcjonalnie lub mniej proporcjonalnie. Zazwyczaj małe firmy mają bardziej proporcjonalny przyrost kapitału w stosunku do liczby udziałowców - wówczas wpływy są sprawiedliwe w stosunku do udziałowców.
Dla większych spółek jest najczęściej niemożliwy proporcjonalny podział nowych udziałowców. Nowi udziałowcy obejmują większe udziały, spółka jest dzielona na większą ilość akcji i następuje rozmycie (spadek wartości akcji).
Dopłata do kapitału - jest to opcja wykorzystywana, jeśli nie chcemy dzielić się władzą z innymi akcjonariuszami. Dopłata do kapitału jest możliwa przede wszystkim w przypadku spółek o małej wielkości, w dużych bowiem trudno o sytuację, by akcjonariusze dopłacali do zakupionych akcji. Dopłata do kapitału absolutnie nie jest możliwa, gdy firma znajduje się na giełdzie.
Wkłady - dotyczą przede wszystkim małych spółek. Istnieje możliwość wniesienia kapitału gotówkowego lub aportu rzeczowego (niegotówkowy kapitał np. patenty, technologie, nieruchomości, wiedza itp.). Aport musi być wyceniony w umowie spółki. Wkład stosuje się przede wszystkim w początkowym stadium istnienia firmy - wyjątkiem od tej reguły są fuzje i przejęcia, gdy podmioty dysponują ważnym strategicznie zasobem np. w przypadku fuzji banków wnoszą one wkład w postaci placówek, rynku itp.
Dotacje - są to pewnego rodzaju środki pochodzenia publicznego, które wspierają przedsiębiorstwo (są to źródła komercyjne) np. środki z funduszy środowiskowych, środki unijne, pomoc na terenach rolnych itd. Przedsiębiorstwo musi spełniać określone kryteria pomocowe, aby móc ubiegać się o dotacje.
2
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz