finanse publiczne na egzamin u dr Surówki Wszib

Nasza ocena:

5
Pobrań: 8932
Wyświetleń: 15435
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
finanse publiczne na egzamin u dr Surówki Wszib - strona 1 finanse publiczne na egzamin u dr Surówki Wszib - strona 2 finanse publiczne na egzamin u dr Surówki Wszib - strona 3

Fragment notatki:

19 stron notatek na egzamin z finansów publicznych u dra hab. Krzysztofa Surówki. Wśród poruszanych zagadnień wymienić można następujące: sektor finansowy, sektor prywatny, sektor publiczny, funkcje budżetu, funkcje ekonomiczne, alokacyjna, wyrównawcza, stabilizacyjna, zasady budżetowe, podmioty funkcjonujące w sektorze publicznym, agencja wykonawcza, dotacje budżetowe, KRS, Instytucja Gospodarki Budżetowej, zaciągnięcie zobowiązań, Państwowy Fundusz Celowy, espezozy. Ponadto w notatce: darowizny, publiczne szkoły wyższe, zasada roczności, prerogacja, wpływ z prywatyzacji majątku publicznego, przychody budżetu, podatki w Polskim systemie podatkowym, finanse publiczne surówka, egzamin z finansów publicznych, egzamin u dr surówki, charakterystyka PIT, źródła przychodów podatku dochodowego, umowy zlecenia, wydatki o charakterze sanacyjnym, rezerwy, koszt uzyskania przychodów, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek od wartości dodanej, metoda fakturalna, PTU, stawki podatkowe, główne kryteria ekonomiczne UORP 2009, typy dotacji, koszty związane z oprocentowaniem kredytów bankowych, źródła na pokrycie deficytu, czynniki powstawania deficytu, pomoc społeczna.

FINANSE PUBLICZNE
Pojęcie i elementu składowe sektora finansowego.
Sektor prywatny: zaspokaja usługi w zakresie administracji nieodpłatnie. Sektor prywatny przepływa przez sektor publiczny.
Sektor finansów publicznych:
- Podsektor rządowy
-podsektor samorządowy (na terenie gmin, powiatów, województw)
- podsektor funduszy cenowych (ubezpieczeniowy) - ok. 18% wszystkich dochodów przejmują sektory samorządowe. 0k. 30% --------------II---------------------------- fundusze cenowe.
Struktura wydatków:
Ok. 35% zadań publicznych bezpośrednio finansowane
0k. 28% ------II------------- samorządy terytorialne
Istota i funkcje budżetu.
Istnieje wiele definicji budżetu. Najpełniej istotę odzwierciedla trójczłonowa definicja analityczna z której wynika, iż budżet to:
Fundusz gromadzenia i wydatków środków pieniężnych przez organy władzy i administracje publiczne.
Plan finansowy operatywny w ramach, którego są gromadzone dochody publiczne i dokonywane wydatków. Norma prawna uchwalona przez najwyższy organ przedstawicielski na danym szczeblu władzy publicznej (sejm, senat) upoważniający organ wykonawczy do gromadzenia dochodów publicznych i dokonywaniu wydatków publicznych.
Funkcje budżetu:
W gospodarce rynku budżet pełni 3 podstawowe funkcje ekonomiczne:
- f. Alokacyjna, która finansuje potrzeby publiczne
-f. Wyrównawcza- polega na redystrybucji dochodów
-f. Stabilizacyjna-, która wiąże się z zapewnieniem równowagi w gospodarce i utrzymaniem odpowiedniego wzrostu.
Ad1) funkcja ta wynika z potrzeby istnienia państwa, jako tej instytucji, która powinna zapewnić, co najmniej niezbędny ład wewnętrzny kraju oraz szeroko rozumianą ochronę tego kraju przed otoczeniem zewnętrznym. Ad2) Polega na korekcie podziału pierwotnego dochodu narodowego. Redystrybucja ta jest niezbędna ze względów społecznych. W praktyce realizacja tej funkcji budżetu polega z jednej strony na progresji podatkowej, stosowanie ulg podatkowych, a z drugiej strony dokonywaniu budżetu wydatku w formie finansów, świadczeń z pomocy społecznej, zaopatrzenia społeczne,dotowania emerytur rentowych.
- wynagrodzenie
-zysk
Ad3)
funkcja ta rozwinęła się w latach 20 XX wieku pod upływem coraz silniejszego oddziaływania państwa na przebieg procesów gospodarczych. W praktyce realizacja tej funkcji polega na dotowaniu podmiotu gospodarczego.
C

(…)


Zryczałtowany podatek obciążający osoby duchowne
Podatek od osób prawnych CIT
PIT
Podatek od nieruchomości
Podatek rolny
Podatek leśny
Podatek od środków transportu
Podatek od spadku i darowizny
Podatek od czynności cywilno-prawnych
Zryczałtowany podatek karty podatkowej
Charakterystyka PIT (podatek dochodowy od osób prawnych) Obowiązuje od 1 stycznia 1992 roku, ustawa z lipca 1991. Zastąpił 5 podatków (4, 5) podatek od płac, podatek od wynagrodzeń, podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek wyrównawczy, część podatku rolnego (np. Szklarnia)
Ustawa o PIT wyróżnia nieograniczony i ograniczony obowiązek podatku. Nieograniczony obowiązek podatkowy ciąży na tych osobach fizycznych, które mają miejsce zamieszkania w Polsce, a polega na tym, że osoby te płacą w Polsce podatek od wszystkich dochodów. Za osobę…
… sektora publicznego z własnych przychodów pokrywały swoje wydatki a z budżetem rozliczały się wynikiem. Do podmiotów funkcjonujących w sektorze publicznym należą:
Jednostki budżetowe Samorządowe zakłady budżetowe
Agencje wykonawcze
Instytucje gospodarki budżetowej
Państwowe fundusze celowe
S.P.Z.O.Z. (Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej)
Instytucje kultury
Uczelnie publiczne
Jednostki…
… i NFZ
- traci się prawo do kwoty wolnej od podatku Ad4. Nie ma kosztów uzyskania przychodów - ma zastosowanie z w stosunku do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się z PIT w sposób uproszczony. Do uproszczonych sposobów rozliczeń(form opodatkowania) należą:
- ryczałt od przych. Ewidencjonowanych
- karta podatkowa Obydwa podatki są uregulowane ustawą z 20list. 1998r…
… Ryczałtowcy mają prawo do korzystania z wiekszosci ulg podatkowych zawartych w PIT-cie w tym, ze ulgi są odliczane od przychodu. Mają prawo do korzystania z większości ulg z wyłącz. Ulgi na dzieci.
Charakterystyka karty podatkowej
Jest to najprostsza forma opodatkowania działalności gospodarczej. Podatnicy rozlicz. Są w formie karty. Nie muszą prowadzić ewidencji. Kwotę podatku do zapłaty ustala (określa…
… terytorialnego, koszty obsługi długu publicznego, dotacja dla funduszu bezp.. społecznych(FUS) KRUS-u, finansowanie dróg.
Ad2) Wielkość tych wydatków jest zależna od woli politycznej parlamentu; dotacje, wszystkie wyd. majatkowe, inwestycje.
2 stany nierównowagi(Idealnym stanem jest równowaga)
1szy- Nadwyżka budżetowa- dochody przewyższają należność podatku
2gi-deficyt budżetowy- planowane wydatki nie znajdują…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz