Morfaktyny - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 182
Wyświetleń: 1596
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Morfaktyny - wykład - strona 1 Morfaktyny - wykład - strona 2 Morfaktyny - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Morfaktyny: są syntetycznymi inhibitorami wzrostu , kotre hamują wzrost elongacyjny łodyg i wywierają głęboki wpływ na organogenze roślin .Pod względem chemicznym morfaktyny są pochodnymi fluorenu. Morfaktyny ,wchłonięte przez korzenie albo liście , hamują wzrost i organogeneze młodych organów , nie wpływając na stan organów starych w przeciwieństwie do innych regulatorów wzrostu morfaktyny działają powoli, lecz w sposób długotrwały.
Morfkatyny wywierają silny wpływ morfologiczny na rośliny hamują one podziały komórkowe w merytsatemach wierzvholkowych , co powoduje skracanie międzywiężli i ogólnie karlenie rośliny. Powierzchnia blaszek liściowych się zmniejsza. Morfaktyny zmieniają dominacje wierzchlowkowa- hamują rozwój paka szczytowego oraz pobudzają rozwój pąków bocznych. Rośliny staja się wiec silnie rozgałęzione , przy czym pędy boczne często ulęgają deformacji np. fascjacji (staśmienieu) . Korzenie pod wpływem morkatyn ulęgają podobnym zmianom morfologicznym ,a ponadto często zaczynają rosnąc w gore ,zamisat jak normalnie w dol (zaburzenia geotropizmu). Morfaktyny działają w pewnych procesach antagonistycznych do gibereln, natomiast w innych antagonistycznie do auksyn lub cytokinin. Nie można jednak uważać morfaktyn ani za antygibereliny ,ani za auksyny,ani tez za antycytokininy Morfaktyny sa raczej wielofunkcyjnymi substancjami zakłócającymi normalne procesy wzrostu i rozwoju roślin. Hamujące działanie wzrostu roślin wykorzystuje się w przypadkach w których zależy nam na zachowaniu gęstej pokrywy roślinnej terenu łatwo ulęgającego erozji wskutek wiatru lub deszczu., Morkatyny hamują bowiem zbyt bujny wzrost , co pozwala również zaoszczędzać na koszeniu, lecz nie niszczą całkowicie roślin. Morfaktyny mogą być również używane do niszczenia chwastów, szczegfl9onie w połączeniu z niektórymi herbicydami.
Herbicydy:
Nie stanowią grupy inhibitorów wzrostu w sensie fizjologicznym, należą do nich związki o rożnej budowie chemicznej. O działaniu , a łączy je ze osobna jedynie podobny sposób stosowania w praktyce .
Herbicydy są to zawiązki fitotoksyczne (trujące dla roślin) używane do niszczenia nieporządnej roślinności ,a wiec chwastów, roślin rosnących na torowiskach kolejowych, placach budowanych itp.
Ze względu na sposób stosowania herbicydy można podzielić na:
Totalne - niszczace wszystkie rośliny
Selektywne - niszczące tylko pewne rośliny np. chwasty , lecz nie działające toksycznie na inne gatunki roślin, np. na rośliny uprawne.
Totalność bądź selektywność zależy od stężenia herbicydów- przy odpowiednio dużych dawkach każdy prawie herbicyd wykazuje selektywność w stosunku do kresloych roślin.
Herbicydy można zastosować:


(…)

… transport ten ma charakter polarny, tzn. zależy od kierunku. W kierunku od wierzchołka do podstawy rośliny(bazypetalnie) transport auksyn jest bardzo szybki, prawdopodobnie jest to transport aktywny wymaga bowiem aktywności cukrów i tlenu, a wiec energii uwalnianej w procesie oddychania; w kierunku przeciwnym od podstawy łodygi do wierzchołka (akropetalnie) zachodzi wolno zgodnie z prawem dyfuzji.
Wpływ auksyn na rośliny:
za charakterystyczna cechę auksyn należy uznać ich wielofunkcyjność polegająca na uczestnictwie w rożnych procesach.
Wydłużanie komórek w strefie wzrostu : auksyny rozluźniają strukturę ściany kom., czyniąc bardziej podatna na rozciąganie a równocześnie zwiększa przenikanie wody do komórki (następuje wzrost wakuoli oraz wywołane tym rozciąganie kom.)
Podziały komórek zwłaszcza…
… niejako leczy karłowate formy -podziały komórek : gibereliny wyraźnie stymulują podziały komórek zwłaszcza w merystemach subapikalnych.
-gibereliny przyśpieszają kiełkowanie nasion wielu roślin (głownie przez zwiekszanie hydrolizy związków zapasowych nasienia) przerywają również stan spoczynku pąków np. oczek w bulwach ziemniaka.
-partenokarpia
*ponadto gibereliny mogą podwyższać poziom auksyn dwoma…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz