...1. Definicja finansów:
a. finanse są to procesy i zjawiska pieniężne,
b. finanse jest to ogół stosunków ekonomicznych związanych z gromadzeniem i podziałem zasobów pieniężnych,
c. finanse są to zasoby pieniądza służące prowadzeniu działalności gospodarczej lub innej aktywności,
d. finanse jest to zarządzanie zasobami pieniężnymi w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej lub inną aktywnością,
e. finanse są to zasoby pieniądza pozostające w dyspozycji osoby, organizacji, państwa...
...1) WYŁĄCZENIA PRZEDMIOTOWE
Polegają na tym, iż przy kalkulacji rezerwy obowiązkowej nie uwzględnia się zobowiązań Banków Komercyjnych wobec podmiotów niebankowych o charakterze niemonetarnym (np. wypłaty pracowników).
2) WYŁĄCZENIA PODMIOTOWE
Polega na tym, że przy obliczaniu rezerwy obowiązkowej nie uwzględnia się monetarnych zobowiązań wobec innych banków (np. depozyty od innego banku komercyjnego, kredyt zaciągnięty BK od BC)...
...Kreacja pieniądza - wprowadzanie do obiegu przez banki komercyjne dodatkowych (ponad wartość bazy monetarnej) ilości pieniądza, w wyniku operacji kredytowych, których podstawą są depozyty bankowe. Ten dodatkowy pieniądz ma charakter bezgotówkowy. Dla zapewnienia bezpieczeństwa depozytariuszy
i niedopuszczenia do inflacji bank centralny reguluje rozmiary kreacji pieniądza kredytowego poprzez ustalanie stopy rezerw obowiązkowych i stóp oprocentowania kredytów udzielanych bankom komercyjnym...
...Stopa rezerw obowiązkowych – miernik kwoty rezerw obowiązkowych, jaką banki komercyjne są zobowiązane wpłacić do banku centralnego (w Polsce jest nim NBP) w celu zabezpieczenia ich wypłacalności (banków komercyjnych). W zależności od tego jaki jest wskaźnik rezerwy obowiązkowej bank centralny decyduje o tym jaka jest podaż pieniądza. Stopa rezerw obowiązkowych może być naliczana od wkładów złotowych płatnych na żądanie...
NOTATKI Z FINANSÓW
ĆWICZENIA NR 1 FINANSE - zajmują się kreacją, cyrkulacją i osadzaniem pieniądza (tak jak z robieniem herbaty). FUNKCJE FINANSÓW:
Redystrybucyjna Stabilizacyjna Alokacyjna Ad. 1 REDYSTRYBUCYJNA Redystrybucja - wtórny podział.
Pierwotny podział pieniądza -> mechanizm rynkowy (popy i podaż) -> gra rynkowa
Wtórny podział pieniądza -> mechanizm rynkowy nie uznaje tej grupy, która nie jest w stanie pracować. Państwo część dochodów przekazuje na środki dla osób nie mogących zarabiać (początki redystrybucji). Następnie pojawiły się nadużycia - wyłudzanie świadczeń. Pierwotny podział dokonuje się w wyniku mechanizmu rynkowego i jest niesprawiedliwy, bo nie uwzględnia grup społecznych, które nie są w stanie osiągać dochodów z różnych przyczyn. Państwo dokonuje redystrybucji dochodów zapewniając dochody tym, którzy nie są w stanie zarabiać. Problemem jest wykorzystanie systemu przez osoby nieuprawnione do świadczeń. Ad. 2 STABILIZACYJNA Infrastruktura przyciąga inwestorów dlatego warto w nią inwestować.
Branża budowlana - pierwsza odczuwa skutki kryzysu, istnieje duże powiązanie firm z różnych branż z branżą budowlaną. Opłaca się inwestować w branżę budowlaną i infrastrukturę. Stabilizują gospodarkę odpowiednie inwestycje.
Funkcja stabilizacyjna polega na stabilizowaniu wahań cyklu koniunkturalnego w celu minimalizowania negatywnych skutków tj. zmniejszania się wpływów do budżetu i zwiększania wydatków budżetowych. Najlepszą metodą stabilizowani wahań cyklu koniunkturalnego są inwestycję w infrastrukturę (budowa dróg, mostów, budynków użyteczności publicznej) ze względu
(…)
…, do których wydawane są karty płatnicze, czeki, można korzystać z polecenia przelewu (ROR, rachunki bieżące)
Depozyty, do których nie wydaje się kart, czeków itd. (RO), nie jest środkiem cyrkulacji.
Depozyty krótkoterminowe
Depozyty z ustalonym terminem pierwotnym nieprzekraczającym 24 miesiące
Depozyty nie mają ustalonego terminu pierwotnego, termin wypowiedzenia jest nie dłuższy niż 3 miesiące
Depozyty…
… się skłonność do podejmowania ryzyka w związku z tym preferowane są bardziej bezpieczne formy inwestowania w szczególności lokaty bankowe. Można, więc przyjąć, że wzrost ryzyka przyczyni się do zmniejszenia wskaźnika depozytów terminowych.
2.dochód narodowy - w aspekcie makroekonomicznym wraz ze wzrostem dochodu narodowego maleje krańcowa skłonność do konsumpcji. W konsekwencji wzrost depozytów terminowych…
… - nie jest prawnym środkiem płatniczym
- Bank Centralny - może emitować gotówkę - wyłącznie - CENTRALIZACJA
- Inne banki - może tworzyć pieniądz bezgotówkowy - DECENTRALIZACJA
- Banknot - pełnoprawny środek płatniczy
zawsze emitowany przez Banki Centralne
- Bilon - może być ułomnym środkiem płatniczym
prawo do jego wybijania może posiadać inny podmiot niż Bank Centralny.
II AGREGATY PIENIĘŻNE
Są to statystyczne miary ilości pieniądza, które służą BC ustalenia celu i realizacji celu polityki pieniężnej.
SYMBOL
AGREGATU
NAZWA
STRUKTURA
INTERPRETACJA
MO
Baza monetarna
(Pieniądz o
najwyższej sile)
Gotówka oraz saldo depozytów na rachunku BC
*zarówno gotówka jak i saldo depozytów na rachunku BC określają zobowiązania monetarne BC. Jest to suma monetarna zobowiązań BC.
*Agregat pieniężny, na który BC ma istotny…
…, (który jest wyrazem oszczędności) będzie szybszy niż wzrost depozytów płatnych na każde żądanie (tych środków pieniężnych, które służą konsumpcji), co jest równoznaczne ze wzrostem wskaźnika.
3. stopa oprocentowania lokat bankowych - wzrost oprocentowania lokat bankowych ceteris paribus wpłynie na wzrost wskaźnika.
n
Wskaźnik rezerw
nadobowiązkowych
*wskaźnik ten informuje, w jaki jest stopień wypłacalności banków…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)