Finanse przedsiębiorstw - zagadnienia egzaminacyjne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1001
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Finanse przedsiębiorstw - zagadnienia egzaminacyjne - strona 1 Finanse przedsiębiorstw - zagadnienia egzaminacyjne - strona 2 Finanse przedsiębiorstw - zagadnienia egzaminacyjne - strona 3

Fragment notatki:

Finanse przedsiębiorstw - zagadnienia egzaminacyjne
1. Porównaj spółki prawa handlowego do innych form działalności gospodarczej pod względem stopy zwrotu i ryzyka dla dawców kapitału. Opisz, w czym przejawiają się główne zalety i wady spółek akcyjnych. Z alety Spółki prawa handlowego mają nieograniczony okres działalności. Śmierć założycieli, ani też głównych udziałowców nie powoduje końca działalności spółek. Efektem tego m.in. jest mniejsze ryzyko inwestowania w spółki prawa handlowego. Inwestorzy kupując akcje ponoszą ryzyko tylko do wysokości zaangażowanych kapitałów. W przypadku własnej działalności gospodarczej, jak również „kupienia udziałów” w spółce cywilnej inwestorzy ryzykują całym swoim majątkiem. Mniejsze ryzyko inwestowania powoduje, że spółki akcyjne mają łatwiejsze możliwości zdobycia kapitałów, a to z kolei zwiększa ich możliwości rozwoju. Akcje spółek notowanych na giełdzie są znacznie bardziej płynne niż inne udziały. Oznacza to, że inwestor potrzebujący nagle środków pieniężnych może w dowolnej chwili sprzedać swoje akcje. W przypadku własnego biznesu oraz udziałów nie notowanych na giełdzie tak szybkie wycofanie się z działalności nie jest możliwe.
Wszystkie przytoczone powyżej cechy powodują, że spółkom akcyjnym łatwiej pozyskać kapitał na rozwój, co z kolei przyczynia się do większych możliwości rozwoju w porównaniu ze spółkami osobowymi i jednoosobowymi podmiotami gospodarczymi.
Wady Dochody uzyskiwane przez spółkę prawa handlowego zanim zasilą właścicieli (akcjonariuszy) zostaną dwukrotnie opodatkowane - raz jako dochód spółki, drugi raz jako dochód właścicieli (opodatkowanie dywidendy).
Utworzenie spółki prawa handlowego jest znacznie trudniejsze niż rozpoczęcie prowadzenia własnego biznesu.
2. Omów istotę zarządzania finansami przedsiębiorstw. Porównaj decyzje inwestycyjne i finansowe. Podaj po trzy przykłady decyzji inwestycyjnych i finansowych. Istotą zarządzania finansami przedsiębiorstw jest łączenie decyzji inwestycyjnych i finansowych, przy czym decyzje inwestycyjne dotyczą aktywów bilansu, natomiast finansowe - pasywów. Ogólnie zaś na zarządzanie finansami składa się analiza i planowanie, długookresowe decyzje inwestycyjne i finansowe oraz tzw. zarządzanie kapitałem obrotowym netto.
Zarządzanie finansowe składa się z:
1) analizy i planowania (określenie zapotrzebowania),
2) decyzji inwestycyjnych (alokacja kapitału w aktywa),
3) decyzji o strukturze kapitału ( z czego finansować inwestycje?),
4) zarządzania zasobami kapitałowymi (zarządzania kapitałem obrotowym)
W ramach decyzji inwestycyjnych (dotyczących aktywów firmy) możliwe są następujące posunięcia:


(…)

… operacyjnego). Związany nierozerwalnie z progiem rentowności. Określa on dopuszczalny spadek wielkości sprzedaży nie powodujący powstawania strat z działalności jednostki. Znając wielkość sprzedaży w firmie (S) i wartościowy próg rentowności (BEPW) margines bezpieczeństwa można obliczyć zarówno w ujęciu wartościowym jak i procentowym. 12. Wyjaśnij pojęcie średniego ważonego kosztu kapitału. W jakim przedziale mieści się średni ważony koszt kapitału? Jak ustalane są wagi? Do czego potrzebna jest znajomość kosztu kapitału? Jaki jest związek kosztu kapitału z maksymalizacją wartości rynkowej?
Spółki do finansowania swej działalności posługują się zazwyczaj zarówno kapitałem własnym jak i obcym. Dlatego też rzeczywisty koszt jaki spółki ponoszą, jest średnią ważoną kosztu kapitału własnego i kosztu kapitału…
…, co oznacza termin roczna nominalna stopa procentowa i roczna efektywna stopa procentowa. Która z nich jest zazwyczaj wyższa? Wyjaśnij, dlaczego. Kiedy stopy te są sobie równe?
Roczna nominalna stopa procentowa występuje, gdy lokata jest kapitalizowana częściej niż raz w roku. Roczna efektywna stopa procentowa oznacza stopę procentową, jaką byśmy osiągnęli utrzymując naszą lokatę przez rok. Roczna efektywna stopa procentowa jest zazwyczaj większa gdyż odsetki do kapitału będą dopisywane po każdym podokresie kapitalizacji (np. co dzień, miesiąc, kwartał) zwiększając tym samym podstawę oprocentowania.
Roczna nominalna stopa procentowa jest równa rocznej efektywnej stopie procentowej tylko wówczas, gdy jest jedna kapitalizacja w roku.
8. Omów pojęcie cash flow. Porównaj cash flow dla potrzeb oceny płynności…
…, w jakich są wyrażane i zinterpretuj, co oznaczają wyniki oceny uzyskane w metodach NPV, IRR, RI. Podaj zależności, jakie między nimi występują. Jak należy postąpić, gdy są rozbieżności w ocenie wg miernika NPV i IRR?
Wartość zaktualizowana netto (NPV) - jest to suma zdyskontowanych przepływów pieniężnych związanych z projektem obliczona na moment początkowy inwestycji. Inaczej: jest to różnica…
… w finansowanie środków obrotowych.
MAJĄTEK OBROTOWY
Tworzą składniki majątkowe o krótkotrwałym użytkowaniu - mniej niż 1 rok podlegające zmianom w trakcie procesu produkcyjnego. Do majątku obrotowego zaliczamy:
-zapasy (materiały, półprodukty i produkty w toku, produkty gotowe, towary)
-należności i roszczenia
-środki pieniężne
-papiery wartościowe przeznaczone do obrotu
KAPITAŁ OBROTOWY NETTO:
Jest to majątek…
… procesu produkcyjnego.
Składniki majątku obrotowego: -zapasy (materiały, towary, produkty gotowe, półprodukty, produkty w toku.
-należności i roszczenia.
-środki pieniężne -papiery wartościowe przeznaczone do obrotu.
KON (kapitał obrotowy netto)
1.Majątek obrotowy pomniejszony o zobowiązania krótkoterminowe
2.Część majątku obrotowego, która jest finansowana kapitałem stałym
Obliczanie KON
KON = Majątek…
….
Koszt kapitału obcego w porównaniu z kosztem kapitału własnego jest tańszy ponieważ:
jest obarczony mniejszym ryzykiem dla inwestora (wierzyciela), przedsiębiorstwa mogą wliczać koszty odsetek do kosztów uzyskania przychodów pomniejszając tym samym podstawę opodatkowania.
14. Omów metodę CAPM (do czego służy, główne założenia metody, wzór, objaśnienie wielkości występujących we wzorze, premia za ryzyko
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz