Europejski Trybunał Sprawiedliwości - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 630
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Europejski Trybunał Sprawiedliwości - wykład - strona 1 Europejski Trybunał Sprawiedliwości - wykład - strona 2 Europejski Trybunał Sprawiedliwości - wykład - strona 3

Fragment notatki:

EUROPEJSKI TRYBUNAŁ SPRAWIEDLIWOŚCI (Court of Justice) - Luksemburg Powstanie (historia): Trybunał powstał w 1952 r. na mocy Traktatu Paryskiego, jako organ europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Od 1957 r. zaczął funkcjonować jako instytucja trzech Wspólnot Europejskich.
Podstawę działania stanowi Traktat (art. 220-245) oraz Statut Trybunału i regulamin proceduralny. Charakter i skład Trybunału: Trybunał jest głównym organem sądowym. Jest to organ kolegialny, złożony obecnie, zgodnie z art. 221 ust. 1 i art. 222 ust. 1 TWE z 15 sędziów, których wspiera 8 Rzeczników Generalnych. W praktyce tzw. duże państwa członkowskie mają swojego Rzecznika. Pozostałe posady dzielone są między mniejszych członków Unii, którzy mogą desygnować swoich członków wedle zasady rotacji alfabetycznej.
Traktat Nicejski uzgodniony w grudniu 2000 r. ustala zaś, że TS będzie składał się z grona sędziów, z których każdy będzie pochodził z innego państwa członkowskiego, oraz 8 wspomagających ich adwokatów generalnych.
Jest to organ niezależny, zarówno od państw członkowskich, jak pozostałych instytucji i organów Wspólnotowych. Działa ona w imieniu Wspólnot Europejskich i w interesie poszanowania prawa wspólnotowego. Ani Sędziowie, ani Rzecznicy nie są reprezentantami państw, chociaż z pewnością reprezentują oni różne systemy prawa krajowego. TS jest organem ponadnarodowym. Formalnie jest to organ niekadencyjny, jego członkowie zaś mają mandat ograniczony temporalnie, jest to 6 lat.
Sędziowie i rzecznicy są wybierani za wspólnym porozumieniem rządów państw członkowskich spośród osób dających wszelkie gwarancje niezależności i które spełniają warunki wymagane w swoich państwach do zajmowania najwyższych stanowisk sądowych bądź są prawnikami o powszechnie uznanej kompetencji. Co 3 lata następuje odnowienie składu członkowskiego (aktualnie naprzemiennie 8 i 7 Sędziów i 4 Rzeczników). Status i funkcje Sędziów oraz Rzeczników: Członkowie TS są niezależnymi. Nie mogą wykonywać żadnych funkcji politycznych lub administracyjnych, jak również innej działalności zawodowej. Korzystają z przywilejów i immunitetów przyznanych im Protokołem w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot Europejskich - immunitet jurysdykcyjny, w sprawach imigracyjnych, ułatwienia w sferze walutowej i wymiany walut, celny, podatkowy, prawo do świadczeń socjalnych. Zadania Sędziów maja charakter klasyczny. Należy do nich orzekanie w sprawach objętych jurysdykcją TS w sposób bezstronny i świadomy, z zachowaniem tajemnicy narad. Funkcje rzecznika generalnego są mniej oczywiste niż Sędziów. Zadaniem Rzecznika generalnego jest publiczne przedstawianie, w sposób zupełnie bezstronny i niezależny, uzasadnionych wniosków w sprawach przedłożonych Trybunałowi, w celu jego wsparcia w wykonywaniu jego misji, która jest oznaczona w art. 220.

(…)

….
Pełni on również jednocześnie rolę sądu administracyjnego, sądu pracy, sądu międzynarodowego i sądu konstytucyjnego.
SĄD I INSTANCJI - Luksemburg Historia:
Powołany do życia decyzją Rady UE z 24.10.1988 r. wydaną na mocy Jednolitego Aktu Europejskiego. Podstawą działania jest art. 225 TWE. Skład i charakter organu:
Nie jest głównym organem sądowym (instytucją), lecz organem ustanowionym przy TS…
… tajnym, bezwzględną większością głosów. W razie gdy kandydat nie uzyska wymaganej większości, wybory są ponawiane. Gdy kandydaci uzyskują jednakową liczbę głosów, decyduje starszeństwo. TS miał dotąd 9 Prezesów. Prezes kieruje pracami sądowymi i administracją TS. On przewodniczy przesłuchaniom i naradom. W razie niemożności czasowej wypełniania obowiązków Prezesa zastępują Prezesi Izb.
TS działa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz