Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka

Nasza ocena:

5
Pobrań: 301
Wyświetleń: 1764
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka  - strona 1 Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka  - strona 2 Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka  - strona 3

Fragment notatki:

EUROPEJSKA KONWENCJA O OCHRONIE PRAW CZŁOWIEKA I PODSTAWOWYCH WOLNOŚCI - EKPCz - CECHY ISTOTNE, CHARAKTER PRAWNY Jeden z trzech regionalnych systemów ochrony praw człowieka (obok amerykańskiego i afrykańskiego) zatwierdzony przez Radę Europy w dniu 4.11.1950 r. w Rzymie. Wszedł w życie w 1953 r. Polska ratyfikowała go w 1992 r.
Dokument ten ma podstawowe znaczenie dla określenia i interpretacji norm odnoszących się do wolności i praw jednostki. Zgodnie z art. 91 Konstytucji RP, w razie kolizji ma on pierwszeństwo przed ustawami krajowymi.
Umowę tę wyróżniają 4 cechy: jest to dokument, który rodzi bezpośrednie skutki prawne dla obywateli, którzy mogą na podstawie jej postanowień występować z roszczeniami,
istota postanowień umowy sprowadza się nie tyle co do określenia wzajemnych zobowiązań państw, ile co do ustanowienia norm kreujących uprawnienia lub potwierdzające wolności,
zakres konwencji rozciąga się na wiele dziedzin życia aczkolwiek dominują prawa osobiste i polityczne,
konwencja stwarza najskuteczniejszy na świecie system instytucjonalnej ochrony praw człowieka, w którym szczególną rolę odgrywa skarga indywidualna przeciwko państwu (rozpatruje ją Europejski Trybunał Praw Człowieka).
Konwencja obejmuje 59 artykułów i 11 protokołów dodatkowych dwojakiego rodzaju: protokoły zmieniające (ustawowo - organizacyjne) postanowienia konwencji - np. prot. 11 znosi Komisję Praw Człow. z dniem 01.01.1999r. i reformuje Tryb. Pr. Człowieka w Strasburgu, protokoły uzupełniające katalog wolności i praw człowieka ujętych w Konwencji, np. prot.6 zakazuje stosowania kary śmierci w czasie pokoju, prot. 4 - zakazuje pozbawiania woln. za długi, prot. 7 wprowadza gwarancje proceduralne wobec cudzoziemców.
Konwencja dopuszcza możliwość ograniczenie niektórych praw w określonych sytuacjach, zawieszenie praw - w przypadku wojny lub innego niebezpieczeństwa zagrażającego egzystencji narodu (art. 15).
KONSTRUKCJA I ZAKRES REGULACJI EUROPEJSKIEJ KARTY PRAW CZŁOWIEKA - KONWENCJA O OCHRONIE PRAW CZŁOWIEKA I PODSTAWOWYCH WOLNOŚCI SPORZĄDZONA W RZYMIE DNIA 4 LISTOPADA 1950 R. Europejska Karta (Konwencja) Praw Człowieka z 1950 r. składa się z 59 artykułów i 11 protokołów dodatkowych. Zawiera 26 praw i wolności, m.in. prawo do życia, wolności, nietykalności osobistej, ochronę korespondencji i mieszkania, wolność sumienia i wyznania, wolność przekonań i publikacji. Zapewnia prawo do małżeństwa i założenia rodziny. Wprowadza zakaz tortur, niewolnictwa i pracy przymusowej i obowiązkowej, zakaz zbiorowego wydalania cudzoziemców. Znosi też karę śmierci.


(…)

…. Wprowadza zakaz tortur, niewolnictwa i pracy przymusowej i obowiązkowej, zakaz zbiorowego wydalania cudzoziemców. Znosi też karę śmierci.
W zakresie sądownictwa zapewnia niezawisłość sądów i orzekanie na zasadzie domniemania niewinności. Realizuje zasadę niedziałania prawa wstecz. Gwarantuje prawo do obrony oraz prawo do odwołania się od każdego orzeczenia w sprawie karnej i odszkodowania za niesłuszne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz