Eutanazja - praca zaliczeniowa

Nasza ocena:

5
Pobrań: 644
Wyświetleń: 1603
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Eutanazja - praca zaliczeniowa - strona 1 Eutanazja - praca zaliczeniowa - strona 2 Eutanazja - praca zaliczeniowa - strona 3

Fragment notatki:

EUTANAZJA
WSTĘP
W związku z właśnie zalegalizowaną eutanazją w Holandii postanowiłem napisać pracę właśnie na ten temat, gdyż wzbudza on wiele kontrowersji wśród wszystkich społeczności bez względu na status społeczny, sympatie polityczną bądź przekonania religijne. Według definicji encyklopedycznej Eutanazja (z grec. dobra śmierć) jest to odebranie życia człowiekowi choremu. Najstarszą znaną formą eutanazji jest stosowane w epoce średniowiecza skracanie życia na polu walki śmiertelnie rannym rycerzom. Natomiast w hitlerowskich Niemczech eutanazja była narzędziem represyjnej polityki ludnościowej(ludobójstwa) wobec własnych obywateli oraz ludności krajów okupowanych, eutanazji poddawano przede wszystkim osoby upośledzone umysłowo , niepełnosprawne oraz przewlekle chore.
I.POJĘCIE EUTANAZJI
W czasach dzisiejszych rozróżniamy eutanazję czynną-polegającą na podaniu środka uśmiercającego przez osobę ze służby medycznej lub samowolnym i w pełni świadomym przyjęciu takiego środka przez chorego. jeśli w pierwszym przypadku możemy mówić praktycznie o morderstwie(zabójstwie) to w drugim przypadku możemy mówić o samobójstwie. Drugą odmianą eutanazji występującą współcześnie jest eutanazja bierna polegająca na zaniechaniu leczenia, nie wyrażaniu przez chorego zgody na przeprowadzenia ratującej życie operacji, a także, prowadzące do śmierci odmówienie przyjmowania leków.
II.KOŚCIÓŁ WOBEC EUTANAZJI Szczególną rolę dla rozwoju światopoglądu na temat eutanazji mają wypowiedzi Jan Pawła II który w swoich licznych pracach wskazuje na fakt iż cierpienie w sytuacjach nieuchronnej śmierci może nadać sens życiu ludzkiemu. Może słowa te nie są rozumiane przez ludzi żyjących z dnia na dzień, codziennie pędzących za pieniądzem i szukających radości i szczęścia w życiu doczesnym. Jednak mimo to trzeba się zastanowić nad odpowiedzią na pytanie „Kto ma prawo odebrać życie drugiemu człowiekowi ?” Przecież nikt z nas nie dał temu człowiekowi życie więc nie może go też odbierać. Lekarz składając przysięgę Hipokratesa obiecuje ratować życie ludzkie bez względu na okoliczności w jakich znajduje się pacjent. Zobowiązuje się także do leczenia ludzi w sposób który może umożliwić im wyzdrowienie. Biskupi polscy wyrażają głęboki niepokój faktem zalegalizowania eutanazji w Holandii. Twierdzą iż jest to znak dekadencji naszej cywilizacji. Eutanazja jest niezgodna z wolą Boga i przeciwna godności człowieka. Kościół za Jezusem Chrystusem zawsze mówi o wielkości i nienaruszalności życia, które jest z Boga, jest Jego własnością i tylko Bóg nim dysponuje. Prymas Polski Józef Glemp zapowiedział walkę o prawo do życia ludzi starszych. Takie jest właśnie spojrzenie na problem eutanazji ze strony najwyższych dostojników kościelnych. Moim zdaniem jest to pogląd słuszny, lecz nie jest w nim zawarte spojrzenie na eutanazję człowieka nieuleczalnie chorego, który żyje z dnia na dzień praktycznie tylko w oczekiwaniu na upragnioną śmierć. Człowieka który dosyć ma już przeogromnego bólu, ciągłego zażywania leków których działanie i tak nic nie daje. Taki człowiek chętnie przyjąłby pomoc ze strony innych ludzi aby ci pomogli mu w zakończeniu bólu i rozpaczy poprzez uśmiercający zastrzyk. Trzeba więc spojrzeć na ten problem oczyma jakby dwóch ludzi, oczyma człowieka który stoi z boku i którego problem ten nie dotyczy bezpośrednio jak i oczyma pacjenta, który nie może wytrzymać już bólu związanego z nieuleczalną chorobą.


(…)

… depresji co jeszcze bardziej potęguje chęć popełnienia samobójstwa.
SPIS TREŚCI:
WSTĘP
I.POJĘCIE EUTANAZJI
II.KOŚCIÓŁ WOBEC EUTANAZJI
III.RÓŻNE POGLĄDY
IV.LEKARZE PALIATYWNI
V.PODSUMOWANIE
LITERATURA:
ENCYKLOPEDIA GUTENBERGA- Suplement
„POLITYKA” nr 34
Relacja z obrad Konferencji Episkopatu Polski z 01.12.2000r.

… choremu w przygotowaniu się do śmierci. Lekarze paliatywni interesują się pacjentem a nie jego chorobą, Interesuje ich osobowość pacjenta. Starają się oni być przy chorym i służyć mu pomocą, tak aby jeszcze przez ostatnie chwile życia próbował cieszyć się z niego. Ostatnio przeczytałem artykuł w prasie o kobiecie, u której wykryto białaczkę i diagnoza lekarska nie była zbyt optymistyczna. Wtedy do pracy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz