Etyka - prawda, proces poznania, roztropność

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 1400
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Etyka - prawda, proces poznania, roztropność - strona 1

Fragment notatki:

Pierwszy z nich składa się z opracowania zajmującego niecałą 1 stronę. Opracowanie to opisuje rozważania na tematy: prawda, dobro i byt. Drugi plik tekstowy to opis zagadnień: proces poznania, prawda i rozum (rozum prawy). Opis ten mieści się w 13 wierszach tekstu (czcionka 12), co daje niecałe pól strony. Trzeci plik to rozważania na tematy: roztropność, cnota, prawda, sprawiedliwość, egalitaryzm, dehumanizacja życia, męstwo. Tekst w powyższym pliku zajmuje ponad pół strony. Notatki te związane są z przedmiotem etyka.

Proces poznania polega na uzgadnianiu intelektu z przedmiotem.
Prawda - uzgodnienie intelektu z rzeczą poznawaną.
Rozum ma być receptywny (odbiorczy), nie może narzucać rzeczom swoich własnych wymyślonych treści, konstrukcji.
Prawy rozum - <racio recta> rozum odczytuje zasady w samych rzeczach. Niemożliwe jest by rzeczy zawierały cechy sprzeczne. Rzeczy nie są absurdalne , są one racjonalne i rozum uczy się tej racjonalności od rzeczy. Rozum przyjmuje treści które są poza nim, dopasowuje do nich intelekt, modyfikuje go. To jest rozum prawy. Rozum prawy daje się kierować treściom przedmiotowym. Wola- władza pożądawcza może chce lub nie chce. Prawa wola to taka, która daje się kierować prawdziwemu rozumowi. Prawa wola <woluntus recta>
Poznanie i działanie jest silnie obsadzone w rzeczywistości. Sama wola nie jest władza poznawczą. Prawość woli to uległość woli przed rozumem. Rozum praktyczny to sumienie Rozum oświetla kontekst w jakim wola ma działać.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz