Finanse przedsiębiorstw - kilka wykładów

Nasza ocena:

3
Pobrań: 2149
Wyświetleń: 4228
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Finanse przedsiębiorstw - kilka wykładów - strona 1 Finanse przedsiębiorstw - kilka wykładów - strona 2 Finanse przedsiębiorstw - kilka wykładów - strona 3

Fragment notatki:


"1) zewnętrznych warunków gospodarowania – warunki te kreuje w pierwszym rzędzie państwo poprzez realizowaną politykę gospodarczą , a szczególnie poprzez ustanawianie podstawowych parametrów polityki makroekonomicznej, takich jak: stopy procentowe, kursy walut, podatki, cła, ewentualne ceny urzędowe. Również zewnętrzne warunki gospodarowania tworzone są przez działalność innych przedsiębiorstw. Te zewnętrzne warunki gospodarowania muszą być uwzględniane w procesie zarządzania finansami firmy. Inaczej mówiąc, ich wszechstronne rozpoznanie i metodologicznie poprawne uwzględnienie w decyzjach jest jednym z istotnych warunków skutecznego zarządzania finansami firmy"
"
Wartość firmy – jest właściwym kryterium dla wszystkich decyzji, których konsekwencje maja charakter finansowy (wpływając na strumienie pieniężnych dochodów i wydatków). Na wycenę wartości przedsiębiorstwa wpływa także czas oraz ryzyko jego funkcjonowania w określonych uwarunkowaniach rynkowych (w tym makroekonomicznych). "

Zarządzanie Finansami Przedsiębiorstw.
Finanse są określane mianem „ekonomiki i ryzyka”. Czas oraz ryzyko są bowiem podstawowymi kategoriami, na których opiera się współczesna (normatywna) teoria zarządzania finansowego (teoria finansów firmy). Trzecim podstawowym elementem tej teorii jest kryterium decyzji podejmowanych w przedsiębiorstwie. Te trzy zasadnicze elementy określają podejście metodologiczne.
Po pierwsze, przyjmujemy, że celem wszystkich decyzji podejmowanych w firmach jest maksymalizacja korzyści osiąganych przez ich właścicieli. Cel ten jest realizowany w sposób optymalny, jeżeli wartość firmy osiąga maksymalny w danych warunkach poziom. Inaczej mówiąc, że wartość firmy stanowi kryterium rachunku ekonomicznego dla decyzji mikroekonomicznych. Po drugie, proces gospodarowania w przedsiębiorstwie jest traktowany jako proces polegający na angażowaniu zasobów rzeczowych i finansowych na różne okresy.
Po trzecie, przyjmujemy, że wszelkie decyzje podejmowane są w warunkach niepewności i ryzyka. Ryzyko traktujemy przy tym nie tylko jako niebezpieczeństwo poniesienia strat, ale przede wszystkim w kategoriach prawdopodobieństwa odzyskania rezultatów odmiennych niż oczekiwane. W sferze decyzji finansowych ryzyko występuje przede wszystkim jako zmienność oczekiwanych stóp dochodu z tytułu zaangażowania zasobów rzeczowych bądź finansowych w określone przedsięwzięcia gospodarcze.
Ogólne problemy zarządzania finansami firmy. Cel i przedmiot zarządzania finansami firmy
Gospodarka rynkowa jest gospodarką pieniężną. Pieniężny charakter gospodarowania szczególnie dotyczy przedsiębiorstw. Pieniądz warunkuje i determinuje ich funkcjonowanie. Zjawiska i procesy finansowe zachodzące w przedsiębiorstwie składają się na pojęcie finansów firmy (przedsiębiorstwa). Finanse firmy można rozpatrywać w różnych aspektach:
w aspekcie funkcjonalnym można mówić o procesach gromadzenia (pozyskiwania) pieniądza oraz o procesach jego wykorzystania,
w aspekcie podmiotowym finanse firmy przedstawiane są z punktu widzenia podmiotowej i organizacyjnej struktury zarządzania procesami gromadzenia i wydatkowania pieniądza,
w aspekcie przedmiotowym przedstawia się zjawiska finansowe w różnych wyodrębnionych sferach działalności przedsiębiorstwa, np. w działalności bieżącej, działalności rozwojowej, w planowaniu działań, finansowej analizie ich przebiegu itp.
Można również mówić o finansach firmy zawężonych do zjawisk dziejących się:
wewnątrz przedsiębiorstwa, z całą gospodarką - np.

(…)

… się do maksymalizacji wąsko rozumianego zestawu dóbr materialnych, czy też dochodu pieniężnego, ale ujmuje problem preferencji w kategoriach fundamentalnych aspektów życia ludzkiego. Kardynalnym założeniem teorii użyteczności jest założenie malejącej użyteczności krańcowej. Analiza kształtu krzywej użyteczności dochodu pieniężnego musi uwzględniać jeden z podstawowych czynników - który w przypadku analizy użyteczności…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz