To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Bankowość inwestycyjna dr Witold Gradoń Ćwiczenia 6
Działalność banków inwestycyjnych w obszarze zarządzania aktywami klientów
ZARZĄDZANIE AKTYWAMI
W Polsce usługę tę oferują domy maklerskie i wyspecjalizowane podmioty asset management klientom indywidualnym i instytucjonalnym, np. private equity (inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym, w celu osiągnięcia średnio- i długoterminowych zysków z przyrostu wartości kapitału). O 2004 roku w Polsce tę Towarzystwa funduszy inwestycyjnych mają prawną możliwość oferowania usługi zarządzania cudzym pakietem papierów wartościowych na zlecenie klientów nie związanych z konkretnym funduszem inwestycyjnym. CELE ZARZĄDZANIA AKTYWAMI
Celem zarządzania aktywami jest osiągnięcie wysokiego wzrostu wartości przy danym kapitale lub osiągnięcie założonego wzrostu przy możliwie najniższej wartości zainwestowanego kapitału.
Czyli głównym celem jest osiągnięcie stóp zwrotu wyższych od ustalonego poziomu odniesienia (benchmark - rentowność bonów skarbowych w danym okresie, zmiana poziomu głównego indeksu giełdowego, wskaźnik wzrostu cen konsumpcyjnych)
ZARZĄDZANIE AKTYWAMI
2003-2007 - proces przekazywania usług zarządzania aktywami przez domy maklerskie do wyspecjalizowanych spółek asset management, najczęściej kontrolowanych kapitałowo przez domy maklerskie. - korzyści masowe - wykorzystanie specjalistycznej wiedzy przy zarządzaniu znacznymi portfelami aktywów.
PROCES BUDOWANIA PORTFELA
Menadżer zarządzającymi aktywami musi przede wszystkim poznać potrzeby inwestora i jego ograniczenia.
Na tej podstawie tworzona jest odpowiednia strategia inwestycyjna, która uwzględnia także sytuację na rynku kapitałowym.
Po analizie istniejących uwarunkowań, dotyczących zarówno klienta, jak i rynku finansowego, konstruowany jest portfel.
Jednak zadanie zarządzających nie kończy się na tym, bowiem oba zespoły czynników mogą ulegać zmianie, dlatego konieczna jest kontrola sytuacji na rynku.
W końcowym etapie konieczna jest okresowa analiza osiąganych wyników, która określi w jakim stopniu założenia, przy których podejmowane były decyzje inwestycyjne, zostały zrealizowane oraz jaka stopa zwrotu została osiągnięta.
RODZAJE OFEROWANYCH PORTFELI
Zindywidualizowane portfele papierów wartościowych przeznaczone są przede wszystkim dla klientów instytucjonalnych, a minimalne środki niezbędne do uruchomienia usługi zawierają się w przedziale 2-5 mln złotych.
W przypadku portfeli standardowych kwota ta wynosi od 0,1 do 0,5 mln zł.
Portfele różnią się poziomem oczekiwanej stopy zwrotu oraz ryzykiem inwestycyjnym.
Portfel ślepy przeznaczony jest dla osób, które z racji pełnionych funkcji nie powinny nabywać określonych walorów, ze względu na ryzyko wystąpienia podejrzeń, że przy ich nabyciu mogły zostać wykorzystane poufne informacje. W przypadku tego typu portfela inwestor nie ma możliwości sprawdzenia składu portfela, zatem nikt poza zarządzającym nie wie jak papiery nabyto.
(…)
… są natomiast objęte zwolnieniem przedmiotowym. Rozwój usługi zarządzania portfelem cudzych papierów wartościowych na zlecenie, z jednej strony - jest szansą na aktywizację wolnych środków, z drugiej strony - stanowi przesłankę do szerszego wykorzystywania rynku kapitałowego jako mechanizmu pozyskiwania kapitału koniecznego dla realizacji zadań inwestycyjnych. Istotną rolę powinna tu odgrywać Giełda Papierów…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)