Etylen - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 245
Wyświetleń: 1883
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Etylen  - wykład - strona 1 Etylen  - wykład - strona 2 Etylen  - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Etylen- jest wysoce aktywnym gazem, wpływającym na procesy fizjologiczne jako stadnik skomplikowanego systemu endogennych regulatorów wzrostu. Tworzy się w tkankach roślinnych z rożnych związków (metioniny, octanu)
istnieje wyraźna zależność pomiędzy etylenem a auksynami (auksyny zwiększają produkcje i działanie etylenu, a etylen hamuje produkcje
i działanie auksyn, powoduje zaburzenia w ich polarnym transporcie).
etylen w niezwykle niskich stężeniach przyspiesza zrzucanie liści i owoców., zwiększając w ogonkach liściowych hydrolizie pektyn, stanowiących lepiszcze łączące komórki
etylen zwiększa oddychanie i przyspiesza przez to dojrzewanie owoców.
Endogenne inhibitory wzrostu - naturalne, wytwarzane przez rośliny związki organiczne,które w stężeniach fizjologicznych hamują takie procesy jak wydłużanie łodygi oraz jej wycinków, wzrost korzeni, kiełkowanie nasion, otwieranie pąków o kwitnienie . Hamowanie tych procesów na charakter odwracalny, a wiec obnizenie poziomu inhibitora w roślinie wznawia zahamowany wcześniej proces. Endogenne inhibitory wzrostu nie stanowią jednorodnej grupy pod względem chemicznym ani fizjologicznym . Najlepiej zbadano dwie grupy endogennych inhibitorów wzrostu:
-inhibitory fenolowe: wywodzą się z feoli np. kw. Salicylowy, kw. galusowy, kw. cynamonowy, kw. fenolowy, kumaryna.
-kw. absycysynowy (ABA) jest terpenoidem , powstaje z ksantofilu. Inhibitory wzrostu występują w pakach, liściach , bulwach , nasionach i owocach. ABA tworzy się prawdopodobnie w liściach, stad jest odprowadzany przez wiązki przewodzące.
Inhibitory wzrostu są związkami wielofunkcyjnymi, biorącymi udział w rożnych procach fizjologicznych:
wykazują hamujący wpływ na kiełkowanie ( kumaryna)
hamują wzrost elongacyjny indukowany auksyna np. wydłużanie koleoptyli
odpowiadają na stan spoczynku pąków jesienią i zima
ABA jest o wiele bardziej aktywny niż inhibitory fenolowe, dlatego działa w stężeniach 100-1000 *mniejszych .ABA powstaje głownie w liściach i owocach zwłaszcza wtedy , kiedy dizen staje się krótszy. Transportowany jest przez ksylem, floem oraz tkanki parenchymatyczne. Hamuje wydłużanie i podziały komórki, przyspiesza opadanie liści i owoców (antagonizm do auksyn) , indukuje stan spoczynku pąków wielu drzew (odwrotnie niż gibereliny ) oraz przyspiesza starzenie się organów roślinnych)( antagonistycznie w stosunku do cytokinin).
ROLA AUKSYN W FOTOTROPIZMIE I GRAWITOTROPIZMIE
FOTOTROPIZM -mechanizm zjawiska fototropizmu tłumaczy się nierównomiernym rozmieszczeniem auksyn w strefie wzrostu koleoptyla. Na stronie zaciemnionej występuje większe nagromadzenie tych fitohormonów. Powodem tego może być poprzeczny transport auksyny na stronę zacienioną. Wskutek jednostronnego oświetlenia pojawia się potencjał bioelektryczny między stroną oświetloną i zacienioną koleoptyla, przy czym strona naświetlona staje się elektroujemna, a więc przypuszcza się, że poprzecznu transport auksyny zachodzi na skutek elektroforetycznego przemieszczania się ujemnie naładowanych anionów IAA- do dodatnio naładowanej strony zacienionej. Pojawienie się może być ednak tylko skutkiem, a nie przyczyną nierównomiernej dystrybucji IAA. Powodem większego stężenia auksyny po zacienionej stronie rośliny może być też hamujący wpływ światła na system enzymatyczny zaangażowany w syntezie IAA, przez co na stronie zacienionej liścia syntetyzowanej auksymy jest większa.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz