Filozofia - wykłady

Nasza ocena:

5
Pobrań: 364
Wyświetleń: 5026
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Filozofia - wykłady - strona 1 Filozofia - wykłady - strona 2 Filozofia - wykłady - strona 3

Fragment notatki:

Bardzo dobre opracowanie historii filozofii według chronologicznej listy filozofów (w ostatniej części o feminizmie niektóre elementy bez polskich znaków). Kolejno omówiona jest filozofia grecka, filozofia starożytna, filozofia chrześcijańska, tomizm, filozofia nowożytna, filozofia odrodzenia, filozofia oświecenia, filozofia liberalna, filozofia państwa, kantyzm, nietzscheanizm, heglizm, feminizm. Przy omówieniu filozofii poszczególnych autorów scharakteryzowane są specyficzne pojęcia filozoficzne. Wśród omówionych autorów i pojęć pojawiają się: Tales z Miletu, Arystoteles, teoria złotego środka, Sokrates, Platon, Demokryt z Abdery, jaskinia Platona, Heraklit z Efezu, Epikur, Plotyn, Pitagoras, Cyceron, Anaksagoras, Anaksymander, Pyrron z Elidy, Zenon z Kition, św. Augustyn, Erazm z Rotterdamu, Niccolo Machiavelli, Francis Bacon, Blaise Pascal, Monteskiusz, Tomasz Hobbes, materialistyczna metafizyka, Immanuel Kant, Friedrich Nietzsche, Karol Marks, marksizm, francuski socjalizm, John Stuart Mill, Georg Wilhelm Friedrich Hegel, filozofia dziejów, filozofia religii, bóg w filozofii.

TALES Z MILETU
Był on gr. filozofem i matematykiem. Uważany był za jednego z siedmiu mędrców czasów starożytnych i za ojca nauki greckiej. Być może ze względu na jego wielostronne zainteresowamia. Jeden z twórców jońskiej teorii filozofii przyrody. Zapoczątkował poszukiwanie pierwszej zasady w filozofii.Interesował się astronomią i matematyką, dowodem na to jest np.: przewidzenie przez Talesa zaćmienia słońca, które miało miejsce w dn. 18 maja 585 roku.
Tales założył jońską szkołę filozofii przyrody, był aktywny politycznie i gospodarczo szczególnie w stosunku do Babilonu, Egiptu i Fenicji. Zasady geometrii przyswoił sobie będąc w Egipcie, tam obliczył wysokość piramid za pomocą ich cienia. Przypisuje mu się następujące odkrycia:
o przepołowieniu koła przez średnicę, dwa kąty przy podstawie trójkąta równoramiennego są równe, jeżeli dwie linie proste przecinają się, przeciwległe kąty są równe, kąt wpisany w półkole jest kątem prostym trójkąt jest określony, jeżeli dana jest jego podstawa i kąty przy podstawie.
Twierdzenie Talesa brzmi: jeśli ramiona kąta płaskiego przetnie się 2 równol. prostymi, to odcinki wyznaczone przez te proste na jednym z ramion kąta są proporcjonalne do odpowiednich odcinków na drugim ramieniu kąta.
W zakresie filozofii Tales stworzył ogólną zasadę z której powstała wszelka natura, nosiła ona miano „arche”. Wg niego była to woda. Woda jest przyczyną wszelkiego życia. Ziemia pływa na wodach oceanu. Woda w jego kosmologii odkrywała rolę wiecznej substancji nadającej żywotność wszelkiej materii.
Nie uznawał on bogów mitologicznych. W jego racjonalistycznych koncepcjach nie było na to miejsca. Interpretacja świata była świecka: sztormów morskich nie powodował Posejdon, ale wiatry.
Platon wspomina anegdotę dotyczącą Talesa, który jakoby poszedł wraz ze służącą obserwować w ciemności gwiazdy. Nie spostrzegł on dołu, wpadł do niego i potłukł się. Pomocnica zaś miała mu dogryźć, iż chciał zobaczyć, co się dzieje na niebie, a nie dostrzegł, co znajduje się pod jego nogami.
ARYSTOTELES
Teoria "złotego środka" Arystoteles uważał, że zbyt skrajne czy rygorystyczne podejście do moralności oraz całkowite ignorowanie żądz cielesnych ma zwykle fatalne rezultaty, gdyż żądze te są sposobem, w jaki ciało komunikuje silnie zależnej od niego duszy swoje potrzeby.
W swoim postępowaniu człowiek powinien kierować się "złotym środkiem", który jest określany pr ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz