eutanazja

Nasza ocena:

3
Pobrań: 434
Wyświetleń: 3514
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
eutanazja - strona 1

Fragment notatki:

Termin “eutanazja” (”dobra śmierć”, tzn. “bez bólu”), oznacza pozbawienie życia w przypadku nieuleczalnej choroby, na prośbę chorego, jego rodziny lub po podjęciu decyzji przez lekarza. Terminem tym określa się również “prawo do godnej śmierci”, w znaczeniu, że inni mogą decydować o zadaniu powyższej.
Typy eutanazji:
* Eutanazja czynna - śmierć jest spowodowana określonym działaniem* Eutanazja bierna - śmierć spowodowana na skutek zaniechania terapii podtrzymującej życie* Eutanazja dobrowolna - świadoma prośba o spowodowanie śmierci, do eutanazji dobrowolnej można zaliczyć również samobójstwa* Eutanazja niedobrowolna - gdy chory nie jest w stanie wyrazić takiej prośby, np. jest w śpiączce
Eutanazja za czy przeciw?
Pierwszym argumenty przeciwników prawa do eutanazji jest niezgodność z „prawem bożym”. Papież Jan Paweł II przypominał “Przez eutanazję w ścisłym i właściwym sensie należy rozumieć czyn lub zaniedbanie, które ze swej natury lub w intencji działającego powoduje śmierć w celu usunięcia wszelkiego cierpienia. (…)”.I właśnie cierpienie wydaje się być głównym argumentem, mówiąc wprost, eutanazja jest zbyt prostym sposobem na skrócenie swojego cierpienia.Jednak odpierając argumenty dotyczące wiary i kościoła można się posłużyć bardzo prostym przykładem, właśnie dotyczącym słowa Bożego.Bóg dał człowiekowi wolną wolę, dał mu prawo wyboru, a złem nie ingeruje w jego wolną wolę. Człowiek dokonujący takiego wyboru musi się oczywiście liczyć z jego konsekwencjami, ale Bóg dał mu prawo tak postąpić. Skoro, więc Bóg dał człowiekowi takie prawo, to odbieranie go jest postępowaniem wbrew woli Boga.
Drugim argumenty przeciwników jest bardzo racjonalny i nie należy go lekceważyć, mianowicie chodzi o legalizacje eutanazje. W przypadku, kiedy eutanazja nie będzie zakazana przez prawo powstaje sporo negatywnych przypuszczeń związanych z tym procederem. Wywieranie presji na pacjencie (zarówno przez lekarzy jak i przez rodzinę), by wyraził zgodę na eutanazję, obniżenie się jakości medycyny i zahamowanie jej rozwoju: argument tzw. „równi pochyłej”, wyrażający się w tym, że jeżeli zaakceptujemy eutanazję dobrowolną, to z czasem zaczniemy rozważać legalizację również tej niedobrowolnej. Według mnie są to bardzo ważne argumenty i w przeciwieństwie do argumentów religijnych trzeba traktować je poważnie, gdyż wskazują one na niewątpliwe niebezpieczeństwa związane z legalizacją prawa do „dobrej śmierci”.
Z jednej strony mamy prawo człowieka do decydowania o swoim życiu i śmierci, z drugiej, ochronę ludzi najsłabszych. Trzeba się dokładnie zastanowić czy prawo było by równe dla wszystkich i przede wszystkim czy nie było by nadużywane.
Zdecydowanym, szeroko pojętym argumentem popierającym legalizacje eutanazji jest człowiek, który ma prawo decydować o własnym życiu. Któż z nas chciałby mieć świadomość, że jest ciężarem dla swoich bliskich a przy tym jest tak zwaną „rośliną”. Oczywiście takie decyzje nie powinno się podejmować pod wpływem jakichkolwiek nacisków, impulsu czy w afekcie.

(…)

….
Polskie prawo definiuje eutanazję jako zabicie człowieka na jego żądanie pod wpływem współczucia. Taką definicję podaje Bączyk. Natomiast w Deklaracji Kongregacji Nauki Wiary czytamy: "Eutanazja oznacza czynność lub jej zaniechanie, która ze swej natury lub w zamierzeniu działającego powoduje śmierć w celu wyeliminowania wszelkiego cierpienia. Tak więc eutanazja wiąże się z intencją działającego…
… dyskusje nad tym, że każdy ma prawo do śmierci i godnego umierania, przerodziły się w rozważania o eutanazji niedobrowolnej, przeprowadzanej bez woli chorego. W Holandii eutanazja na życzenie osób śmiertelnie chorych została rozszerzona na osoby cierpiące fizycznie lub psychicznie. Z prawa do śmierci przerodziła się w wywołujący dreszcze przymus umierania. Przez dziesięciolecia słyszeliśmy, że należy…
… wyraża zaniepokojenie praktykowaniem eutanazji. W protestantyzmie eutanazja jest oceniana różnie. Można znaleźć wypowiedzi teologów, którzy w uzasadnianiu jej stosowania odwołują się do przykazania miłości stanowiącej o istocie chrześcijaństwa. Wyznawcy wiary mojżeszowej podobnie jak katolicy wypowiadają się na te temat w kategoryczny sposób. Dla wyznawców judaizmu życie to dar Boga, który jest święty…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz