To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
FEUDALNY MODEL GOSPODARKI ŚREDNIOWIECZNEJ RENESANS KAROLIŃSKI - Karol Wielki poprzez zorganizowanie silnego państwa stworzył przesłanki do rozwoju gospodarczego. Zreformował on system pieniężny: podstawową jednostką monetarną był srebrny funt karoliński (libra), oraz zreformował system szkolnictwa
Geneza feudalizmu: regres gospodarki w V-VIIw.(cofnięcie się rozwoju cywilizacyjnego, upadek miast, zamknięty charakter gospodarowania=gospodarka naturalna ograniczająca się do rolnictwa).Rozwinął się na Zachodzie(Francja-najpełniej),im dalej na wschód tym mniej;także w Chinach (tam niedziedziczono ziemi)
PODSTAWOWE CECHY FEUDALIZMU:
drabina feudalna - król(najwyższy senior)-wasal-chłopi)
podwójna własność ziemska
Wraz z powstawaniem feudalizmu zaczynają formować się pierwsze organizacje państwowe. Na czele tych organizacji stają wodzowie mianowani przez księcia. Książe ziemię danego terytorium traktuje jako własność i nadaje ją ludziom, których chce wyróżnić. W ten sposób ukształtował się stosunek lenny między panującym, czyli lennikiem a podwładnym, czyli wasalem.
Lennik = pan feudalny. ; Suzaren = król
Ze stanu rycerskiego kształtowali się przyszli lennicy (był to początkowo stan otwarty, z czasem można było do niego wstąpić tylko przez dziedziczenie) TROJPOLÓWKA - podział ziem na 3 części: I-zasiewana ziarnem ozimym, II-zasiewana ziarnem jarym i warzywami, III-pozostawiona pod ugór
PATRYMONIUM - posiadłość rodowa (król traktował tereny podbite jako swoją własność)
BENEFICJUM - (dobrodziejstwa) zapłata za żołd rycerzom czyli nadanie ziemskie KOMENDACJA - rodzaj dobrowolnej dwustronnej umowy, na mocy której wasal oddaje się wraz zmajątkiem w opiekę seniora
LENNO - ziemia dawana wasalom przez jego opiekuna(seniora)
SYSTEM FEUDALNY - polegał na tym, że właściciele ziemscy(feudalowie) dzierżawili chłopom ziemie i opiekował się nim, a chłop w zamian za to był zobowiazany do płacenia renty feudalnej.
RODZAJE RENTY FEUDALNEJ:
- naturalna - chłop płaci zbożem i zwierzetami
- odrobkowa - człop w zamian za ziemie, pracował na ziemi feudala
- czynszowa - opłata w pieniądzu za uzytkowanie ziemi
STANY W ŚREDNIOWIECZU:
duchowieństwo
rycerstwo/szlachta
mieszczaństwo
chłopi
PODDAŃSTWO CHŁOPÓW:
- zależność osobista (istota poddaństwa)
- sądowa (władze sądową miał jego pan, wynikała ona z immunitetu sądowego który polegała na tym, że pan był panem życia i śmierci swoich poddanych.)
- gruntowa (chłop musiał płacić rentę)
(…)
… gospodarczego
Konsekwencje odkryć geograficznych: a)złoty wiek Hiszpanii (i połączonej z nią wotem Portugalii) - dobrobyt jednak zmarnowano na wojny b)dualizm gospodarczy c)rewolucja handlowa: -globalizacja gospodarki(handel trans oceaniczny, zwiększenie przestrzeni handlu) -nowe centra handlowe
-towary kolonialne, powiększenie się asortymentu towarów, zwiększenie się wolumenu (skali) towarów -wzrost roli…
… zależności feudalnej, przez co wszyscy obywatele uzyskali wolność osobistą.
Cechy- organizacja rzemieślników miejskich stowarzyszająca właścicieli warsztatów jednej działalności oraz czeladników.
Ustrój cechowy charakteryzowała solidarność między członkami cechu i w konsekwencji brak konkurencji. Ceny ustalane były przez rady cechów. Jednocześnie cechy zwalczały tych, którzy do nich nie należeli.
Zasady funkcjonowania cechu regulował status cechowy, który określa zasady wejścia do cechy i bycia mistrzem. Aby nim zostać trzeba było od 4 do 12 lat nauki pracy jako czeladnik, który miał obowiązek wyprawy do innych miast, a także wykonania pracy mistrzowskiej.
Organizacje kupieckie:
- gildie(kupcy z jednego miasta) organizacje kupieckie, mające na celu wspieranie swoich członków przy jednoczesnym zwalczaniu…
…, często niewolni mieszkańcy miast: służba, czeladź, robotnicy.
4) Stan chłopski
Wielkie odkrycia geograficzne i ich ekonomiczne konsekwencje
PRZYCZYNY WYPRAW GEOGRAFICZNYCH:
Podstawowymi przyczynami odkryć geograficznych była konieczność znalezienia drogi morskiej do Indii w celu sprowadzenia przypraw i kruszców szlachetnych oraz szerzenie chrześcijaństwa.
Wyprawom sprzyjał postęp w dziedzinie nawigacji…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)