Finanse i bankowość - pytania na egzamin

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 581
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Finanse i bankowość - pytania na egzamin - strona 1 Finanse i bankowość - pytania na egzamin - strona 2 Finanse i bankowość - pytania na egzamin - strona 3

Fragment notatki:

27. Działalność parabanków na rynku usług finansowych.
Parabanki na treść tego pojęcia składają się wszystkie kategorie podmiotów wykonujących czynności bankowe, tj. banki i jednostki nie mające takiego statusu. Pojęcie parabanków nie jest precyzyjnie określone, choć stanowi przedmiot regulacji w wielu krajach. Przyjmuje się, że parabanki to jednostki świadczące usługi podobne do usług bankowych oraz różnego rodzaju specjalistyczne instytucje, świadczące usługi finansowe. Instytucje te, jeżeli przedmiotem ich stałej działalności są usługi bankowe, podlegają licencjonowaniu podobnie jak banki, mają przewidzianą formę prawną, są kierowane poprzez osoby o odpowiednich kwalifikacjach i posiadają określone minimalne wyposażenie kapitałowe. Parabanki mogą być również zdaniem W.Szpringera, rozumiane nieco szerzej jeżeli uwzględnić instytucje działające na podstawie przepisów szczególnych wobec prawa bankowego i nie poddane procedurze licencjonowania i nadzorowania. W Polsce można do nich zaliczyć na przykład: -Naradowe Fundusze Inwestycyjne, -Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, -kasy budowlano-pożyczkowe, -bankowe kasy mieszkaniowe, -kantory wymiany walut, -firmy leasingowe, -firmy faktoringowe, -firmy doradcze, -firmy pośrednictwa kredytowego.
2. Zmiany w popycie na usługi bankowe Przekształcenia na rynkach międzynarodowych spowodowały istotne zmiany w popycie klientów na usługi finansowe. Równocześnie ważnym czynnikiem wpływającym na przeobrażenia rynków finansowych są zmiany w strukturze i w zachowaniu klientów, zarówno instytucjonalnych, jak i detalicznych. Zmiany w zachowaniu klientów Rosnący poziom edukacji, lepsza baza informacyjna, większa łatwość uzyskania informacji (np. przez telefon, internet) powodują zwiększony poziom wymagań wobec banku, zarówno pod względem ceny, jak i zakresu oraz jakości świadczonych usług. Jednocześnie klienci są coraz bardziej pewni siebie, zdecydowani i wrażliwi na cenę i jakość usług. Coraz bardziej powszechna znajomość języka angielskiego sprawia, że wybór między dostępnymi produktami nie ogranicza się już tylko do rynku krajowego. Coraz powszechniejsze jest korzystanie z usług różnych pośredników. Powoduje to spadek lojalności klientów, rozszerzenie kontaktów z wieloma bankami i poszukiwanie najlepszej oferty (tzw. deal-based banking). Wzrosły wymagania klientów prywatnych oraz instytucjonalnych w zakresie otrzymywanego oprocentowania własnych środków. Zmiany w popycie na usługi dla klientów indywidualnych Aktywa banków są finansowane przede wszystkim oszczędnościami gospodarstw domowych. W ostatnich kilkunastu latach w krajach rozwiniętych w grupie klientów indywidualnych nastąpiły istotne przeobrażenia. Wynikają one ze zmian demograficznych, wzrostu poziomu wykształcenia oraz wzrostu dochodu i posiadanego majątku, co z kolei wpływa na styl życia, zwyczaje i priorytety. Wzrost majątku posiadanego przez klientów indywidualnych prowadzi do jego podziału między różne formy lokat. Powoduje także wzrost wymagań co do jakości oferty bankowej. Osoby o wysokich dochodach i potencjale finansowym potrzebują specjalnej, niestandardowej obsługi. Dla tych klientów banki świadczą usługi bankowości prywatnej, czyli private banking.

(…)

…, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Innym podziałem listów zastawnych jest ich podział na listy zastawne krótkoterminowe (z terminem wykupu do 1 roku), średnioterminowe (z terminem wykupu powyżej 1 roku a poniżej 5 lat) oraz długoterminowe (z terminem wykupu powyżej 5 lat). Kryterium powyższego podziału stanowi termin wykupu listów zastawnych. Bank hipoteczny emitując listy zastawne zobowiązuje…
… zabezpieczony do pełnej wysokości wraz z należnymi odsetkami, gwarancją lub poręczeniem Skarbu Państwa, NBP, Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Innym podziałem listów zastawnych jest ich podział na listy zastawne krótkoterminowe (z terminem wykupu do 1 roku), średnioterminowe (z terminem wykupu powyżej 1 roku a poniżej 5 lat) oraz długoterminowe (z terminem wykupu powyżej 5…
… jest bankiem specjalistycznym działającym w oparciu o ustawę z 1997r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych (Dz.U. nr 140 poz. 940 z późn. zm.). Do podstawowych czynności banku hipotecznego należy: udzielanie kredytów zabezpieczonych hipoteką,
udzielanie kredytów nie zabezpieczonych hipoteką, jeżeli kredytobiorcą, gwarantem lub poręczycielem spłaty kredytu są m.in. Skarb Państwa, NBP, Bank Światowy, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz kraje Wspólnoty Europejskiej,
nabywanie wierzytelności innych banków z tytułu udzielonych przez nie kredytów,
emitowanie hipotecznych i publicznych listów zastawnych.
Kredyty udzielane przez te banki są finansowane ze środków pochodzących z emisji listów zastawnych a nie jak w przypadku banków uniwersalnych - z depozytów. Dla określenia wartości nieruchomości…
… przede wszystkim kontroluje prawidłowość: zabezpieczenia zobowiązań wynikających z listów zastawnych, prowadzenia rejestru ich emisji i przewidywanych limitów oraz wycen wartości bankowo - hipotecznej nieruchomości.
Nową formą papierów wartościowych emitowanych przez banki hipoteczne są listy zastawne dzięki którym banki będą dysponowały długoterminowymi środkami finansowymi. Udzielany kredyt jest zabezpieczony…
…. Wzrost stopy procentowej od wkładów terminowych zmniejsza mnożnik kreacji pieniądza, ale tylko w sytuacji, gdy tych wkładów nie wlicza się do M1. Inaczej dzieje się z rynkową, krótkoterminową stopę procentową. Jej wzrost w stosunku do stopy %-owej od wkładów terminowych obniża wskaźnik skłonności do utrzymania wkładów terminowych i tym samym podwyższa wskaźnik kreacji pieniądza. Wskaźnik rezerw…
… komercyjne do dobrowolnego utrzymywania dodatkowej rezerwy gotówki, czyli do rezerwy nadwyżkowej. W tej sytuacji wkłady bankowe są mniejszą wielokrotnością rezerw gotówkowych banków, mnożnik kreacji pieniądza obniża się a więc podaż pieniądza będzie mniejsza. Pozostałe czynniki wpływające na podaż pieniądza bankowego: Wpływ na podaż pieniądza ma także deficyt budżetowy…
…; - redyskontowej stopy banku centralnego; Wzrost rynkowej stopy procentowej zachęca banki komercyjne do pożyczania rezerw w banku centralnym w drodze redyskonta weksli, zaś nagromadzone fundusze można ulokować na rynku pieniężnym, czyli rynku walorów krótkoterminowych. Odwrotnie jest, gdy stopa redyskontowa wzrasta, co sprawia, że banki komercyjne są mniej skłonne do korzystania z redyskonta weksli…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz