Ewolucja i rodzaje systemów informatycznych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1806
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ewolucja i rodzaje systemów informatycznych - strona 1 Ewolucja i rodzaje systemów informatycznych - strona 2

Fragment notatki:

Szplit. Notatka składa się z 2 stron.
Systemy informacyjne a systemy informatyczne. System informacyjny - wyodrębniony czasowo i przestrzennie układ przetwarzania informacji, będący zbiorem celowo ze sobą powiązanych elementów, w którym są: Źródła danych; Metody ich gromadzenia i przetwarzania; Kanały przepływu informacji; Środki materialne i ludzkie; Miejsca przeznaczenia informacji (E. Niedzielska) System informatyczny -w węższym sensie : system oprogramowania osadzony na pewnej konfiguracji sprzętowej i działający w określonym środowisku zgodnie z dobrze określonymi regułami. System informatyczny -w szerszym sensie : podsystem systemu informacyjnego, realizujący procesy informacyjne z wykorzystaniem technologii informatycznych. Ewolucja i rodzaje systemów informatycznych. OKRESKLASYCZNY - Obejmuje on początki rozwoju informatyki do rozwoju zastosowań informatyki do współczesnych technologii sieciowych w połączeniu z zastosowaniami środków multimedialnych oraz metod sztucznej inteligencji.
Okres ten charakteryzował się:
Dopiero rozwijającą się techniką komputerową. Początek to komputery lampowe z małą pamięcią operacyjną, niewielką wydajnością procesora, bardzo zawodne, kłopotliwe w obsłudze i drogie.
Brakiem doświadczeń nie tylko w budowaniu systemów informatycznych, lecz także w programowaniu, zwłaszcza w zakresie przetwarzania masowych danych gospodarczych, statystycznych, społecznych. Brakowało gotowych pakietów programowych z zakresu przetwarzania danych, gotowych do wykorzystania w praktyce.
Przetwarzaniem wsadowym, wymagającym udziału pośredników: operatorów systemu, przyjmujących zlecenia od użytkownika i organizujących cały zamknięty dla zleceniodawcy cykl prac na komputerze.
Dążeniem do opanowania coraz to nowych obszarów zastosowań technologii informatycznych: przetwarzania danych i baz danych.
W konsekwencji - pojawienie się wielu samodzielnych systemów informatycznych, z których każdy realizował określone własne zadania bez oglądania się na inne systemy. Prowadzi do dezintegracji tych systemów.
OKRES WSPÓŁCZESNY -To okres rozwoju technologii telekomunikacyjnych, środków multimedialnych oraz metod sztucznej inteligencji. To rozwój zastosowań zaawansowanych technologii informatycznych w zakresie rozproszonego i współbieżnego przetwarzania danych, informacji i wiedzy.
Do jego cech należy zaliczyć m.in.:
Wykorzystanie pozytywnych doświadczeń okresu klasycznego, w szczególności w zakresie wsadowego przetwarzania danych
Rozwój przetwarzania danych, informacji i wiedzy w czasie rzeczywistym
Pojawienie się szeregu gotowych pakietów programowych (czasami zwanych mylnie systemami informatycznymi albo jeszcze gorzej: systemami informacyjnymi) realizujących wiele funkcji, które dotąd były realizowane przez odrębne systemy informatyczne.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz