Filozofia - pojęcia z opracowaniem

Nasza ocena:

3
Pobrań: 175
Wyświetleń: 833
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Filozofia - pojęcia z opracowaniem - strona 1 Filozofia - pojęcia z opracowaniem - strona 2 Filozofia - pojęcia z opracowaniem - strona 3

Fragment notatki:

FILOZOFIA
Grecja VII w.p.n.e. - wtedy się zaczęło... oj zaczęło się :-D a sprzyjała temu DEMOKRACJA. Jońska filozofia przyrody:
Tales - 4 pierwiastki (woda, ogień, ziemia, powietrze); prawo przyrody - ARCHE; woda ODWIECZNYM pierwiastkiem;
Heraklit - LOGOS - rozum świata - "Świat nie jest chaosem, jest logosem" - teoria logosu prowadzi potem do powstania STOICYZMU; "Nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki", "Wszystko płynie" (oprócz logosu!).
Sokrates - podważenie jońskiej filozofii przyrody; HUMANISTYKA; człowiek wewnętrzny i zewnętrzny; NONKONFORMIZM; wierność swoim ideałom prowadząca do śmierci; CNOTA = prawda, dobro, piękno, sprawiedliwość, panowanie nad sobą; NIE MA zewnętrznych źródeł prawa; niechęć wobec demokracji; INTELEKTUALIZM ETYCZNY; podział dóbr na materialne i duchowe (te drugie ważniejsze); "Wiem, że nic nie wiem"; "Niech szewc szyje buty, niech żołnierz walczy, niech filozof sprawuje władzę"; "Dusza jest pełna wiedzy. Wiedza jest w duszy wrodzona" - NATYWIZM; "Jestem jak akuszerki - pomagam rodzić się mądrości, ale sam nie jestem mądry" - METODA POŁOŻNICZA.
Platon - "ojciec filozofii"; "Dialogi"; człowiek nie pochodzi z Ziemi, jest krewnym bogów; ludzie, w przeciwieństwie do bogów, mają skłonność do zła; dusza jako rydwan :-D ; PREEGZYSTENCJA DUSZY; rozum = wzrok duszy; IDEE źródłem wiedzy; podział dusz: złote (filozofowie - mądrość), srebrne (żołnierze, administracja - odwaga i wiedza), spiżowe (lud - pożądliwość); TEORIA ANAMNESIS (teoria przypomnienia); mit JASKINII PLATOŃSKIEJ
Arystoteles - "ojciec nauki"; "księgowanie faktów" - rzetelny i obiektywny badacz; twórca EMPIRYZMU; umysł jako TABULARAZA; NATURALIZM; świat ma takie rozmiary, jakie rozmiary ma nasza percepcja; 2 sfery świata: PODKSIĘŻYCOWA i NADKSIĘŻYCOWA (człowiek NIGDY nie ma wstępu do nadksiężycowej sfery); świat jest WIECZNY, przez NIKOGO nie został stworzony; człowiek jest BIOLOGICZNY, ma przeminąć; BÓG = PIERWSZY PORUSZYCIEL świata, nic poza tym; HYLEMORFIZM; umysł wyławia formę; celowe urządzenie świata; dynamiczność świata; świat jest stały i niezmienny; optymistyczna wizja człowieka (wiara w to, że będzie etyczny bez nagród i kar).
Stoicyzm - ścisłe ZDETERMINOWANIE świata; najwyższa WOLNOŚĆ to UŚWIADOMIONA KONIECZNOŚĆ; znajomość reguł czyni wolnym; STOICKI SPOKÓJ; człowiek = PRZEDMIOT tego, co się wokół niego dzieje; należy zrezygnować ze swoich dążeń i pragnień, bo i tak nie zostaną zrealizowane.
Epikureizm - Epikur: "Szczęście polega na braku cierpienia."; "Najwięcej szczęścia ma ten, kto ma najmniej potrzeb.";"Śmierć nas nie obchodzi, tak naprawdę nas nie dotyczy." selekcja potrzeb; rozum przyczyną przyjemności, satysfakcji.


(…)

… do medycyny; "Cogito ergo sum", Bóg jako twórca matematyki.
9. Immanuel Kant - "Krytyka czystego rozumu"; "przewrot kopernikański w filozofii"; WIEDZA zaczyna się od DOŚWIADCZENIA, a wraz z nim kończy się POZNANIEM; świat jako "przedstawienie w umyśle"; RZECZ SAMA W SOBIE -> NOUMEN; FENOMEN; rzeczy działają na APARAT PERCEPCJI; BÓG jest niematerialny, występuje jako POSTULAT UMYSŁU PRAKTYCZNEGO; IMPERATYW…
… zrealizowane.
Epikureizm - Epikur: "Szczęście polega na braku cierpienia."; "Najwięcej szczęścia ma ten, kto ma najmniej potrzeb.";"Śmierć nas nie obchodzi, tak naprawdę nas nie dotyczy." selekcja potrzeb; rozum przyczyną przyjemności, satysfakcji.
Filozofia chrześcijańska:
św. Augustyn ("przystrajanie Platona do chrześcijaństwa") - "ojciec Kościoła zachodniego"; filozofia jest dla pogan, chrześcijaństwo…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz